Menü

Kenan Pars Anlatıyor

DUVARLAR gri – mavi tona boyanmış… Hava, ilkbaharın bütün güzel renklerine rağmen sisli, kurşuni… Her taraf siyahla beyaz arası… 45 yaşındaki aktör, genç kızların hayran olduğu «kır saçları»n Türk sinemasındaki temsilcisi… Söze:

-«Ben bu saçları sinemada ağarttım» diye başladı. Gerçekten ilk filminde kumral olan Kenan Pars, son filminde adeta beyaz saçlı bir olgun aktör haline gelmiş.-«10 ağustos 1920’de Üsküdar’da, Bağlarbaşı’nda doğdum. Üç yaşında Bakırköy’e taşındık. İlk ve ortaokulu burada okudum. Artık bizim ‘köy’den bir yere ayrılmayacak kadar burayı seviyorum. 17 yaşımda babam öldü; lisenin birinci sınıfından ayrılmak zorunda kaldım. Galata’da Perşembepazarı’nda bir kurşun boru yapımevine işçi olarak girdim. Bir yıl sonra Mahmutpaşa’da ve Kapalıçarşı’da mantoculuk yaptım. 1940’ta harp çıkmıştı, tekrar hırdavatçılığa döndüm. İki yıl sonra askere gittim. Akhisar, Manisa, Balıkesir, Adana, Ceyhan’da piyade… Üç yıl sonra, 1945’te terhis ve Perşembepazarı’na dönüş… Hırdavatçı piyasasında 1948’de bir çilingir dükkanı açtım. 1950’de nişanlandım. İki yıl sonra evlendim. 12 yaşında bir kızım var. Evlendiğim sene Bakırköy’de şimdi oturduğum İstanbul Caddesinde bir tuhafiye mağazası açtım. Boyacı Ali’nin yanındaki şu dükkan…1953’te rejisör Sırrı Gültekin beni Yıldız Mecmuası Yazı işleri Müdürü Sezai Solelli’ye götürdü. Fotoğraflarımı çektiler, röportaj yaptılar. Hayli methettiler. Osman Seden bunu görmüş. Prodüktör olarak yapacağı filmin rejisörü Lütfi Akad’a gittik. O da beğendi. Turhan Seyfioğlu, Belgin Doruk, Pola Morelli ve Ayhan Işık’ın oynadığı «Öldüren Şehir» e beni de aldılar. Giriş o giriş… Ondan sonra teklifler yağmur gibi yağdı. İlk filmimden 500 lira almıştım. O zaman çok paraydı. Ondan sonra Sırrı Gültekin’in «Aramızda Yaşayamazsın» filmi geldi. Daha sonra Cingöz Recai, Evlat Acısı, Gün Doğarken, Son Şarkı, Ecel Köprüsü, Köy Canavarı, Kanlarıyla Ödediler… Bu «Kanlarıyla Ödediler» çok tutuldu. Fiatım gittikçe yükseldi. 13 yılda tam 130 film çevirdim. Yılda 10 film eder. Ama ben bu filmlerin ancak 50 tanesini seyredebildim. Gerisinin ne olduğunu hala bilmem… En sevdiğim film Muhterem Nur ve Ahmet Mekin’le çevirdiğim «Funda» dır. Oradaki rolümü hiçbir filmde bulamam…130 filmden elimde 130 lira kalmadı… Sadece şöhret ve itibar kazandım sanıyorum. O sayede Mask Film adında firma kurdum ve beş film yaptım… Böylece geçimimi garantiye aldım. Malum ya bizim sosyal sigortamız, emekli aylığımız yok…»

Kenan Pars sustu; bir sigara yaktı. Elini saçlarına götürdü: «Dışardan çok tatlı görünür, ama yerli sinemada çok çektim. Üzüntüden saçlarım beyazlandı. Bu saçlar değirmende değil, sinema çilesi çekerek ağardı» dedi…YİRMİ BEŞ YIL ÖNCE Kenan Pars bugün 45 yaşındadır. Soldaki fotoğrafta 20 yaşındaki kestane saçlı Kenan’ı, sağdaki fotoğrafta aynı gülüşle objektife bakan bugünkü Kenan Pars’ı gösteriyor. Sadece saçlar değişmiş.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-22-sayisi)

28.12.2020 09:42

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:09

    Selim Kutu

    Yaşlanınca daha bi karizmatik olmuş sanki kenan abi