Menü

İzmir, Futbolda İnci Gibi Parlıyor

YAKIN geçmişe şöyle bir bakınca, İzmir Futbolu’nun Türk Futbolu’ndaki göz alıcı niteliğine, takımların yurt içi ve dışırda kazandığı başarılara saygı duymamak elde mi?

Kuşkusuz değil. Türk Futbolu’na Metin Oktay, Ayhan Elmastaşoğlu, Ergun Öztuna, O gün Altıparmak, Güven Önüt gibi büyük yıldızlar, Kaya Köstepen, Ayfer Elmastaşoğlu, Gürsel Aksel, Ali Artuner, Nevzat Güzelırmak ve daha bir çokları gibi beğenilen oyuncular kazandıran İzmir Futbolu, köklü geçmişiyle her zaman önde bulunmayı başarmıştı. Daha düne kadar, Amatör futbolun en güçlü armadası İzmir Denizgücü’ydü. Sait Altınordu, Vahap Özaltay, Tarık Gençay gibi birkaç kuşak eski yıldızlar da İzmir çocuğuydular.Bu akım, kendi oluşumu içinde sürüp giderken başta Göztepe olmak üzere Altay ile Karşıyaka yurt içinde korkulan takımlar olmayı başarmışlardı. Altınordu ile İzmirspor da öyleydiler. Türkiye Kupaları şampiyonları listesinde Göztepe ile Altay’ın da adları vardı. Yurt dışında ise Göztepe’nin, Adnan Süvari komutasında kazandığı başarılar henüz unutulmuş değil.

GÖZTEPE OKULU

«Yarı profesyonel, yarı amatör bir kolej takımı olacağız» diyen Göztepeliler, yeni mevsime çok umutlu bakıyorlar. Başkan Nuri Öz, İkinci Başkan Süleyman Filibeli, Genel Kaptan Ziya Selamioğlu, Sportif Oyunlar Genel Kaptanı Ülkü Coşkuner, Genel Sekreter ve Muhasebeci Etem Özaklar, Basın Sözcüsü Zafer Yüksel, Kulüp Amiri Fevzi Şaşal ve üyeler Çağlayan Derebaşı ile Lütfü Atamer’den oluşan Göztepe Yönetim Kurulu, malt yönden çok rahat durumda.Yöneticilerin en büyük güvencesi Adnan Süvari. «Teknik yönden en küçük kuşkumuz yok» diyorlar. Süvari ise üç yıl ayrı kaldığı görevini başarmak için harıl harıl çalışıyor. Suvari’ye göre bu gün iki tür antrenör var. Birinciler «Parayı verin, 5-6 oyuncu alın, takımı şampiyon yapayım» diyerek kulübe büyük giderler açanlar. İkinciler ise gençleri toplayıp iyi takım yapanlar. «Ben, ikinci gruptayım» diyen Adnan Süvari, kulübün mali yönünü yöneticiler kadar antrenörün de düşünmesini savunuyor. Göztepe kadrosunda 70 futbolcu var. Bunların 36’sı minik, ötekiler genç, amatör ve birinci takımdan. Minikleri Erdal Çubukçu, genç ve amatörleri Bayram Erbil, birinci takımı da Suvari’nin yönetiminde Ahmet Cücen hazırlıyorlar. Öteki iki antrenör de Adnan Suvari’ye bağlı.YUSUFLU ALTAY

Tıpkı Göztepe gibi, Altay da yeni mevsime büyük bir kadro ile girdi. Bir farkla ki, 50 kişilik bu kadroda yaşlılar daha çok. Asıl takım, liglerden önce 25’e indirilecek. Transferde harcanan 1,5 milyon ve sonrası için, Altay Başkanı Rıdvan Burteçin şunları dedi: «Transfer öncesi 2,5 milyon borcumuz vardı. Başta Ali olmak üzere sattığımız futbolcularla bu borcu sıfıra indirdik, iç ve yeni dış transferlerle 1,5 milyon yeni borca girdik. Bu mevsim 2 milyon 700 bin lira gelir bekliyoruz. Yani mali yönden sıkıntımız yok. Teknik konuya gelince… İyi transferlerden sonra değerli bir antrenör bulduk. Ömeragiç, şimdilerde Yugoslavya’nın en başarılı 4 antrenöründen birisidir. Kendisine 13.500 lira maaş vereceğiz. Çünkü iyi futbolcuyu, iyi antrenör daha iyi oynatır».Altay Başkanı, daha sonra takımının bu mevsimde iyi ve başarılı oynayacağı inancında olduğunu belirtti ve bazı futbolcuları almakla riske girildiği yolundaki görüşlere de «Risk olmadan iş olmaz. Kiminin ismi, kiminin cismi iş görür» dedi.

Burteçin’e göre, AItay Yusuf’u, Güvenç’i, Necmi’si, Yuvanoviç’i, ikinci ve Üçüncü Lig’ den alınan gençleri, eski oyuncuları ile bu mevsim «Atom» takım olacak. Burteçin başkanlığında İkinci Başkan Esin Özgenel, İdari İşler Başkanı Hayri Yorgancıoğlu, Mali İşler Sorumlusu Şevket Öndersev, Teknik işler Sorumlusu Erdoğan Tözce, Genel Sekreter Yaşar Tekcan, Muhasebeci Burhan Karaoğlu, Veznedar Mustafa Köstepen, Melih Dölen, Futbol Şubesi Sorumlusu Alaettin Özbulu ve Gür Özbelge, Sosyal İşler Sorumlusu Abdülkerim Özener ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Muammer Güder’den oluşan Yönetim Kurulu da bu kanıda: «Büyük Altay, daha bir büyüyecek» diyorlar.KUPALI TAKIM

İzmir’de dikkati çeken üçüncü kulüp Doğan Emültay’ın çalıştırdığı Altınordu. Eski Başkan Candoğan Sakaoğlu’nun tekrar göreve başladığı Lacivert – Kırmızılı takımda hemen herkes, «Bu kez Birinci Lig’e çıkacağız» diyor. Sakaoğlu’nun bu konudaki sözleri şöyle: «Biz, 4X100 bayrak yarışı yapan bir Yönetim Kurulu’na sahibiz. Eiimizde çok iyi bir takım var. Bunu da, Dayanışma Kupası’nı kazanarak ispatladık. Transferde sattığımız futbolculardan 400 bin, taraftarlardan 200 bin lira topladık. 800 bin lira harcadık. Kalan 200 bin lirayı taraftarlar Lig sonuna dek ödeyeceklerine söz verdiler. Peşin peşin ilan ediyorum. Birinci Lig’e çıkamazsak, tek suçlu ben olacağım». Yönetim Kurulu, bu iddiayı, «Hayır hepimiz olacağız!» diye pekiştiriyor. Altınordu Yönetim Kurulu şöyle: Başkan Candoğan Sakaoğlu, ikinci Başkan Kemal İbanoğlu, Veznedar Erden Ölçücü, Genel Yazman Abdullah Baliç, Genel Sekreter Hilmi Boyacı, Sosyal işler Müdürü Naci Eker, Engin Yeğinbaş, üyeler Selim Celordun, Cumhur Üzen, Hüseyin Sabuncuoğlu, Osman Feslioğlu.Altınordulular, yeni aldıkları oyunculardan kaleci Mehmet ile Bülent, Faruk, Mustafa, Ahmet’e büyük umutlar bağlamışlar.

Bu üç kulübün dışında kalan İzmirspor ile Karşıyaka’da ise şimdilik «Sessizlik, fakat patlamaya her an hazır» bir çalışma sürdürülüyor. Yöneticiler de, taraftarlar da, futbolcular da «Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz» demekle yetiniyorlar ve «Bekle-gör» öğüdünde bulunuyorlar.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-25-sayisi)

18.01.2021 20:23

Kategoriler:   Spor

Yorumlar