Menü

Kadir İnanır’a Askerlik Yaradı

20 GÜN önce, dört ay er eğitimi yaparak, vatan borcunu ödedi Kadir İnanır. Bu eğitim boyunca spora da alışan ünlü sinema oyuncusu sivil hayatta da bu alışkanlığını sürdürüyor. Her sabah uzun uzun koşuyor ve beden sağlığını korumak için çeşitli jimnastik hareketleri yapıyor.«Askerliğim süresince yaptığım eğitimin ve sporun çok yararlı olduğunu anladım. Bu yıl başlatılan ‘Ömür Boyu Sağlıklı Yaşam’ kampanyasına katılarak ben de her gün spor yapacağım.» diyor.

Ama Kadir İnanır başlattığı koşusunu sadece sporda bırakmak niyetinde değil. Sanatında da koşmaya hazırlanıyor. Bir buçuk yıldan beri hiç kamera karşısına çıkmayan sanatçı bu günlerde «Ah Güzel İstanbul» isimli, Ömer Kavur’un yöneteceği filmle bu durgunluğuna son verecek. «Bu sezon 125’in üzerinde film yapılması bekleniyor» diye giriyor söze Kadir İnanır ve şöyle devam ediyor:«Sinemamız şu anda Türk ekonomisinin en fazla işlerlik kazanan dalıdır. Ama ne yazık ki daha bayanlar sinemaya gidememektedir. Kadının olmadığı yerde nasıl yaşam olmazsa kadının giremediği sinemalarda gösterilen konserlere film demek safdillik olur. Türk Sinema seyircisinin değerli sinema ürünlerine olan özleminin doruk noktasına geldiğini biliyoruz. Biz şimdi elimizden geldiğince bu özlemi gidermek için gerçek sinema olgusunu içeren filmlere başlıyoruz. Maliyeti çok yüksek olan filmleri belli bir kaliteye ulaştırmak, yürek, bilgi kondisyon gerektirir. İddia ediyorum, mutlaka iyi filmler, işkolunun onurunu yükseltici filmler yapmak şarttır. Eğer sinema konusundaki bu düşüncelerimde yanılıyorsam sahneye de çıkarım, reklam filmi de yaparım.»

«Ah Güzel İstanbul» ve «Deli-Kan» adlı filmlerde oynayacak. Yıl sonuna doğru da Cüneyt Arkın’la birlikte «Avcılar» adlı filmi çevirecek.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-18-sayisi)

06.10.2020 22:52

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar