Menü

Kadir İnanır Sitem Etti

Yıl:1978 Altın Portakal’da “En İyi Yönetmen ödülü” Atıf Yılmaz’ın. Başarısı ise Türkan Şoray-Kadir İnanır’ın büyük olay yaratan filmi “Selvi Boylum Al Yazmalım”. Yani yarışmada İkinci olan film. Yıl: 1981 Altın Portakal Film Yarışması’nda birinciliğe layık görülen film yok. İkinci olan film Müjde Ar ile Kadir İnanır’ın yine büyük olay yarattığı flim “Ah Güzel İstanbul”.Yıl: 1982 Altın Portakal Yarışması’nda “En İyi Yönetmen ödülü” seçilen “Kırık Bir Aşk Hikayesindeki başarısından dolayı Ömer Kavur’un. Filmin başrol oyuncusu ise Kadir İnanır. Ve yıl: 1984. 21. Altın Portakal Festivali nde başrolünü Kadir İnanır-Hale Soygazi’nin oynadığı “Bir Yudum Sevgi” dört Altın Portakal kazanarak “Yılın En İyi Filmi” seçiliyor. Filmde tek bir ödül almayan kişi Kadir İnanır. Görkemli bir dağıtım gecesinden sonra Kadir İnanır suskun ve yorumsuz. Sadece Antalya’dan dönerken uçakta bir sanatçı arkadaşına şu sözleri söylüyor:“Benimki sivri bir rol değildi. Yapabileceğimi yaptım. Bu iş bu kadar olur.”Altın Portakal Yarışması’ndan sonra İstanbul’a dönen Yeşilçam sakinleri Atıf Yılmaz’ı hararetle tebrik ederken film şirketi Televizyon-Sinema Enstitüsü’nde bir gala düzenliyor. Amaç yılın filmini halktan önce basına ve sanat çevrelerine izlettirip yarışmanın sansasyonunu sürdürtmek. Ve amaca ulaşılıyor. Çünkü Kadir İnanır gala gecesinin sabahı Atıf Yılmaz’a gelmeyeceğini söylüyor. Aynı sabah konuştuğumuz Kadir Inanır’ın ateş püsküren sesinde şu sözleri duyuyoruz:-“Ödül kazandırdığım filme showmanlik yapamam.” Showmanlik bildiğiniz gibi bir nevi halkı eğlendiren, güldüren sahne sanatçısı anlamına geliyor, öfkeli sözleri sürerken birden duruyor ve konuşmasını şu cümle ile bitiriyor: “Önce filmi seyredin ondan sonra karşıma gelin.” Kadir İnanır ‘ın dediği gibi yapıp önce filmi seyrediyoruz ve “Mutlu Son”dan sonra doğru Hale Soygazi ile Atıf Yılmaz’ın karşısına dikiliyoruz. Yoğun tebriklerin arasında biz de başarılarını kutlarken niçin Kadir İnanır’ın galaya katılmadığını soruyoruz. Hale Soygazi ile Atıf Yılmaz’dan aynı yanıt:-“Sabah geleceğini söylemişti. Herhalde işi çıkmıştır. Yoksa mutlak gelirdi.”Sorularımızı Atıf Yılmaz’a yoğunlaştırıyoruz.

-“Ama ben bu konuda konuşmak istemiyorum. Keyfi bilir herhalde işi çıkmıştır. Sizinle bu konuda görüşemem. Şu anda Kadir İnanır’ı düşünecek halim yok.” Kadir İnanır’ın sabah söylediği “ödül kazandırdığım filme showmanlik yapamam” sözlerini ilettiğimmiz zaman da gelen yanıt üçaşağı beş yukarı aynı Yılmaz’dan:

-“Bu Kadir İnanır’ın bileceği iş.”KEŞKE OYNAMASAYDIM FİLM BEŞİNCİ ÖDÜLÜNÜ KAZANIRDI.”

Kadir İnanır’ın isteği üzerine filmi seyredip ertesi gün buluşuyoruz. Bir gün öncesine nazaran daha sakin Kadir İnanır… ?

Onu ekim ayı sonunda başlayacağı yeni filminin hazırlıklarıyla ısındırdıktan sonra konuyu Altın Portakal’a getiriyoruz. Inanır’ın güler yüzü birden değişiyor. Sanki küfür yemiş gibi:-“Keşke oynamasaydım, film beşinci ödülünü alırdı belki. Bugüne kadar Afif Yılmaz’a dört film yaptım dördü de Altın Portakal kazandırdı. Ama bize gelince yok. Bundan sonra gene katılacağım. Bana Altın Portakal değil halkın alkışı lazım, ödül gecesi oradaydınız değil mi? Halkın alkışlamadığı ödülü ben ne yapayım. En iyi seçilen aktör bana dil uzatacağına yaptıklarına baksın. Ahu Tuğba’nın koynundan çıktı şimdi Cüneyt Arkınla avantür film çekecek.Ödülleri belirleren jüri üyeleri zaten beni beni değerlendirecek seviyede değiş.Beni fazla konuşturmayın.Çok kişinin yüzü kızarır sonra.Filmdeki rolünün üstesinden gelemediği takdirde yapıma gölge düşürüceğini ve böylece hiçbir şekilde ödül kazanamayağını öne süren İnanır “Demek ki,rolümün üstesinden gelmişim ki,ortaya dört dörtlük bir film çıkmış ve ödüllere sahip olmuş.Peki bana kasıt niye?”Kadir İnanır’a son sorumuzu şöyle yöneltiyoruz:

-Ama filmde Aygül’ün rolü Cemal’e göre daha etkin. Çünkü kırsal bölgeden kente göç sürecindeki değişimin bir kadını etkilemesi, zincirlerini kıracak kadar özgürleşmesi deha önemli.

Bu yüzden Aygül (Hale Soygazi) daha ön planda. Sizce Cemal’i her aktör oynayamaz mı?” -“Hayır, fabrika İşçisi Cemal’i benden başka kimse oynayamaz.”

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-4-sayisi/)

27.02.2021 20:18

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar