Menü

Kemal Rıfat’tan Büyük Sürpriz

TÜRK Futboluna, oyuncu, yönetici ve hakem olarak yıllarca hizmet etmiş, kendisini yüklendiği sorumlulukların üstesinden gelmeye adamış bir «Canlı tarih»ti Kemal Rıfat. 1914 yılında Galatasaray Genç Takımında futbola başlamasından hemen sonra, öğrenim için gittiği Federal Almanya’da Sporlust kulübünde oynamış, Dresden Karmasında yer almıştı.Sonra, Birinci Dünya Savaşı patlamıştı. Kemal Rıfat, hemen yurda dönüp vatan görevine başlamıştı. «Özge günlerdi, heyecanlı ve tutkulu günlerdi o dönemler» diyen Kemal Rıfat’ın askerliği 1923 yılına dek sürmüştü.

İstanbul’a döndüğünde, çok kimse «Savaş O’nu futboldan soğutmuştur» düşüncesindeydi. Oysa tam tersiydi. Kemal Rıfat, çok hırslı ve formundaydı. Bu nedenle 1924 Paris Olimpiyat Oyunları’na katılacak Milli Takım kadrosuna alınmıştı. 1924-1927 yılları arasında Milli formayı 10 kez giyen Kemal Rıfat, 17 Temmuz 1927’de oynanan Türkiye- Bulgaristan maçında futbolu bıraktı.

Böylece, yöneticilik hayatı başladı Kemal Rıfat’ın. Önce Galatasaray’da görev aldı. Daha sonra, Güneş Kulübünü kurdu. Türk futbolunda, kasırga gibi esip geçen bu kulübün, 4 yıl içinde kazandığı başarılarda büyük rol oynadı.Tüm bu uğraşı arasında, hakemliğe de başlayan ve hızla pişen Kemal Rıfat, Türkiye’nin ikinci uluslararası hakemi olmayı da başardı. Bu unvanı Moskova’da yönettiği Türkiye – Sovyet Rusya maçından sonra kazandı.

Futbolculuk… Sonra yöneticilik, aynı zamanda hakemlik… Derken, gazeteciliğe de başladı Kemal Rıfat. Yıl, 1928’di.

İşte, en uzun uğraşısı da bu oldu. Bilgisi ve kalemiyle tam 46 yıldır Türk Sporu’nun hizmetinde olan Kemal Rıfat, bundan böyle HAYATSPOR’da sizler için yazacak.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-40-sayisi/)

01.03.2021 00:39

Kategoriler:   Spor

Yorumlar