Menü

İtalya’da Şöhrete Giden Yol

İtalya'da Şöhrete Giden YolRoma caddelerinde dolaşıyorum. Sağımdan güzel kızlar geçiyor, solumdan güzel kızlar geçiyor. Karşıya bakıyorum, güzel kızlar gözlerimi kamaştırıyor. Arkamı dönüyorum gene birkaç güzel kız… Karşıya bakıyorum, narin vücutlar, masum yüzler gözlerimin önünde dans ediyor. Londra’da ve California da dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen güzelleri yılda ancak bir kere görebilirsiniz. O da kendi ülkelerinin güzellik kraliçesi seçildikten sonra mihmandarlar, muhafızlarla gelirler ve yarışma bittikten sonra sessizce ülkelerine dağılırlar. Ama Roma’da durum hiç de öyle değil. Caddelerde benim gibi şöyle bir dolaşsanız. Roma şehrinde her Allahın günü dünya çapında güzellik müsabakası yapılıyor sanırsınız. Üstelik Roma şehrine gelen güzeller öyle kolay kolay geri de dönmezler. Sayıları da her geçen gün azalacak yerde çoğalır.

Tabii Roma’ya gelen güzeller sırf bu güzel şehri görmek, tarihi yerlerini gezmek ve biraz da caddelerde gövde gösterisi yapmak için kilometrelerce yol tepmiyorlar. Onları Roma’ya getiren çok çok önemli bir sebep var. Bugün İtalya’nın başkenti aynı zamanda sinema dünyasının da merkezi olmak üzere. Artist olmak arzusuyla yanıp tutuşan güzel kızlar Hollywood’dan, Paris’ten önce Roma’ya geliyorlar. Bir kere Roma şehrinin sinema artisti yetiştirme bakımından şöhreti bütün dünyaya yayılmış. Artık ne denilse, ne yapılsa boş. Dünya güzelleri artist olmak için Roma’ya akın ediyorlar ve gelecekten iyice ümidi kesinceve kadar da bir yere kıpırdamıyorlar. Tabii Roma’ya gelen her güzelin bir Sophia Loren, bir Gina Lollobrigida olabileceğini iddia etmek güç. Yıldız adaylarının, sinema heveslilerinin çoğu imkansızlıklar yüzünden sefil oluyor, beş parasız sokaklarda sürünecek hallere düşüyor. Bunlardan bazılarının Via Veneto’da vücutlarını satmak için müşteri bekledikleri de olmuyor değil. Bereket ki sivil polisler Roma sokaklarında fuhuş yapmaya kalkışan yabancıları dikkatle takip ediyor ve böylelerini yakalar yakalamaz da sınır dışı ediyor.

İtalya'da Şöhrete Giden YolDiyebilirim ki dünyanın en talihli fotoğrafçıları Roma’da çalışanlardır. Fotoğraf stüdyoları her Allahın günü birbirinden güzel kızlarla dolar taşar. Genç kızlar Cinecitta rejisörlerinin dikkatini çekmek için önce açık saçık fotoğraflar çektirmelerinin şart olduğuna inanırlar. Bu arada televizyon reklam büroları, resim atelyeleri, heykel atelyeleri, foto roman atelyeleri, açık saçık resimler yayınlayan ahlak dışı mecmuaların idarehaneleri hep güzel genç kızların sinema artisti olabilmek için basamak yapmak istedikleri yerlerdir. Hoş, bu durum yalnız Roma’ya has bir şey de değil ya… Avrupa’nın her tarafında artist olmak isteyen genç kızların bu yollan takip ettikleri malum. Yalnız son zamanlarda nedense Roma’ya rağbet gözle görülür şekilde arttı. Bunda da Sophia Loren’in büyük payı var. Dünya sinemasının en başarılı yıldızlarından biri olan Sophia Loren, annesiyle beraber Napoli’den Roma’ya gidip kısa zamanda Cario Ponti’ nin himayesine girdiği için, birçok güzel kız anneleri de Sophia’nın annesini taklit ederek kızlarını kollarından tuttukları gibi soluğu Roma’da alıyorlar.

Şöhretli bir sinema artisti olmak için Roma’ya gelen genç kızlar vakit geçirmeden dikkati çekebilmek için akla hayale gelmez hilelere baş vuruyorlar. Eskiden sadece cömertçe soyunarak dikkati çekmeleri mümkünken, şimdi daha başka çareler arıyorlar. Kimi vücuduna çiçek resimleri çizdiriyor, kimi kurdeleler, fiyonklarla başka dünyalardan gelmiş havası uyandırmaya çalışıyor. Tabii bu arada en orijinal fotoğrafları çektirenler parsayı topluyor.

İtalya'da Şöhrete Giden YolOrijinal fotoğraf çektirmek de başlı başma bir iş. Genç kızlar ve fotoğrafçılar bu uğurda bir hayli kafa yoruyorlar. Bereket günün yeni moda cereyanları artist adaylarının ve ünlü fotoğrafçıların yardımlarına yetişiyor. Hippy’lerin çiçek sevgisi, ünlü modacıların feza modelleri, onlara yeni yeni fikirler verebiliyor. Bunların arasında en fazla ilgi toplayanlar da Hippy’lerden ilham alanlar. Vücutlarını çiçek resimleriyle süsleyenler çoğunluğu teşkil ediyor. Ama, tabii fotoğraf çektiren kızın her şeyden önce çok güzel olması da şart.

Roma’da şansını denemeye karar veren genç kızlar arasında evlerini barklarım terk edenler mi ararsınız, sevgililerinden kaçanlar mı… Tabii bu ikinciler çoğunluğu teşkil ediyor. Roma’da şöhret avcılığı yapan genç kızların çoğunluğunu ise îsveç’liler teşkil ediyor. Eskiden İsveçliler şöhrete ulaşmak için Amerika’yı tercih ederlerdi. Ünlü Greta Garbo’nun açtığı çığırı devam ettirmek pek çok İsveç’li genç kızın rüyalarını süslerdi, ama şimdi durum değişti. İsveç’liler her ne hikmetse artık Hollywood’a değil de Roma’ya itibar ediyorlar… Turist olarak gelip gizli gizli çalışıyorlar. Çoğunun yaptığı iş de mankenlik. Gizli gizli diyorum, çünkü Roma’ya turist olarak gelen yabancıların çalışmasına hükümet asla izin vermez.

İşte böyle, bir zamanlar aşıklar şehri olan Roma şimdi de güzeller şehri oldu. Burada her gün güzellik müsabakası var. Hem de öyle davetiyeli protokollu falan değil… Caddelerde besbedava güzel seyrediyorsunuz. Bu güzellerin kaçı Cinecitta’dan içeri adımını atabilir, kaçı caddelerden sonra arka sokaklarda sürünmeye mahkum kalacaktır, kaçı sefil perişan bir halde evine dönmek isteyecektir, orasını Allah bilir. Şimdilik muhakkak olan bir şey varsa o da artist olmak isteyen dünya güzellerinin yılın dört mevsiminde Roma’da toplandıklarıdır.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-47-sayisi)

10.08.2019 23:20

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:03

    BURAK UZUNYOL

    havasından mıdır suyundan mı bilmiyorum ama roma kimleri şöhret yapmadı ki be :D
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:23

    hatice kısa

    güzellerin hepsi ünlü olmuş o zamanlar