Menü

Johnny Hallyday Kararlı

BİR JOHNNY HALLYDAY vardı. Eline gitarını alıp sahneye fırlar, kan ter İçinde avaz avaz bağırıp dinleyicileri büyülerdi. Johnny Hallyday sahnede böyle çırpınıp dururken onu dinleyen gençler yerlerinde duramazlar, Johnny Hallyday’in melodili feryatlarım karşılıksız bırakmazlardı. Evet, Johnny Hallyday, güzel sesiyle olduğu kadar kurnazca davranışları cazip kıyafetleri ve sahne hakimiyetiyle genç müzikseverleri kendine bağlayabilecek kudretteydi. Bu sayede de günümüzün en çok sevilen şarkıcılarından biri olmuştu.Johnny Hallyday’den bahsederken geçmişte yaşamış birinden söz eder gibi bir ifade kullanmamızı belki garipsemişsinizdir. Elbette, dün olduğu gibi bugün de aramızda bir Johnny Hallyday var. Yine eskisi kadar seviliyor, aranıyor. Yalnız bu genç sanatçı artık kabiliyetini sahnede değil de perdede göstermek istiyor. Müzikseverlerin yanı sıra sinemaseverlerin de kalplerine girmeyi arzuluyor.

Bugünlerde Johnny Hallyday’in evine giderseniz çalışma odasında bir tek notaya, bir tek enstrümana, plağa, banda rastlayamazsınız. Bunların yerini ünlü aktör Steve MoQueen’in resimleri, bugüne kadar çevirmiş olduğu filimler hakkında bilgi veren yazıları, kovboy filimlerinde kullanılan kıyafetleri almıştır.Dünün ünlü çılgın şarkıcısı yakışıklı Johnny Hallyday, yarının yeni Steve McQueen’i olmaya çalışıyor. Amerikan sinemasının bu uçarı aktörüne her bakımdan benzeyebilmek için sıkı bir zayıflık rejimine başladı ve sağlığını- tehlikeye sokmak pahasına çok kısa zamanda tam yirmi kilo verdi. Perdede tipik bir kovboy olabilmek için nö lâzımsa yaptı. Bu arada genç şarkıcının eşi Sylvie Vartan da kocasını destekliyor, sahneyi tamamen bırakıp sinemada karar kılmasını istiyor. Genç kadın, kocasının şarkıcılık yaparken çeşitli kimselerin etkisi altında kalıp kötü yollara sürüklendiği inancında. Ve eğer sinemaya geçerse bütün bunlardan bir anda kurtulacağını sanıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse Sylvie Vartan haklı. Zira genç şarkıcı Johnny Hallyday, sahnedeki başarısını tam manasıyle hazmedememiş, bir türlü olgun bir erkek olamamıştı. Genç adamın birdenbire ciddî bir şekilde aktörlüğe kendini hazırlaması onun hesabına gerçekten ümit verici. Ayrıca ilk deneme filimleri de başarılı olduğu için filimciler, Johnny Hallyday’i sinemada da parlak bir geleceğin beklediğine inanıyorlar.Johnny Hallyday’i sahneden sinemaya iten birçok sebep vardı. Bunların başında son zamanlarda tanınmış şarkıcıların birer İkişer sinemaya geçmeleri geliyordu. Bu işin öncülüğünü bundan yıllarca önce Frank Sinatra yapmıştı. Ünlü şarkıcı ilk filimlerinde basit rollerde oynamış ve seyircinin karşısına gene bir şarkıcı olarak çıkmıştı. Bir süre sonra Frank Sinatra İyi bir karakter oyuncusu olabileceğini ispat etti., «insanlar Yaşadıkça» filmi bütün dünyaya onun iyi bir sinema oyuncusu olduğunu ilan ediyordu.

Amerika’da şarkıcılıktan aktörlüğe geçen şöhretlerin sayısı günden güne artarken Fransa’da da son zamanlarda yeni bir cereyan başladı. İlk olarak ünlü şarkıcı Charles Aznavour, «Ren Geçidi» isimli filimde şansını denedi. Ve sinema seyircilerinden de tam not aldı. Fizik bakımından hiç de cazip bir tip sayılmadığı, filim boyunca bir tek şarkı söylemediği halde başarılı oyunu sayesinde seyirciyi oyalamasını bilmişti. Birçok eleştirici Charles Aznavour’un değme aktöre taş çıkartacak derecede başarılı olduğunu belirtince de Aznavour Fransız sinemasının temel direklerinden biri oldu. Sonra Adamo da Charles Aznavour’un yolunu izledi. Ve işte bu ikisi Hallyday’e cesaret verdi. En az onlar kadar ünlüydü, o halde niçin o da şansını bir kere de sinemada denemesindi?Adamo ve Charles Aznavour, sinemayı şarkıcılığın yanında ikinci bir meslek olarak yürütmek niyetindeler. Ama Johnny Hallyday, sinemada gerçekten başarı sağladığı takdirde sahneyi tamamen bırakmak istiyor. İki iri karpuzun bir koltuğa sığamayacağını düşünüyor.

Yakışıklı şarkıcı Johnny Hallyday’in sinemada pekala ikinci bir Alain Delon olarak seyircinin karşısına çıkması beklenirdi. Romantik jön rolleri genç kızın sevgilisi olan Hallyday’e göre biçilmiş kaftandı. Ama gel gör ki hareketli bir hayat sürmekten pek hoşlanan Johnny Haliyday, «romantik jön» teklifine gözünün ucuyle bile bakmadı. O perdede özelliği olan, herkesin canlandırmayacağı tipler yaratmak, perdeye özel hayatını aksettirmek niyetindeydi. Bunun için kendine önder olarak Amerikan sinemasının haşarı çocuğu Steve Mc Queen’i seçti.Şöhretli şarkıcı Johhny Hallyday’i sahneden perdeye yönelten sebeplerden biri de, şarkıcılıkta şöhretin pek kısa ömürlü olması. Genç sanatçı şarkıcılıkta karar kıldığı takdirde nihayet bir, iki yıl daha alkış toplayabileceğini ondan sonra ikinci plana düşeceğini tahmin ediyor, buna mukabil sinemada şansı yaver gittiği takdirde daha uzun yıllar adını duyurabileceğine inanıyor. Bu bakımından da, sinema, Johnny Hallyday’e sahneden çok daha cazip görünüyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1969-tarihli-45-sayisi)

22.01.2021 00:35

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar