Menü

Kadri Yurdatap Başarısının Sırrını Anlatıyor

İki yıldır yapımcılığını üstlendiği filmlerle Altın Portakal ödüllerini kazanan Kadri Yurdatap’a artık ”Yeşilçam’ın yeni kralı” deniliyor. Bu yılki festivalde yarışan 11 filmden dördünün patronluğunu yapan Kadri Yurdatap ödüllerin kendisine daha büyük şevk verdiğini söylerken sözlerini şöyle sürdürüyor:– ”Ekip halinde çalışmak çok büyük başarılar kazandırıyor insana. Ben film çekilene kadar gece gündüz koşuşturanım. Film çekilirken bir veya iki defa giderim sete. Çünkü ekibime, sanatçı arkadaşlarıma güvenirim. Aslında bu başarı Babı-ali’nin başarısı. Benim uzun yıllar gazetecilik birikimimden kaynaklanan bir başarı. Eğer set işçiliğinden veya film malzemeleri tüccarlığından yapımcı olsaydım bu başarıları üst üste kazanamazdım.”

Gazeteciliği bıraktıktan sonra film yapımcılığına başlayan Kadri Yurdatap önümüzdeki hafta bir kokteyl vererek ”Yılın Filmi”ni basına ve sanat çevrelerine tanıtacağını söylerken sözlerini ilginç bir konuya değinerek noktaladı:”TURGUT BEY LÜTFEN SANATÇILARINIZI ÖZGÜR BIRAKIN”

“Zuhal Olcay’ın başarısı küçümsenecek bir başarı değildir. Geçen yıl aldığı En İyi Yardımcı Kadın Ödülüyle başarısının tesadüf olmadığını göstermiştir Olcay. Aslında Zuhal Olcay gibi çok değerli sanatçılar var Devlet Tiyatroları’nda. Ama ne yazık ki genel müdür oyunlarda olsun olmasın belli bir süre dışında kesinlikle izin vermiyor sanatçılarına. Oysa oyunu olmayan sanatçılara gerekli izinler verilse Türk sinemasında gelişme çok daha kısa sürede olur. Ve ortaya daha kaliteli filmler çıkar. Örneğin ben “Kuyucaklı Yusuf” projesini oynamalarını istediğim iki Devlet Tiyatrosu sanatçısı yüzünden çekemiyorum. Turgut beyin sanatçılarını özgür bırakmasıyla Türk sineması çok daha iyi bir seviyeye ulaşacaktır. Lütfen Turgut Özakman sanatçılarınızı özgür bırakın…”

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1985-tarihli-3-sayisi/)

03.10.2020 21:19

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar