Menü

Japonya’nın Yeni İmparatoru Adamo

Son yılların en tanınmış şarkıcılarından Adamo yıllar var ki, bir fırsatını bulup Japonya’ya gidemeyişinin üzüntüsü içindeydi. Mini etekli Japon kızlarından davet mektupları aldıkça bu üzüntüsü daha da artıyor, her seferinde de işleri çok olduğu için yaptığı konser anlaşmalarının bir yere kıpırdamasına imkan vermediğinden yakınarak onlara cevaplar veriyordu.

Japonya'nın Yeni İmparatoru AdamoAdamo bu yaz içinde bir fırsatını bularak on beş günlüğüne Japonya’ya uçtu. Bu herhangi bir şarkıcının Japonya seyahatinden çok farklı bir seyahat oldu. Adamo havaalanında adeta krallar, hatta imparatorlar qibi karşılandı. Bu sihirli ülkenin en kalabalık şehirleri olan başta Tokyo, Kioto, Nagoia, Oseka ve Kobe gibi şehirlerde verdiği konserlerle bütün Japon gençliğini kendine hayran bıraktı. Konseri olmadığı günlerde Uzakdoğunun sihirli köşelerini bir bir dolaştı. Her Avrupalı gibi hayretten küçük dilini yutacak hale gelerek…

Adamo’nun on beş günlük Japonya gezisini, buradaki birkaç satır içinde özetlemek imkansız. İyisi mi, gelin Adamo’nun bu konuda söylediklerine kulak verelim:

Adamo, «Kanada turnemle, Paris’te bulunmak zorunda olduğum galaların arasında on beş günlük bir boş vaktimin olduğunu görünce, hiç tereddüt etmeden Japonya’ya gitmeye karar verdim,» diyor. «Havaalanında uçaktan indiğim zaman adeta gözlerime inanamadım. Japon kızları ellerinde flamalar, üzerlerinde adım yazılı pankartlar, rengarenk çiçeklerle havaalanını bir başından diğer başına tıklım tıklım doldurmuştu. Bugüne kadar sayısını unuttuğum birçok şehre konser vermeye gittim. Ama bu kadar içten bir sevgiyle ne yalan söyleyeyim karşılaşmadım.

Japonya'nın Yeni İmparatoru Adamo«Japonya’da ‘Şans Toi Ma Mie’ ile ‘En Blue Jeans et Blouson Noir’ adlı şarkılarımın büyük sükse yaptıklarını duyduğum zaman da çok şaşırdım. Bu plaklarım Japonya’da en çok satılan plakların başında geliyordu. Hem de Japonca sözlü olarak. Bağlı bulunduğum plak şirketinin Japonya temsilcisi de orijinal plaklarımın bu ülkede en çok liste başı seçilen plaklardan olduğunu söyledi.

«İlk gece programım olmadığı için, tek başıma sokaklarda dolaştım durdum. Bütün sokaklar, hatta insanlar birbirine benziyor. Bir de buna sokakların numarasız, sokak adlarının da Japonca yazılı olmasını hesaba katarsanız, daha ilk anda kaybolmamı garipsemezsiniz her halde! Bununla beraber oradakilerden ilk öğrendiğim şey, karşılaştıklarıma, ‘Ohayo gozaimasu, konnişi va?» diye sormak oldu. Yani, ‘Günaydın efendim, nasılsınız?’ diye.

«İlk konserime çıktığım zaman oldukça heyecanlıydım. Çünkü dinleyicilerin yüzde doksan dokuzu genç kızlardan meydana geliyordu. Her zamanki orkestramla sahneye çıkmam bile heyecanımı yatıştırmamıştı. Fakat sonunda heyecanımı yendim. Konserin sonunda salon alkıştan inliyordu ve ben ne Avrupa’da, ne de Amerika’da böyle bir tezahüratla karşılaşmıştım.

Japonya'nın Yeni İmparatoru Adamo«Ertesi sabah oda hizmetime bakan Kimonalı bir Japon hostesinin getirdiği gazete tomarı beni çok şaşırttı. O gün ve o gece çıkmış olan tam 122 gazete ve mecmua! Hepsi de benden bahsediyor! Tabii yazılanlardan hiç bir şey anlamadım, ama hostes içlerinden en önemlilerini seçti, bana tercüme etti…

«Tokyo’da peş peşe 6 konser verdim. Sokakta artık her gören beni tanıyor, imzalamam için defterini uzatıyordu. İmzalattıktan sonra da «Arigato» diyerek nazik bir selamla önümde eğiliyordu. Sonradan sordum, meğer ‘teşekkür ederim,’ demekmiş. On beş gün içinde tam 300 bin dinleyici karşısında konser verdim. Ayrıca konserlerimin Japonya’nın en önemli televizyon kanalından yayınlanması da caba…»

Adamo’ya kalacak olursa saatte 250 kilometre giden trenlerden tutun da, akıllara durgunluk veren muazzam televizyon stüdyolarına, rengarenk çiçeklerle süslü asma bahçelerinden, New York’takilerle boy ölçüşen gökdelenlere varıncaya kadar çok şeyden bahsedecek. Ama eminiz ki sonunda da şunu demeden rahat edemeyecek: «Şimdiye kadar Japonya’ya gidemediğim için öylesine pişmanım ki… Şimdi bütün meslektaşlarıma sesleniyorum. Eğer alkışların en kuvvetlisini duymak istiyorsanız, hiç durmayın, Japonya’ya gidin…»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-39-sayisi)

10.08.2019 22:33

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:49

  MÜSLÜM KOŞAN

  bu japonların sevgiside bir başka oluyor bizim ilhan mansiz geldi aklıma oda çok sevilmişti :d
 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:51

  FATMA ONUR

  birgün sevdikleri birini kendilerine imparator yapıcaklar bu nasıl sevgi böyle :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 14:20

  ŞENER BAYSAL

  imparator olmayı adamo kolay mı sandın :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 14:21

  MEMDUH HAYAT

  çok sıcak kanlı insanlar bunlar :D