Menü

Kerem Güney Dert Yandı

İNŞAATLARDA kullanılan sıhhi tesisat malzemeleri satışı ile uğraşan Kerem Güney, müzikten uzak Kadıköy körfezindeki satış mağazasında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bir zamanların popüler sanatçısı, geçmişteki başarılarını hatırlarken şöyle konuşuyor: «Sanat ve sanatçılara gerekli değer verilmelidir. Bugün sayısız besteci ve söz yazarı vardır. Bunların telif hakları yeniden düzenlenmelidir. Çünkü aldıkları paralar oldukça komik rakamlardır.»Müzik çalışmalarının ne durumda olduğunu soruyoruz. Bir zamanlar «Elveda Meyhaneci» adlı plağıyla satış rekorları kıran Kerem Güney, şu cevabı veriyor:

«Geçen yıllarda kurduğumuz ‘Güneşin Sofrası’ adlı grubumuz, şu anda çalışmıyor. Ben, gördüğünüz gibi sıhhi tesisat malzemeleri satıyorum. Bunun dışında da beste çalışmalarımı sürdürüyorum.»

Sanatçı, daha sonra Türkiye’deki müzik çalışanları ve sorunları üzerine konuşuyor:

«Ulu Önder Atatürk, sanata ve sanatçılara olağanüstü bir değer vermiştir. Gerçek anlamda bu değer tüm sanatçılara verilmelidir. Atatürk’ün çocukları olarak, tüm sanatçıları ve yaptıkları sanatı korumalıyız, değerlendirmeliyiz. Sanatçı, üretici demektir. Bir şarkı ezberleyerek sahneye çıkan kişi, sanatçı olamaz ve ‘sanatçı’ sıfatını alamaz. Önce bu konu aydınlığa kavuşmalıdır, Ardından da beste yapan, şarkı sözü yazan sanatçıların hakları verilmelidir.»

Kerem Güney’in gerçekte inşaat malzemeleri satışı ile pek ilgilendiği de yok. Ancak, «Ekmek parası kardeşim, ne yaparsın!..» diyor sanatçı. Ardından da şunları anlatıyor:«Sanatçı, sanatından uzaklaşmamalıdır… Ama, ekonomik sıkıntılar içinde olduğumuz için çalışmak zorundayız. Bu nedenle müzik dışında, ticaret yapıyorum. Bu daha ne kadar sürer, bilemiyorum. Ne var ki, ne olursa olsun, yıllarımı verdiğim müzikten kopamam. Ondan uzak yaşasam bile müzikle ben ayrılmaz bir bütünüz. Ve bir gün döneceğim mutlaka… Yeni yeni bestelerimle, tıpkı eski günlerde olduğu gibi…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-26-sayisi)

03.10.2020 20:04

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar