Menü

Jeanne Moreau’daki Çirkin Şansı

Bu kadar çirkin olup, bu derece şöhret yapabilmek, etrafına sayısız hayran toplayıp arasından istediği erkeği elde ederek onunla dilediği müddetçe bir arada yaşayabilmek, yeryüzünde ancak Fransız yıldızı Jeanne Moreau’ya vergi bir özelliktir. Onun durumunu bir inceleme konusu yapan ünlü Amerikan dergisi «Time» geçen sayılarından birinde kapağı ile birlikte Jeanne Moreau’ya altı sayfalık bir yer tahsis etmiştir.PARİSTEN Meksiko şehrine giden uçaktaki kadın yolcunun eşyası pek fazlaydı. Uçak şirketinin idarecileri, bin nazdan sonra tarifenin de üstünde bir ücret alıp bavulları bagaja göndermeye razı olmuşlardı.

Aynı gün, Meksiko şehrinin havaalanı gazetecilerle dolmuştu. Pistin kenarında duran çiçek buketleri, alana yerleştirilen projektörler, meydana inmesi beklenen uçakta şöhretli bir şahsın bulunduğuna işaret sayılıyordu.

Uçak alana inince kapısında ufak, tefek, cılız denecek kadar zayıf bir kadın göründü. Bir ara duraklayıp karanlıkta bekleşen kalabalığa baktı. Onu ne kimse alkışlamış, ne de yerinden kımıldamıştı. Bu çirkin kadının alkışlanması hani pek de garip kaçardı… Kalabalık arasından bir ses: «İşte Jeanne Moreau» diye bağırınca, alanda bir alkıştır koptu, çiçek buketlerinin sahipleri hemen piste koştular.Beş dakika içinde Jeanne Moreau’yu karşılamaya gelenler, yıldızın etrafını çevirmişlerdi. Moreau, hayranlarının kendisini bir bakışta tanıyamamalarına çoktan alışmıştı.

Evet, Jeanne Moreau, gerçekten güzel bir kadın değil, fakat sinema dünyasının ünlü yaratıcıları, bu cılız kadına nasıl iltifat edeceklerini, onu nasıl göklere çıkaracaklarını bilemiyorlar. İşte mesela İngiliz rejisörü Tony Richardson «Beyaz perdede aşk sahnelerini onun kadar başarılı oynayacak ikinci bir kadın yıldız daha yoktur,» diyor. Yıldıza «Jules ve Jim» isimli filmi çevirten rejisör Truffaut da «Hiçbir kadın onun kadar dişi değildir. Kadınlığın bütün meziyetlerini üzerinde toplamış. Buna karşılık, cinsilatiflerin kusurlarının zerresini onda bulmaya imkan yok» diyerek Jeanne Moreau’ya olan hayranlığını belirtiyor.Jeanne Moreau, filmlerinde en fazla aşk sahnelerine önem veriyor. Genç kadın, kamera karşısında bir erkekle sevişirken, benliğini, nerede olduğunu unutup, yaşattığı kadının hüviyetine bürünüyor. Bazıları ona «Günümüzün Greta Garbosu» diyorlar, diğerleri ise «Greta Garbo, Jeanne Moreau kadar kabiliyetli değildi» kanaatini ileri sürüyorlar.

Bu kadar sevilmesine ve beğenilmesine rağmen Jeanne Moreau, kalabalık arasında dikkati çekmeyen bir artisttir. Birçok hayranları onu tanıyamazlar bile. Ancak, 37 yaşındaki yıldız, yıllar geçtikçe yaşlanacak yerde, gençleşiyor.

Geçenlerde, Jeanne Moreau’yu tasvir eden bir yazar: «Onun yüzü bir tecrübe albümüdür. Herhangi bir kadına benzeyebilir. Aslında o her kadındır, kadın cinsinin sembolüdür,» diyerek yıldızın en büyük özelliğini belirtmeye çalışmıştı. Bir başkası ise, Jeanne Moreau’nun ünlü Alman şairi Goethe’nin bir tabiat tasvirine tıpatıp uyduğunu söylemektedir.Goethe, tabiatı anlatırken: «Tabiat, her erkeğe sadece ona aitmiş, ona uygun bir kadınmış gibi görünür, aslında ise o bir tek kadındır ve binlerce, milyonlarca kere kıyafet değiştirip erkeğin karşısına çıkar.» demiştir.

Her an hüviyet değiştirebilen Jeanne Moreau, sinema artistliğini öylesine benimsemiştir ki, «Bana sinema artistliğinin bir meslek olduğunu söyleyenlere içerliyorum,» diyor, «benim için kamera karşısında rol yapmak iş değildir, yaşamanın ta kendisidir». Yıldızı yakından tanıyanlar da onun senaryo üzerinde hiç çalışmadan rol yapabildiğini ve beş, on dakika içinde yeni hüviyetine girdiğini belirtiyorlar.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-17-sayisi)

27.12.2020 18:44

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:34

    Serkan Akdemir

    baya bi şanslıymıs
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 16:53

    NUR HAYAT YÜZEN

    Allah çirkin şansı versin gerçekten neymiş bu kadının şansı böyle :D:D