Menü

”Kuyu”da Neler Oluyor?

''Kuyu''da Neler Oluyor?Metin Erksan, Türkiye’de sinemayı en iyi bilen rejisörlerden biri, belki de birincisidir. Bütün gayesi iyi filim yapmak, Türk sinemasına dünya pazarlarında emin bir yer sağlamaktır. Türk filimleri dış pazarlarda oynamak imkanı bulamadıkça, Türk sinemasının kalkınamayacağına, bugün olduğu gibi yarın da öbür gün de kısır çekişmeler içinde bocalayacağına, gerileyeceğine inanır. Bu yüzden de geçim endişesini ikinci plana atarak, Avrupalı, Amerikalı rejisörler gibi üç, dört, hatta beş ayda filim çeker.

Yerli sinemızda genellikle bir filim bir hafta veya on gün içinde tamamlanır. Ve filim ne kadar kısa sürede çekilirse, o nispette çalışana da, çalıştırana da bol para bırakır. Yeşilçam sakinlerinin çoğunun «İyi filim» diye de bir endişesi yoktur. Maksat az zamanda çok filim yapmak, bel para kazanmaktır. Türk sineması ilerlemiş, gerilemiş, krizdeymiş, değilmiş, umurlarında bile değildir.

Bütün bunları yazmamıza sebep, Metin Erksan’ın Dinar’da çekimine devam ettiği «Kuyu» filminde çıkan olaylardır. Büyük gürültüler kopararak çekimine başlanan, Metin Erksan tarafından, «Susuz Yaz’dan da iyi filim olacak,» denilen «Kuyu» şu anda bulanmıştır.

«KUYU» YU TERK EDEN EDENE

«Kuyu» yu karıştıran ilk olay kameraman Mengü Yeğin ile Metin Erksan arasında patlak verdi. Mengü Yeğin 38 gün çalıştıktan sonra, 25 günlük sözlü anlaşması olduğunu söyleyerek çalışmayı bırakıp İstanbul’a gelmişti. Bunun üzerine Metin Erksan Dinar Savcılığına bir dilekçe vererek Mengü Yeğin’in «Çekilen filimleri çalıp götürdüğünü» iddia etmiş. Savcılık da Mengü Yeğin hakkında hırsızlık suçundan kovuşturma açmıştı.

Şu anda Mengü Yeğin de İstanbul’da kendisine «hırsız» dendiği için şeref ve haysiyetinin, ticari itibarının, iş itibara nm çiğnendiğini, kaybolduğunu söyleyerek Metin Erksan aleyhine 100 bin liralık tazminat davası açmış bulunmaktadır. Şu noktaya bilhassa dikkatinizi çekmek isteriz: Metin Erksan, Mengü Yeğin’in dayısıdır.

''Kuyu''da Neler Oluyor?Dinar’daki olaylar bununla bitmiyor. Filmin baş oyuncusu SES 1968 Sinema Artisti Yarışması finalisti Demir Karahan da aynı sebepten Dinar’ı terk etti. Kenya’ya gitmek üzere soluğu İstanbul’ da aldı. Fakat filmin prodüktörü Necip Sarıcaoğlu, filmin bitmediğini ileri sürerek Demir Karahan’ın Kenya’ya gitmesine engel olmuş, bunun üzerine sinirlenen ve ileri geri konuşan Demir Karahan da Yeşilçam’a veda etmek zorunda kalsa bile «Kuyu» daki rolünü tamamlamayacağını söylemiştir. Demir Karahan, «Filim bitecek gibi değil,» diyor. «Bana 1 ay çalışacağız dendi, Dinar’da 3 ay kaldım. Kenya’ya gitmeme de engel oldular. Filmi tamamlamamaya kararlıyım.»

Olaylar dizisi bu iki kişinin Dinar’ı terk etmesiyle gene bitmiyor. Bu defa da filmin baş kadın rolünü oynayan Nil Göncü’nün annesi ile babası, kızlarını Metin Erksan ile tanıştırıp başrolde oynamasını temin eden şahsın kapısını aşındırmaya, «Kızımıza ne oldu? Merak ediyoruz. Bir filim bu kadar uzun zamanda çekilir mi? Herkes 10 günde bitiriyor,» diye söylenmeye başlamışlardı.

Bu arada baş erkek rolünü oynayan Hayati Hamzaoğlu’nun da sabrının taştığına, filmi yüz üstü bırakıp kaçmak için çareler aradığına dair dedikoduların Yeşilçam’da yayılması üzerine «Kuyu» daha da bulanmış, allak bullak olmuştur.

«KUYU» NASIL TEMİZLENECEK?

Bakalım «Kuyu» yu kim temizleyecek? Bize kalırsa «Susuz Yaz»ın başarılı rejisörü Metin Erksan’ın ta kendisi. Eğer «Susuz Yaz» daki gibi iyi bir filim yaparsa mesele yok. Aksi halde «Kuyu» boz bulanık olacak, belki de Metin Erksan’ın başını yiyecek.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-50-sayisi)

10.08.2019 23:23

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:22

  DAMLA GÜZEL

  vay be metin erksan Susuz yaz filmi hala hatrımda unutulmaz.
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:24

  HÜSEYİN ALİM

  susuz yazda iyiydi ama hicran yarasını tek geçerim ben
  • Yayınlandı: 10 Kasım 2016 13:32

   aykut ak

   hicran yarasi filmi yanmamismiydi.varsa bizde izleyelim.bilgi lütfen
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:26

  Nuri Arslantaş

  susuz yaz unutulur mu bee
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 12:47

  AYDIN AK

  ne filmdi ya kuyu cidden olayları bitmezdi hiç