Menü

İtalyan Gelinimiz Maritza Boralı

DORMEN Tiyatrosu’nun bu mevsim oynadığı «Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu» müzikali büyük bir başarı kazandıysa, rejisör ve sanatkarlar kadar, bu müzikale güzel danslar hazırlayan, koreografi’yi düzenleyen Maritza Boralı’nm da bunda payı büyüktür. 21 mart 1960’da aktör Turgut Boralı ile evlenip İstanbul’da kalan ve bir İtalyan dansözü olan Maritza bakalım, sorularımıza ne cevaplar verecek:

-«Bize biraz kendinizden bahsedin Madam Boralı… Nerde doğdunuz?»

-«18 mart 1930’da İtalya’nın Torino şehrinde doğmuşum. Babamın adı Franceska. Anneminki de Ancela… 27 yaşında bir kızkardeşim daha var, İtalya’da artisttir. Adı da Wilma Zavattaro…»

-«Tahsiliniz? Sanat hayatına atılışınız? »

-«Lise’de öğrenici olduğum sıralarda içimde dansa karşı büyük bir arzu duydum. Esasen sahneye 3 yaşında çıkmıştım. 1945’de 15 yaşında Torino Operasına balerin olarak girdim. 1947’de ayrıldım. Sonra 10 yıl prima balerin ve koreograf olarak okudum ve çalıştım…»

-«Klasik danslar mı yaparsınız?»

-«Klasik de yaparım ama daha çok modern danslarda muvaffak oluyorum. Revülerde partönerlerim Byrone Kutler ve zenci dansöz Catherine Dunham idi. Dunham ile birlikte ikili birçok resitaller verdik. Sonra foto romanlara mevzu olduk, Torino’da televizyona çıktım, Opera ve Operetlerde dansettim.»

-«İstanbul’a ne vesile ile geldiniz?»

-«1954’de İstanbul Tiyatrosunun daveti üzerine bir trupla İstanbul’a gelmiştim. O zamanlar İstanbul Tiyatrosu Maksim’de operetler oynardı. Turgut’la orada tanıştım ve evlendik. 1959’da memlekete dönmüştüm, 1960’da tekrar geldim, Ses Tiyatrosu’nda dansettim ve koreograf olarak çalıştım. Dormen’de «Sokak Kızı İrma»nın koreografisini yaptım. Bu yıl da «Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu» müzikalinde hem koreografi’yi düzenledim, hem dansettim… İtalya’da filmlerde de oynadım… Ingmar Bergman ve Fellini en sevdiğim rejisörlerdir.»

31.08.2015 17:50

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 12:05

    Nuri Arslantaş

    Bir italyana göre fazla çirkin