Menü

Kadir İnanır Köprüleri Attı

YEŞİLÇAM’İN oldum olası değişmeyen bir yöntemi vardır; halkın beğeneceği, iyi iş yapabilecek ikililer yaratmak… Sık sık sevilen bir bay ve bayan oyuncu bulunur, ikisinin başrollerini paylaştığı iddialı bir film çevrilir ve eğer bu film iş yaparsa, artık beyazperdede sık sık bu ikiliyi karşınızda bulursunuz. Yapımcılar bir süredir Müjde Ar ve Kadir İnanır’ı bir araya getirerek yeni bir ikili yaratmaya çalışıyorlardı.Ancak, bu çaba ikilinin çevirdiği son filmde Kadir İnanır’ın aşka gelerek Müjde Ar’la arasındaki köprüleri atması üzerine suya düştü. Bakın Kadir İnanır bu ayrılığı nasıl anlatıyor: «Müjde Ar, sinema dışında sahne ve reklam çalışmaları da yapıyor. Bunlar beni ilgilendirmez ama, şarkıcı, türkücü filmlerinde oynaması fikirlerime ters düşüyordu.

Ayrıca daha da önemlisi birlikte oynadığımız son filmde pek çok yanlış davranışı oldu. Özellikle filmde yer alan aşk sahnelerinde gereğinden fazla soyundu. Çok güzel bir konusu olan filmi; korkarım Müjde Ar’ın bu yanlış tutumundan etkilenen seyirci bir seks filmi olarak değerlendirecek. Bu nedenlerle Müjde Ar’la hiç çalışmayacağım demiyorsam da, bir süre birlikte oynamamızın doğru olmayacağı fikrindeyim.»Kadir İnanır bunları söyleye dursun, Müjde Ar da düşüncelerini şöyle dile getiriyordu;

«Kadir İnanır orada, burada hakkımda konuşup duruyormuş. Ben her şeyden önce bir kadınım. Bir kadına davranış biçimi bile garip. Dünyayı ben yarattım tavırlarından ne zaman vazgeçecek. Herkesi kendisine rakip ve düşman gören donkişot rolünü yaşam boyu oynamak mı istiyor? Setlerde kişisel rahatsızlıklarını saldırgan ve saygısız tavırlarıyla dışa yansıtır. Her çalıştığı filmde bu tavırları yüzünden kısa sürede set işçilerini ve tüm film ekibini kendisine düşman eder. Anlamadığım şey, benimle uğraşmak ve beni kendine mesele edinmek vaktini nereden buluyor. Oturup sanatıyla ilgili bir şeyler karıştırsa ya. Hepimizin öğreneceği bir şeyler vardır.«Kadir İnanır bundan vazgeçmeli, insanlara saygılı ve sıcak davranmalı. Sağlıklı düşünürse dosta ihtiyacı olduğu kadar hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını anlayacaktır.»

Evet, tartışma böylece sürüp gidiyor… Ancak, Kadir İnanır’ın, «Deli Kan filminde benim yanıma başka bir kadın oyuncu bulunması gerekir» demesine karşın, filmde Müjde Ar’la birlikte oynaması için Kadir İnanır yerine Tarık Akan’ın seçilmesi, bu karşılaşmada ilk raundu Müjde Ar’ın aldığını gösteriyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-32-sayisi)

26.11.2020 11:00

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar