Menü

Kirk Douglas Ve John Wayne Honolulu’da

Ölü mevsimde olmalarına rağmen, Paris’te her gün bir kovboy filmi gösteren sinemalar hasılat rekorları kırıyor. Bu filmler arasında da en çok tutulanlar Kirk Douglas ile John Wayne’ninkiler. Hayranları onların filmlerini görmeye koşarken iki artist Honolulu’da film çeviriyor.SON günlerde Avrupa’da kovboyluk merakı aldı yürüdü… Adım başında, gençlere kovboy elbisesi satan mağazaların vitrininde geniş kenarlı şapkaları, ekose gömlekleri, siyah çizmeleri, daracık blucinleri, hatta Kuzey – Güney Savaşı’ndan kalma üzeri sedef kakmalı toplu tabancaları seyredenlerle karşılaşmak mümkün. Bunu gören iki Paris sineması da seyirci cezbetmek için bir kurnazlığa başvurmuş, şimdi her gün bir kovboy filmi oynatıyor. Bu, normal bir sinema programından çok, bir çeşit «Kovboy Filmleri Festivali» gibi bir şey… Çünkü, program en eski kovboy filmlerinden başlıyor, her gün değişe değişe son çevrilen filmlere kadar geliyor. Sinemada günlük hasılatın akıllara durgunluk verecek dereceyi bulduğunu belirtmeye lüzum yok.Salonu dolduran kalabalığın yaş ortalaması da 30. Western tipi filmlerin meraklılarının sevdikleri kovboyların başında Glenn Ford, Gary Cooper, Burt Lancaster, Kirk Douglas ve John Wayne geliyor. Hele son ikisinin ötekilerden daha çok hayranı olduğu muhakkak. Her filmiyle yüz binlerce sinema seyircisini kendine hayran bırakan Kirk Douglas ile John Wayne, hayranları karanlık salonların kapısında bilet kuyruğunda bekleşe dursunlar, kendileri Hawaii adalarında yeni bir film çevirmekle meşguller. Ama bu seferki filmleri bir kovboy hikayesi değil: «İlk Zafer» adlı bir savaş filmi.

Honolulu’nun birçok bakımdan dünyanın cenneti olduğu bilinir… Büyük Okyanus’un ortasındaki bu takım adalarda hava sanıldığı gibi öyle müthiş sıcak değildir. Üstelik devamlı olarak hafif bir rüzgar eser; arada bir boşanan sağnaklar, havayı bir süre serin tutar. Her taraf yemyeşil, gök masmavidir.İşte Hollywood’un ünlü aktörlerinden Kirk Douglas bu şahane dekor içinde yeni rolüne dört elle sarılmış bulunuyor. Bugün 48 yaşında olan Kirk Douglas, bu filminde hayatının unutulmaz rollerinden birini oynadığı kanaatinde. Bir Rus mülteci ailesinin çocuğu olan Kirk (asıl adı Issua Daniclowitch’tir) gençliğinde kahvehane garsonluğundan, sirklerde profesyonel güreşçiliğe kadar pek çok işe girip çıkmış… Şimdi her haliyle örnek bir aile reisi hayatı yaşıyor. Kışın Beverly – Hills’deki okulda yatılı okuyan çocuklarını pek sık göremediği için şimdi vaktinin hemen tamamını onlara ayırmış bulunuyor.

Bu sözlerimizden Kirk Douglası Honolulu’ya tatil yapmaya gelmiş bir turist sanmayın, gündüzleri de sete giderek «İlk Zafer» in sahnelerinde oynuyor. Hem de beyaz perdenin en ciddi, en sert rejisörü olarak tanınan Otto Preminger’in idaresi altında… Bu filmde Kirk’le beraber, «Exodus» le dünya çapında ün yapmış olan 20 yaşındaki Amerikalı yıldız Jill Haworth da var. Filmin başka bir yıldızı da 18 yaşındaki kimsenin tanımadığı bir Alman kızı. Otto Preminger bu kızın soyadını Bouchet olarak değiştirmiş, «Barbara Bouchet adının yakında afişlerde büyük harflerle yazıldığını görürseniz hiç şaşmayın,» diyor.

Öte yanda filmin önemli rollerinden birini de John Wayne oynuyor. Hayatının 200. filmini çeviren ünlü yıldız bu filmde tecrübeli bir deniz kurdu rolünde ve bir American amiralini canlandırıyor.Aktör artık Amerika’da yaptığı gibi bir gece kulübünden ötekine gezmiyor, gecelerini eşi Pilar ve kızı Aissa ile beraber geçiriyor. Gündüzleri boş vakitlerinde de hususi yatlarına binip saatlerce yelken kullanıyor, denize giriyor, yüzüyorlar. Ama bütün bu başarıları, şöhreti ve zenginliği John Wayne için büyük bir şey ifade etmiyor. «Ben ancak ailemle mesudum. Filmi bitirip de evime öteki çocuklarımın ve torunlarımın yanına dönmek için can atıyorum,» diyor. Hatırlarda olduğu gibi geçen yıl bir ara sinemayı bırakmaya karar verip sonra bu kararından cayan John Wayne’in çocukları ile torunlarının sayısı 14’tür ve bu kalabalık aile Hollywood’a 25 kilometre mesafedeki 20 odalı muhteşem bir villada oturmaktadır.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-38-sayisi/)

31.12.2020 22:20

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 12:26

    Sinem Selin

    Hey gidi kirk doughlas beee