Menü

Kartal Tibet ve Filiz Akın Yurda Döndü

Kartal Tibet ve Filiz Akın Yurda DöndüGeçtiğimiz hafta Yeşilköy’e inen bir uçak İran’ın 3 ünlü artistini İstanbul’a bıraktıktan sonra oyluna devam etti. «Tahran Macerası» adlı filmin dış sahneleri için İran’a giden Kartal Tibet, Filiz Akın ve Feridun Çölgeçen’in ziyaretlerini iade maksadıyle Türkiyeye gelen İran’lı sinema yıldızları bu gelişlerinde — aynen bizimkiler gibi — «hem ziyaret, hem ticaret» yapacaklar. Yani hem «Tahran Macerası» adlı filmin İstanbul’da çekilecek sahnelerinde rol alacaklar, hem de İstanbul’u doya doya gezecekler.

Havaalanında Feridun Çölgeçen, Necdet Tosun ve Türker İnanoğlu tarafından karşılanan İranlı yıldızlardan Füruzan, İnanoğlu’nun söylediğine göre İran’ın en popüler yıldızıymış. «İran’ın Brigitte Bardot» su olarak ün yapmış. Havaalanında sempatik tavırlarıyle hayli ilgi toplayan «İranlı Brigitte» kendisine verilen çiçek buketlerine teşekkür ettikten sonra alandan kapıdaki taksiye kadar Necdet Tosun tarafından taşındı ve Feridun Çölgeçen’in tercümanlığı ile basın mensuplarıyie konuştu. Yine İran sinemasının tanınmış yıldızlarından olan Gaffari ile Ruşen de Türk meslektaşlarıyle aynı filimde oynamaktan duydukları memnuniyeti belirttiler ve «Keşke hep böyle filimler çevirsek de sık sık birbirimizi ziyarete gelsek,» dediler. İranlı yıldızlar İstanbul’a gelişlerinin- hemen ertesi günü çalışmaya başladılar.

Hulki Saner’den sonra, Türker İnanoğlu’nun da Orta – Şark filimcileriyle işbirliği yapması Yeşilçam’ı hayli hareketlendirdi. Sahneye geçişle boşlan Yeşilçam, Arap ve İranlı yıldızlarla doldu.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-44-sayisi)

10.08.2019 23:23

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:18

    MELTEM GÜÖRELGN

    -babanı kim öldürdü kurt\r\n-havhav\r\n-hain kostok hahaha tarkandan unutamadığım sahne efsane isim kartal tibet :D
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:26

    Selim Kutu

    Kartal Tibet diyince benim de aklıma Tarkan geliyor gerçekten