Menü

İtalyan Güzel Rita Pavone

İtalyan Güzel Rita PavoneHer sokakta bir tenor yetişir İtalya’da. Her mahallede bir besteci vardır İtalya’da. En fakir semtte bile bir konser salonu, en küçük şehirde bile bir konservatuar mevcuttur İtalya’da…

İtalyan’lar kolay kolay şarkıcı beğenmezler. Ama ateşli millettir İtalyan’lar. Sevdiler mi, deli gibi severler. Dünyanın en çirkin insanı olsa bile ona taparlar. Tıpkı bir ilah gibi. Bugün İtalya’da çıldırasıya sevilen, adeta tapılan iki isim vardır: Adriano Celetano ve Rita Pavone.

İtalya’nın 1.49 boyunda, 23 yaşındaki şöhreti Rita Pavone’yi tanıyacaksınız her halde. Plaklarından, radyolarımızda sık sık geçen bantlarından, olmasa bile filimlerinden… Bu şişman yanaklı, kısacık boylu, güçlü sesli şarkıcı on beş yaşında bir oğlan çocuğundan farksızdır. Kıyafeti, saçları, erkek- vari hareketleriyle Rita Pavone, yalnız kendi ülkesinin değil, dünyanın da bir numaralı sesidir.

RİTA PAVONE’NİN BU ÖZELLİKLERİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Geçen yıl meneceri Teddy Reno ile evlenen Rita Pavone, 1945 yılında İtalya’nın Arricia bölgesinde doğmuş. Minimini bir çocukken sesinin güzelliği ile dikkati çekmiş ve babası ona uzun zaman şan dersi aldırmış. On beş yaşına gelince de Rita’yı şarkıcı yapmaya karar vermiş. Ama doğrusu bu ya yaptığına da, yapacağına da bin pişman olmuş!… Çünkü küçük Pavone öylesine meşhur olmuş ki, İtalya’yı ve Avrupa’yı diyar diyar dolaşmaya başlamış ve babası da kızının yüzünü artık göremez olmuş…

İtalyan Güzel Rita PavoneRita Pavone hem gençlerin, hem de yaşlıların sevdiği bir sanatçıdır. Sahneye genellikle dapdaracık, günün moda renklerinden pantolonlarla çıkar. Küçücük vücudu şarkı söylerken bir an olsun hareketsiz duramaz. Hem tepinir, hem avazı çıktığı kadar bağırır. Rita Pavone’nin sahnede hareketli olduğuna bakıp sakın onun sadece gençliğe hitap eden bir şarkıcı olduğunu sanmayın. Rita’nın orta yaşlıları, hatta yaşlıları etkileyen romantik parçaları da mevcuttur. Hem bunları öyle dertli, öyle melankolik bir havayla söyler ki, dinlediğiniz zaman kendinizden geçer, yıllar öncesine gidersiniz.

Rita, Pavone çok alçak gönüllüdür. Sık sık fakir semtlerdeki hayranlarının evlerine gidip onlarla dertleşir. Çocuksu kalmış bir ruhu vardır. Oyuncaklardan, çocuklarla çocukça oyunlar oynamaktan son derece hoşlanır. Kız çocuklarına aşıktır. En büyük ideali anne olmaktır. Ama kız çocuğu annesi… Bütün bunların yanı sıra şakacıdır, neşelidir.

Şarkıcılardan Beatles, Töm Jones ve Adriano Celentano’yu deli gibi sever. Artistlerden ise aynı filimde oynadıkları Giancarlo Giannini’yi beğenir. Taklit yapmaktan çok hoşlanır. Bu konuda çok da başarılıdır. Modern dansları öğrenmekte aşırı bir kabiliyeti vardır, ihtiraslıdır. Daima daha yükseklere erişmek ister. Plaklarında ses gösterisi yapmaktan da çok haşlanır. Büyük orkestralarla çalışır. Otuz dört numara ayakkabı giyer, saç rengi kestane, göz rengi ela, kilosu 43’tür. Rita Pavone’nin bir özelliği daha vardır, ama bunu her halde sizler çok iyi bilirsiniz… Rita Pavone’nin sevimli yüzü çil içindedir. Ve bu çilleri en az sesi kadar, şarkıları kadar, filimleri kadar meşhurdur.

Rita Pavone’nin kısa zamanda kazandığı büyük başarının sırrını da onun bu özelliklerinde aramak lazımdır. Azim, ihtiras, mesleğini içten severek çalışma ve devamlı bir intizam…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-52-sayisi)

10.08.2019 23:17

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:35

  VELİ TOPUZ

  1.49 boyla değil ünlü olmak dışarıya çıkmıyolar şu zamanda :D
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:39

  Eylül Arif

  Emin misiniz güzel oldguna ??
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:43

  Belis Badem

  1.49 boyla bizim mutfaga tezgah bile olmaz ne italyan güzeli
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 12:41

  NUR HAYAT YÜZEN

  gerçek başarı o boyla ünlü olmak istemesidir özgüveni varmış başarmış helal olsn demek düşer :D