Menü

İzzet Günay Yerinde Duramadı

İzzet Günay Yerinde DuramadıEskişehirspor’lular takımlarına, «Anadolu bozkırlarından çakan şimşek,» diyorlar. Evvelki pazar Kırmızı – Siyahlıları sahada, takımın «on ikinci adamı amigo Orhan» ı tribünlerde seyrettikten sonra onlara neye «şimşek» dendiğini daha iyi anladım. Maçın dakikalarını saymazsanız sahadaki oyuna bakıp da, «Beşiktaş mı büyük takım, Eskişehirspor mu?» sorusunun cevabını uzun uzun düşünmeden veremezdiniz. Hele tezahürata bakıp bu maçın nerede oynandığını kestiremezdiniz.

Biz maça İzzet Günay’la gitmiştik. Maçtan bir gece önce Kulis’te (sanatçıların uğrağı olan yemekli, içkili bir yer) Eskişehirspor’un idarecisi Yılmaz Sazak’la tanışmış. İki meslektaş uzun uzun konuşmuşlar, dertleşmişler, maçı eleştirmişler. Sakın «meslektaş» tabirini kullandık diye Yılmaz Sazak’ı artist zannetmeyin. Biliyorsunuz «meslektaş» lık Yılmaz beyin artistliğinden değil, İzzet Günay’ın idareciliğinden umumi kaptanlığından geliyor.

Biz bütün bunları İzzet Günay’dan Mithatpaşa stadına giderken yolda öğrendik. Stadın önü alemdi. Adeta mahşer yeri! Kuyruğa girdik. Binbir müşkülatla biletlerimizi aldık. Elimizde numaralı biletlerle bir oraya, bir buraya gittik. Nihayet sıramızı bulup yerimize oturduk.

İzzet Günay Yerinde Duramadıİzzet yemyeşil sahayı görünce idarecisi olduğu takımın maça çıktığı «takır takır» toprak sahaları düşünüp hayale daldı. Tabii sağımızda solumuzda oturan seyirciler de arada bir kaçamak bakışlarla İzzet’e bakıyorlardı. Bu arada arka taraflardan birkaç kişi «Aslan Tayfun» diye bağırdılar. Tam İzzet onlara gülerek selam vermeye hazırlanıyordu ki, birden tam karşımızdaki kapalı tribünde bir uğultu koptu. Evet, Eskişehirsporluların, bütün Türkiye’nin tanıdığı meşhur Amigo Orhan’ı tribündeki yerini almıştı. Bir orkestra şefi edasıyle etrafına bakındı, elini kaldırdı, dizleri üzerinde yay gibi sağa sola döndü. Mithatpaşa «Es Es Es» nidalarıyle inliyordu… Tabii Karakartallar buna cevap vermekte gecikmediler ve her büyük maçta olduğu gibi Beşiktaş – Eskişehirspor maçında da önce tribünlerin maçı başladı. Bütün bunlar olurken İzzet devamlı olarak sahaya bakıyordu. Nihayet maç başiadr.

İlk on beş dakika Beşiktaş bayağı baskılı oynamıştı. Birbiri peşi sıra yapılan akınlar havaya bol «gol» kokusu salmıştı. İzzet de staddaki bütün Beşiktaşlılar gibi takımının oyunundan memnundu.

İzzet Günay Yerinde Duramadıİkinci devredeyse adeta bambaşka bir adam olmuştu. Sahada Beşiktaş, Eskişehirspor baskısı altında tehlikeli anlar yaşarken yerinde duramıyor, kıpır kıpır kıpırdanıyordu. Bir ara ani bir Beşiktaş kontratağında topu ayağından geç çıkaran Faruk’a belli belirsiz kızdı: «Ah be Faruk, ne olurdu bir an önce Davut’u görseydin,» dedi. Biraz sonra tribünden, koşsa yakalayabilecek gibi görünen bir topu bırakan Ahmet’e, «Yapma be Ahmet, al şu topu,» diye bağırdı. Nihayet şöyle böyle 10 metrelik bir ofsaytı görmeyen yan hakeme kızdı, söylendi. Ama top avuta çıkıp heyecanı yatıştıktan sonra, «Ama kardeşim orta hakem de kabahatli. Yan hakem görmedi tamam ama, ofsayt o kadar barizdi ki o da görebilirdi,» diye şikayet etti. Maçın son on beş dakikasında Eskişehirlilerin baskısı eni konu artmıştı. O baskıyı atlatan Beşiktaş son beş dakikada bütün varını yoğunu ortaya koydu ama sonucu değiştirecek hareketi yapmaya bir türlü muvaffak olamadı ve maç 0-0 berabere bitti. Hakemin «bitiş» düdüğüyle ayağa kalkan İzzet Günay «dumanı tüterken» maçın eleştirisini yaptı ve, «Aferin Eskişehirsporlulara,» dedi. «Daha doğrusu aferin Eskişehirlilere. Beşiktaş gibi bir takımla başabaş mücadele ettiler. Hem de İstanbul’da.»

Şöyle bir an durdu ve takımını çok seven her taraftar gibi ekledi, «Nedense bizim çocuklar bugün normal oyunlarını tutturamadılar.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-43-sayisi)

11.08.2019 00:32

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 27 Ağustos 2015 12:32

  Suzan Genç

  Sakin ol izzet başkaaan :)
 • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 17:52

  HASAN YÜNCÜ

  amigo izzet diyorlarmış o zamanlar kendisine :D:D
 • Yayınlandı: 12 Eylül 2016 22:51

  vahdet doğuş

  İZZET GÜNAY YEŞİLÇAMIN KALİTE OYUNCULARINDANDI,SAĞLIKLI UZUN ÖMÜRLER DİLERİM.