Menü

Jerry Lewis’e Ağır Rol

KÜÇÜK kız, kendisine ağır ağır yaklaşmakta olan garip kıyafetli adamı görünce, feryadı bastı:

«Anneciğim, babacığım, yetişin canavar beni yemeye geliyor. İmdat, yetişin geliyor…»

Küçük kızın bu canhıraş feryatlarına cevap veren olmadığı gibi, yardımına da kimse koşmadı.Yüzü uzun saçları ile iyice örtülmüş olan esrarengiz adam, kıza gittikçe yaklaşıyordu. Nihayet kimseden bir yardım göremeyeceğini anlayan zavallı yavrucak, sırtını duvara dayayıp ellerini yüzüne doğru kaldırdı. Gözlerinde bir dehşet ifadesi okunuyordu. Narin vücudu yaprak gibi titriyordu. Karşısındaki adam ise güldüğü anlaşılmasın diye başını öne eğmişti. Şu küçük kız da hani pek maskaraydı. Hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan rolünü mükemmel başarıyordu.

Sinemanın ünlü komedyeni Jerry Lewis, son çevirdiği filmde ilk defa bir kız çocuğuyla baş rolleri paylaşmayı düşünmüş ve Donna Butterworth adında 9 yaşında bir kızı angaje etmişti. Jerry Lewis, «Family Jewels» (Aile Mücevherleri) adını taşıyan bu kordelede kızın 7 amcasını canlandıracaktı. Donna ise anne ve babasını kaybeden zengin bir kız rolünü oynayacak, amcalarından birini kendine baba seçmesi gerekecek ve çeşitli gülünç olaylar birbirini takip edecekti.Jerry Lewis, bu filmde yedi değişik tipi canlandırmayı üzerine aldıktan başka filmin senaristliğini, rejisörlüğünü ve prodüktörlüğünü de yapıyordu. İlk defa bu derece ağır bir işe kalkıştığını söyleyen aktör, filmin başarılı olacağından emin. «Yaratmam gereken tipler üzerinde uzun uzadıya çalıştım. Evde kendi kendime bir sürü prova yaptım,» diyor. «Zaten bir komedyen de göz açıp kapayıncaya kadar hüviyet değiştirmesini bilmeli.»

Geçen yıl ağırca bir kalp krizi geçiren Jerry Lewis’in çalışma hayatına veda edeceği söylenmişti. Fakat «Ben çalışmazsam ölürüm,» diyen aktör, hasta yatağından kalktıktan sonra eskisinden daha büyük bir şevkle film çalışmalarına başladı.Jerry Lewis’in evi hayli kalabalıktır. Yedinci erkek çocuğu da geçen yıl doğan aktör, kamera karşısında takındığı tavırların tam aksine evinde gayet ciddi bir baba hüviyetine bürünüyor. Yedi oğlan çocuk, babalarını kızdırmamak için ne yapacaklarını nasıl uslu duracaklarını şaşırıyorlar. Ünlü komedyen aynı zamanda iyi bir iş adamıdır. Filmlerinden kazandığı paralarla karlı yatırımlara girişmiş. Bundan sonra film çevirmese de çoluğunun çocuğunun hiçbir şekilde maddî sıkıntı çekmeyecek şekilde geleceklerini garantilemiş.

Jerry Lewis, «Family Jewels»’in çekimi sırasında geceli gündüzlü çalışmak zorunda kaldı. Bazı günler saatte bir kılık ve karakter değiştiriyor ama gene de rolünü başarıyla oynuyordu.Filmdeki zengin kıza baba namzedi olan amcaların tipleri hayli ilgi çekicidir. Palyaço, araba vapuru kaptanı, polis, sosyete fotoğrafçısı, gangster, özel detektif, iyi kalpli şoför, filmin başından sonuna kadar seyircileri kahkahadan kırıp geçiriyor. Jerry Lewis, özel detektif rolünü oynarken Sherlock Holmes kılığına girmeyi uygun bulmuştu.

Uzun yıllar Dean Martin ile «Canciğer Kardeşler» serisini çeviren jerry Lewis, iş ortağıyla arasındaki anlaşmayı feshettikten sonra bir süre tek başına film çevirmeyi denedi. Fakat bu filmlerin eskisi kadar başarılı olmadığını kendisi de itiraf ediyordu.Aktör yeni rol arkadaşı kızı herkese methediyor: «Donna Butterworth’un büyük bir kabiliyet olduğuna inanıyor ve bir bakıma da onu kıskanıyorum. Çocuklarımın arasından Donna gibi bir kabiliyetin yetişmemesi cidden beni üzüyor. Fakat kendi isteklerim için, çocuklarımın hayatına hükmetmeyi düşünmüyorum.»

İki koltuğuna 10 karpuz sığdıran Jerry Lewis, bu filmini tamamlar tamamlamaz Tony Curtis ile «Boeing Boeing» i çevirmeye başlayacak. Aktör, «Boeing Boeing benim için bir nevi dinlenme olacak,» diyor. «Bu kordelede sadece bir tek rolüm var. Üstelik rejisörlük, prodüktörlük de yapmıyorum. Senaryoyu da bir başkası zahmet edip yazıvermiş. Bana fazla iş kalmamış.» Bilindiği gibi «Boeing Boeing» geçen yıl şehrimizin özel tiyatrolarından birinde piyes olarak oynanmıştı.Jerry Lewis özel hayatında neşeli, şakacı bir insan, fakat iş konusunda asla ciddiyeti elden bırakmıyor. Onunla çalışanlar, «Jerry iyidir hoştur ama bir kere de sinirlendi mi dünyayı gözü görmez,» diye dert yanıyorlar, «Her işi kendi başına yapmak ister ve başarıya ulaşamayınca da öfkesinden kime çatacağını şaşırır.»

Aktörün eşi de, Jerry Lewis’in bu öfkeli davranışlarından zaman zaman şikayet etmekten kendini alamıyor. Kocasının fazla çalışmasından da şikayetçi:

«Gece gündüz kamera karşısında ter döküp, ölesiye yoruluyor. Ondan sonra da öfkesini yakınlarından alıyor,» diyor.Eskilerin on parmağında on marifet tasvirlerine tam uyan aktörün bu kadarcık bir kusuruna da prodüktörler göz yumuyorlar.

PALYAÇO AMCA — Jerry Lewis’in yarattığı «amca» tiplerinden biri de sirk palyaçosu. Fotoğrafta aktör, palyaço kıyafetiyle. Aktör, palyaçoluğun zannedildiği kadar kolay olmadığı kanaatinde.

PİLOT AMCA — Jerry Lewis, dokuz yaşındaki rol arkadaşı Donna Butterworth ile çok iyi anlaşıyor. Küçük kızın büyük bir kabiliyet olduğunu söyleyen aktör. onunla ilerde tekrar film çevirmeyi tasarlıyor. Jerry Lewis «Pilot Amca» kıyafetiyle görülüyor. Aktör, yarattığı tipler arasında en çok pilotu beğendiğini söylüyor.ÖZEL KOLTUĞUNDA — Jerry Lewis, özel hayatında da son derece neşeli ve şakacı bir insan. Fakat bir kere de kızınca, tanınmayacak hale geliyor. Fotoğrafta, aktör sette.

POLİS AMCA — Bir ara da polis amca kılığına giren Jerry Lewis, şimdi de Tony Curtis ile «Boeing Boeing» i çevirmeye hazırlanıyor. Bu filmde de gene pilot rolünde görülecek.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-20-sayisi)

25.12.2020 13:24

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 16:40

    Yusuf Kadri

    altından harika kalkmıştı bu rolün
  • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 15:50

    HASAN YÜNCÜ

    şekilden şekile girsede hakkını vermişti helal olsun valla 90'nına da merdiven dayadı Allah uzun ömür versin :D