Menü

Kaderin Verda Sümer’e Oyunu

BUNDAN bir yıl önce dört çocuğunu alarak bir daha dönmemek üzere Amerika’dan Türkiye’ye gelen Verda Sümer geçtiğimiz hafta içinde aniden Amerika’ya uçtu.. Amerika’ya bir cenazeye gidiyordu Verda Sümer. Kendisini dört çocuk annesi yapan 14 yıllık eşi Dena Curtis’in cenazesine. Havaalanında, ağlamaktan şişmiş gözleriyle kendisini yolcu edenlerle vedalaşıyor, sık sık Amerika’ya götürdüğü iki çocuğuna sarılıyor, hıçkıra hıçkıra ağlıyordu..



Verda Sümer Amerika’lı eşiyle bundan on dört yıl önce Hilton Oteli’nde kahvecilik yaparken tanışmış, Amerika’ ya gelin gitmişti. On dört yıl içinde ikisi kız, ikisi erkek dört çocuk annesi olan Verda Sümer nihayet geçtiğimiz yıl içinde vatan hasretine dayanamıyarak İstanbul’a dönmüştü. Kocası da işini Türkiye’ye naklettirerek Verda’nın peşinden gelmişti. Dena Curtis Adana’da bir Amerikan nakliyat şirketinde çalışıyordu.

Hafta sonlarında İstanbul’a geliyor, çocukları ve karısıyla iki gün beraber kalıp, tekrar vazifesi başına dönüyordu. İşte bundan on gün önce yine mutat hafta sonu ziyaretlerinden biri yapıldı. Dena Curtis cumartesi ve pazarı karısı ve çocuklarıyla geçirip. Adana’ya yola çıktı.



Aradan iki gün geçmişti. 19 mayıs gecesi Verda Sümer evinde çocuklarıyla otururken kapının çalındığını duydu. Kocasının arkadaşlarından biri gelmiş, ona acı haberi veriyordu: Henüz 34 yaşındaki Dena Curtis 19 mayıs gösterilerini seyredip, Mersin’e dönerken arabası köprüden uçmuş ve cesedi paramparça olmuştu:

Verda Sümer 32 yaşında dul kalmıştı. Şimdilik ona düşen vazife Amerika’ ya gidip, eşinin cenazesinde bulunmaktı. Fakat Verda’ya düşen asıl görev ondan sonra başlıyor, dört çocuğun mesuliyeti Verda’nın zayıf omuzlarına yükleniyordu.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-22-sayisi)

27.01.2021 02:56

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar