Menü

Kadri Ünalan Orkestrası

İSTANBUL’UN en eski semtlerinden birindeyiz. Bu semtin iç sokaklarından birindeki sağlık yurdunun mütevazı tavanarası şimdi yepyeni bir hamle için, yepyeni bir konu ile çalışan altı genç erkeğe yuva olmuş. Yaşları otuzu aşmayan altı genç adam bu tavanarasındaki duvarları hatıra fotoğrafları ile süslü odada, her gün dört saat durmadan çalışıyorlar. Bu oda, diğer beş arkadaşı ile kurduğu orkestraya ismini veren Kadri Ünalan’a ait.

«Double Six» orkestrasının favori grubu, hazırladıkları parçalardaki vokal gücünü hep bu ünlü topluluğa göre ayarlıyor. Frank Sinatra, Ella Fitzgerald hayran oldukları şarkıcılar. Ancak repertuvarındaki parçaların çoğunluğu İspanyolca olan Salim Dündar, Lucho Gatica’yı tercih ediyor.

Bazan aynı orkestrada, bazan ayrı topluluklarda çalışan altı arkadaşın müzik dünyasındaki yaşları ilerledikçe tecrübeleri de artmış. Günlerden bir gün eşit haklar altında konuşup anlaşmışlar. Onların da hemen «evet» diyemedikleri noktalar olmuş. Ama bir diğeri öbürüne izah etmiş, ikna etmiş. Şimdi bir tek hedefleri var: Boğaziçi Müzik Festivali. Onlarca Türkiye’deki en olumlu müzik hareketi olan bu festivalde alacakları iyi bir derece, onları tanıtacak en kısa vasıta olacakmış. Fakat bu tavanı eğri odadaki yaptıkları çalışmayı izleyen bir yazlık klüp yöneticisi onlarla hemen anlaşıvermiş. Toplulukta yer alan elemanların kısaca özellikleri şöyle:

KADRİ ÜNALAN: Grupun isim babası, aranjör piyanisti. Ayrıca kitar da çalıyor. Erol Büyükburç ile uzun müddet çalışmış. Sonraları kendi adına orkestralar kurmuş.

MUHİTTİN PAYDAŞ: Toplulukta saksofon ve flüt çalıyor. Daha önce Ergun Özer, Şerif Yüzbaşıoğlu ve Ertan Anapa ile çalışmış.

NÜCEİM FENER: Kalın sesi ile özellikle caza yakın bir stilde şarkı söyleyen Nüceim Fener grupa bas’ı ile de katılıyor. O da önceleri Erol Büyükburç ve Şerif Yüzbaşıoğlu ile çalışmış.

HASAN GÜR: Kadri Ünalan’ın değişmez bateristi. İtalyanca bilen Haşan Gür bu dilde şarkı da söylüyor.

SALİM DÜNDAR: Müziği her şeyden çok seven, deniz astsubaylığından ayrılan Dündar, Yusuf Behiç Günseli Orkestrasında bateri çalıp, şarkı söylerken Şerif Yüzbaşıoğlu’ nun ilgisini çekmişti. Şimdi grupta İspanyolca şarkıların şantörü.

BAŞAR TAMER: İngilizce şarkılar repertuvarında çoğunlukta. Yepyeni bir aranjman ile «Tonight ve Maria» adlı şarkıları festival için hazırlıyor.

kadri ünalan orkestrasıVE ORKESTRA — Hepsi bir arada çalışıyorlar. Salim Dündar söylüyor. Arkadaşları vokal ile eşlik ediyor. Söylediği şarkı: «A tu vera». Soldan: Hasan Gür (davul), Nüceim Fener (bas), Muhittin Paydaş (saksofon flüt), Kadri Ünalan (piyano — sırtı dönük olan), Salim Dündar (şantör) ve Başar Tamer (şantör)…

Üyeleri sakal bırakan bu orkestra işte böyle doğuyor. Dileğimiz başarıya ulaşmaları.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-18-sayisi)

11.08.2019 12:47

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:27

    Gizem Ersoy

    gitmiştim bi keresinde teyzemlerle :)
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 17:38

    SEDAT VELİ

    bomba gibi girmişlerdi gerçekten