Menü

Jönler Ayaklandı

ESKİ veya yeni, sevdiğiniz yıldızlardan hangisini görmek istersiniz sinemada? Orhan Günşiray’ı mı? İzzet Günay’ı mı? Ekrem Bora’yı mı?.. Yoksa, yoksa Selma Güneri, Eşref Kolçak ya da Ahmet Mekin’i mi? Efendim?., Öztürk Serengil de mi olsun? Belki de Cüneyt Arkın veya Fikret Hakan’ı görmek istersiniz.Hiç merak etmeyin bu sanatçıları teker teker değil, hepsini birden bir filmde görebileceksiniz. Hem de yakında… Yukarıda adı geçen tüm sanatçıların bir araya gelerek oluşturdukları FİSTAŞ (Filmcilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi) adlı şirket önümüzdeki günlerde ilk filmine başlıyor. Urfa’nın Harran Ovası’nda çekilecek olan «Harran Ovası» adlı filmin senaryosunu Haşan Kazankaya yazdı. Remzi Jöntürk’ün yöneteceği, Orhan Kapkın’ın görüntü yönetmenliğini yapacağı filmde rol alan sanatçılar, bundan böyle oynayacakları filmlerin yapımcılığını da üstlenerek özgürlüklerini ilan ediyorlar.Cüneyt Arkın, Fikret Hakan, Selma Güneri, Orhan Günşiray, İzzet Günay, Ekrem Bora, Eşref Kolçak, Ahmet Mekin, Öztürk Serengil ve Haşan Kazankaya’dan oluşan şirket yönetim kurulu ve kurucu üyeler, Türkan Şoray’ın da yakında aralarına katılacağını, böylece kurucu üye sayısının 11’e çıkacağını söylüyorlar.

Öte yandan ilk filmin bitmesinden hemen sonra, şirketi Yeşilçam’da çalışan tüm sanatçılara açacaklarını ve sinemaya emeği geçen herkesin gelip ortak olabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca şirket içinde bir de vakıf kurduklarını söyleyen Yönetim Kurulu üyeleri, bu vakıfla sinema sanatçıları arasında yardımlaşmayı amaçladıklarını, sinemada yer alan eski ve yeni tüm sanatçılara güç durumda kaldıklarında yardım elini uzatacaklarını, özellikle yaşlılık günlerinde sahipsiz kalmalarını önlemek istediklerini söylüyorlar.Şirket Genel Müdürü Haşan Kazankaya, FİSTAŞ’ın kuruluş amacı, yapmayı planladıkları çalışmalar ve ilk filmleri konusunda şunları anlattı:

«Her şeyden önce bizler bu şirket içersinde profesyonel sinemacılar olarak çalışmayacağız. Amacımız pek çok yapımcının parasal ve diğer nedenlerle üzerine eğilemediği konularda, Türk toplumuna yararlı olacak, onu ileriye götürecek, Atatürk ilkeleri yolunda filmler yapmak. Kendimize bir plan hazırladık, çalışmalarımızı dallara ayırdık ve iş bölümü yaptık.«Ulusal değerlerimizi, hem kendimize hem de dış ülkelere tanıtacak ve ayrıca ülkemize döviz kazandıracak dökümanter film çalışmalarından Cüneyt Arkın ve Fikret Hakan sorumlu. Çeşitli ülkelerle, Türk Sineması’na katkıda bulunacak ortak yapımlar (co-prodüksiyon) konusunda Orhan Günşiray ve Cüneyt Arkın sorumlu. Türkiye ve dış ülkelerde gösterilecek televizyon filmleri yapımından Ekrem Bora ve Öztürk Serengil sorumlu. Şirkete gelir sağlayacak reklam filmlerinin yapımından ise, İzzet Günay, Eşref Kolçak ve Ekrem Bora sorumlu olacaklar. Ayrıca, senaryo hazırlama ve filmleri dış ülkelerde pazarlamak için ekipler oluşturduk. Tüm bunlar dışında ham film ithali ve pazarlama işlerini de yürüteceğiz.«İlk filmimiz ‘Harran Ovası’na gelince; bu filmde şirketimizin tüm kurucu üyeleri rol alacaklar… Büyük rol, küçük rol diye bir ayrım yok… Herkes üzerine düşen görevi yapacak. Filmde bir baraj yapımı çevresinde, ağası ile feodal şartlanmalarıyla, particilik ve sahte sendikacılık olayları ile Türkiye’nin 12 Eylül öncesinin bir tablosunu çizmeye ve o dönemin kaosunu gözler önüne sermeye çalışacağız. Bundan sonraki film çalışmalarımız ise, Fikret Hakan’ın yazdığı ‘Vay Kurban’ ve ortak çalışmamız ‘İstanbul’un Fethi’ olacak.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-30-sayisi)

22.01.2021 21:44

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar