Menü

Kartal Tibet Şart Koştu

HEY gidi günler hey! Şu insanoğlu ne garip yaratıktır! Söylenenler zamanın sözleri arasında kalınca ne çabuk unutulur. Verilen sözlerden «Sırtında yumurta küfesi yok ki!» misali nasıl dönülür, işte alın prodüktör Suat Yalaz’la ilk ve hakikî «Karaoğlan» Kartal Tibet’i.. Bundan aylarca önce aralarına kara kedi girdiği zaman birbirlerine nasıl ver yansın etmişlerdi. Doğrusu bu sözler, yenir yutulur cinsten ithamlar, isnatlar, değildi.. O günlerde Suat Yalaz, bar bar haykırıyor, önüne gelen gazeteciye dert yanıyordu:ONU SİNEMAYA BEN KAZANDIRDIM

– «Hayatımda bu Kartal kadar nankör adam görmedim. Ankara Devlet Tryatrosu’nda 500 lira maaşla çalışırken, elinden tuttum, İstanbul’a getirdim,

«Karaoğlan» filminin başrolünde oynatıp onu sinemaya soktum. Şöhretini, servetini her şeyini bana borçludur. O turduğu katı, altındaki otomobilini, bankadaki paralarını her şeyini, her şeyini.. Sonra elinde tuttuğu Kartal Tibet’in Karaoğlan kılığında çektirdiği resime bir çarpı işareti koyuyor, »Kartal Tibet artık Karaoğlan değildir.» diyordu..«BİR DAHA SUAT YALAZ’LA FİLİM Mİ YAPMAK?»

Suat Yalaz böyle konuşuyor da, Kartal Tibet durur mu hiç? O da Suat Yalaz’ı itham ediyor, sözlerine cevap veriyor ve aynen şöyle konuşuyordu:

– «Bir daha Suat Yalaz gibi sözünün eri olmayan bir adama filim yapmak mı? Asla… Beş tane »Karaoğlan» filmi yaptım, ona milyonlar kazandırdım. Daha ne istiyor benden, anlayamadım. Hala aleyhimde konuşuyor, beni herkesin yanında, gazetecilerin, hayranlarımın yanında küçük düşürmeye çalışıyor. Biraz daha konuşursa, benim de başka söyleyeceklerim olacak herhalde..»SARI KARAOĞLAN İŞ BAŞINDA

Bu sırada Suat Yalaz, işletmecilerden avans aldığı veya onlara, «Karaoğlan filmi yapacağım,» diye söz verdiği için yeni bir «Karaoğlan» bulmuştu. Sarı saçlı Kuzey Vargın’dı bu. Yeni Karaoğlan’ı gazetecilere tanıştırırken, «Göreceksiniz,» diyordu. «Kuzey Vargın, Kartal Tibet’ten daha iyi «Karaoğlan» olacak. Ondan iyi ata biniyor, ondan iyi kılıç kullanıyor.»

Fakat evdeki hesap çarşıya uymaz misali, Suat Yalaz’in düşündükleri de gerçekleşmedi. Yeni «Karaoğlan» filmi hakikisinin yanında pek iş yapmadı. Seyirci Kuzey’i «Karaoğlan» olarak benimsememişti. benimseyememişti.KUZEY VARGIN ALMANYA’YA GİDİNCE..

Suat Yalaz bu defa da Kuzey Vargın için verip veriştiriyordu: »Beni mahvetti. Filmin çekimi sırasında kan kusturdu bana,» diyor ve sözlerini şöyle noktalıyordu: «Böyle olacağını bilseydim, ona değil başrol oynatmak, yazıhanemden içeri bile sokmazdım, işte şimdi halini görüyorsunuz. Dışarlarda sürünüp duruyor. Bir daha Yeşilçam’da kolay kolay iş bulamaz.»

Suat Yalaz’ın Kuzey Vargın için bu sözleri sarfettiği günlerde sarı Karaoğlan, Almanya’da Münih’te bulunuyor, ora da ticaret işleriyle uğraşıyordu. Bize Almanya’dan yolladığı kartta yazdıklarına bakılırsa Almanya ile Türkiye arasında ticaret yapacak bir «export» mağazası açmaya uğraşıyordu. Anlaşılan Kuzey de eninde sonunda Yeşilçam’dan ümidim kesmişti..Bütün bunlardan sonra hafta içinde Suat Yalaz’ın, Kartal Tibet ile barıştığı haberleri çalınmaz mı kulağımıza? Önce Suat Yalaz ile konuştuk. Kartal Tibet ile barıştığı haberini doğruluyordu:

– «Ankara’dan dönerken Kartal ile trenin restoranında konuştuk, anlaştık.» diyordu. «Karaoğlan»! tekrar Kartal Tibet oynayacak. Benim özür dilememi, söylediğim sözleri herkesin içinde geri almamı şart koşuyor, kabul edeceğim. Başka çarem yok.»«BİR ŞARTIM VAR»

Daha sonra evinde konuştuğumuz Kartal Tibet ise Suat Yalaz’ın sözlerini doğrulamakla beraber daha başki şartlar da ileri sürüyordu: «Suat Yalaz, trende bendeh özür diledi, sözlerini geri aldı. Ama tekrar onunla çalışmam için bunlar yeterli değil. Gazetelerde resmimin üzerine çarpı işareti çekmişti. Herkesin içinde yüksek sesle benden özür dilemesi lazım. Bir de filmin rejisörlüğünü başkası yapacak. Eğer Suat Yalaz, gene Karaoğlan filminin rejisörlüğünü yapmaya kalkışırsa onunla katiyen çalışmam. Yeşilçam’da «Karaoğlan»ı daha iyi çekebilecek birçok rejisör vardır zira..»Bütün bu karşılıklı beyanatlardan sonra bütün şarjlar yerine getirilse bile Kartal Tibet, «Karaoğlan» filminde oynayacak mı? Suat Yalaz, herkesin içinde Kartal Tibet’ten özür dilemeyi göze alamayacağına, bir de filmin rejisörlüğünü yapmaktan vazgeçemeyeceğine göre, biz şimdilik «Karaoğlan» filminin yapılabileceğine pek ihtimal vermiyoruz. Ama yine de kesin konuşmamayı tercih ediyoruz.. Zira burası Yeşilçam’dır ve burada olmayacak şey yoktur..

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-8-sayisi)

21.01.2021 03:16

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar