Menü

Kaptan Gönül Yazar

Seyahati kısa sürecekti ama, İstanbul’un ve İstanbul’lu dostların özlemi daha başta içine çökmüştü. Gönül’ün çantasında yüklü bir de sipariş listesi vardı. Mesela Çolpan İlhan’a, kirpik yapıştırma ilacı getirecek. Orhan Boran çakmak gazı istemiş. Sadri Alışık, «Aman han”ıma parfüm» demişti.STELLA Solaris gemisinin merdivenlerinden, çıkarken Gönül’ün dudaklarından gayri ihtiyari «Les Enfants du Piree» şarkısının sözleri dökülüyordu.

Kısa bir süre için de olsa İstanbul’dan ayrılmanın üzüntüsünü yüz hatları gizleyemiyordu. Bir ara gözleri dolu dolu oldu, «Son zamanlarda çok sıkılmıştım,» dedi. «Bu seyahat benim için biraz da dinlenme olacak…»

Bir de, durup durup hakkında yazılan ve söylenenlerden şikayet ediyordu. Birlikte şantöz olarak çalışacağı geminin salonuna girdik, etraf rengarenk çiçeklerle süslenmişti. Kadife koltuklara yayılırcasına oturmuş Amerikalı turistler, pipolarını tüttürüp o gece kendileri için hazırlanan programın başlamasını bekliyorlardı.Bu seyahat, Amerikadaki General Elektrik şirketinin kendi mamullerini en çok satan şubeleri arasından seçtiği 160 Amerikalı mağaza sahibi için tertip edilmiş bir çeşit hediye veya mükafat seyahatiydi. Şikago’dan uçakla Atina’ya gelen Amerikalı mağaza sahipleri önceden kiralanmış Stella Solaris gemisiyle Ege Denizindeki adaları ziyaret edip İstanbul limanına geleceklerdi.

Gemi Girit, Rodos ve Kuşadası’na uğrayıp İstanbul’a gelmişti. İki gün içersinde İstanbulu gezen turistler, şimdi aynı gemiyle Pire’ye dönüyorlardı. Stella Solaris’in hareketinden evvel sevimli artist ve şantözümüz Gönül Yazar da bu seyahat için angaje edilmişti.Stella Solaris Marmara Denizinin sularında yol alırken geminin salonunu dolduran Amerikalı turistlere Gönül Yazar ilk konserini verdi. Gönül, geminin İtalyan orkestrası refakatinde çok sevdiği «Halime», «Şiş Kebabı» ve «Seni Sevmek» isimli şarkılarını da okudu. Amerikalı turistlere gelince, onlar Gönül’ün sesini ve zarif tipini beğenmişlerdi. Kara kaşlı, kara saçlı bir Türk kızı beklerlerken karşılarına çıkıveren bu sarışın Türk güzelinden bakışlarını ayıramıyacaklar ve Gönül’ün şu sıralarda İstanbul’a dönmesinden sonra bile onun hayalini gözlerinde yaşatacaklardı.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-48-sayisi)

01.01.2021 03:09

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 14:48

    SERDAR KANIT

    acaba oradan biriyle evlenmişmidir :D
  • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 14:49

    AYDIN AK

    ne güzel para kazanmış be :D:D