Menü

İtalyanlar Sevinçli

Avrupa’nın ortasında başlayıp Akdeniz’i yararak Afrika’ya uzanan bir ülke. Ve bu ülkenin her tarafını kaplayan, adeta taşan bir sanat: Ses müziği…

Tenorlar, piyanistler, sopranolar. Konser salonlarını dolduran binlerce insan. Operayı dolduran on binlerce müziksever. Her şehirde yapılan müzik festivalleri ve kazanamayınca intihar eden şarkıcılar. İşte İtalya budur.

İtalyanlar SevinçliYüzyıllar önce İtalyan’lar hukuk ve hitabette önde giderlerdi. Bugün ise aynı başarıyı ses müziğinde tekrarlıyorlar. Dikkat ederseniz meşhur opera bestecileri gibi opera artistlerinin de çoğu İtalyan asıllıdır. Milanolu, Romalı, Venedikli tenorlar, sopranolar ünlü operalarda hep başrollerde oynarlar.

İtalyan bestecileri şu son birkaç yıldır hafif Batı müziği alanında da dünyaya hükmetmeğe başladılar. Amerika’nın şöhretli şarkıcıları Dean Martin, Frank Sinatra, Sonny and Cher İkilisinden Sonny Bono, Connie Francis, Fransa’dan Dalida, Richard Anthony, Adamo, Antoine, Patricia Carli hep İtalyan asıllı sanatçılardır.

İtalyan’lar sanki dünyaya ihraç ettikleri şarkıcılar yetmiyormuş gibi, şimdi de şarkılarıyla dünya listelerini allak bullak ediyorlar. Dalida yıllardan beri İtalyanca şarkıları Fransızca okuyarak şöhretini sürdürmüştü. Herve Vilard, Françoise Hardy, Pat Boone ve hatta Elvis Presley İtalyanca şarkılarla defalarca listelere girmiş sanatçılardı.

Yıllardan beri İtalyan’lar kendi şarkılarını başkalarının ağzından duymaya alıştıkları halde, bu yıl iki İngiliz şarkıcısı Engelbert Humperdinck ve Tom Jones’un iki İtalyanca parçayı İngilizce plak yapıp dünya listelerinde aylarca bir numarada tuttuğunu görünce, sevinçten deliye döndüler. Engelbert’in şarkısını hepiniz hatırlayacaksınız: A Man Without Love. Bu ünlü parçanın aslı geçen yıl San Remo’da Anna Identici ve Sandpipers tarafından söylenen «Quando M’innamoro» idi. Tom Jones’un ünlü «Help Yourself» i ise Vilma Goich ve Dino’nun aynı festivalde söyledikleri «Gli Occhi Miei».

Bugün İtalya’da herkes bu konuyu konuşuyor. Kimi Tom ve Engelbert’i, kimi şarkıların orijinalini söyleyen İtalyan’ları beğeniyor. Ama gerçek olan şu ki, İtalyan’lar bu tip olaylardan son derece haz duyuyorlar.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-47-sayisi)

10.08.2019 23:16

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 09:49

    Melis Çiftçi

    Bu italyanlar hep yakışıklı olmak zorunda mı :)
  • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 14:09

    NUR HAYAT YÜZEN

    ah bu italyanlaaar :)