Menü

Kadir İnanır’a Bir Yudum Sevgi

ÜNLÜ yönetmen Atıf Yılmaz’ın yeni filmi «Bir Yudum Sevgi» nin çekimi başarı ile devam ediyor. Başrollerini Hale Soygazi ve Kadir İnanır’ın paylaştığı filmin senaryosu Latife Tekin’e ait. Türk sinemasının bu iki oyuncusunun yanı sıra filmde Meral Çetinkaya, Macit Koper, Dursun Ali Sağıroğlu, Füsun Demirel, Osman Alyanak, Ece Örge gibi kalabalık bir sanatçı kadrosu da bulunuyor.Verilen dinlenme aralarında sanatçılar, senaryoyu gözden geçirip çaylarını içerken, gözlerimiz filmin baş oyuncularından Kadir İnanır’ı arıyor. Onu herkesten ayrı bir köşede buluyoruz. Film çalışmaları hakkındaki sorumuzu İnanır şöyle yanıtlıyor: «Önce şunu söyleyeyim, sette rol Arkadaşım Hale ile resmimi çekmenizi istemiyorum. Sebebine gelince, geçenlerde bir dergide benimle ilgili bir yazı çıktı. Gerçek dışı olayları bana mal etmek istiyorlar. Ne kadar üzüldüğümü bilemezsiniz. Herkes şunu bilmelidir ki biz ekmek yediğimiz yeri küçümsemeyiz.» Sanatçı bu üzüntüsünü dile getirdikten sonra sözlerine şöyle devam ediyor:

«Çevirmekte olduğumuz ‘Bir Yudum Sevgi’ son yılın bence en güzel konulu filmlerinden biri. Gecekondu mahallesinde yaşayan, bir işçi olan Cemal’i oynuyorum. Filmde anlatılan konuya ve dünyaya fazla yabancı değilim. Bu konuda en az yirmi filmde başrol oynadım. Fakat geniş kadro ile, gösterilen özen sonucu çok yoruluyoruz. Kalabalıklar içinde çalışmaya alışık olmadığımızdan epek zorluk çekiyoruz.»

İstanbul’da gecekondu mahallesinde yaşayan ve mutsuz bir kadını canlandıran Hale Soygazi ise yıllar sonra sinemaya dönüşünü şöyle anlatıyor:«Filmde çok kalabalık bir kadro var. İyi bir kadro ve güzel bir senaryo ile uyum içinde çalışıyoruz. Kadroda bulunan güçlü tiyatro oyuncuları tam anlamı ile mükemmel. Sahneler alışagelmişten daha detaylı. Tipler bakımından, Türk sinemasında her zaman görünenlerden farklı, kadın ve erkek alışagelenden daha gerçek… Gecekondu insanının acılarını, sevinçlerini ve aşklarını gerçek bir şekilde senaryo ekibi izledi. Yılar sonra sinemaya dönmüşsem bunun sebebi böyle kaliteli bir film olduğu içindir. Filmdeki kadın tipini beğenerek, severek oynuyorum.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-24-sayisi)

04.10.2020 20:33

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar