Menü

Kuzey Vargın’ın Antalya Skandalı

KONYAALTI Antalya’nın en güzel köşelerinden biridir. Göz alabildiğine uzanan çakıl taşları ile kaplı bir sahil… Karşıda, zirvesinden kar eksik olmayan tepeler… Sabahları çarşaf gibi dümdüz, öğleden sonra sahili döven koyu lacivert bir deniz… Ve kumsalın bittiği yerde sıra sıra evler, gazino ve lokantalar… Antalyalılar bu evlere «oba» diyorlar… Yaz aylarında belediye tarafından denizi, güneşi sevenlere kiraya veriliyor… Festival boyunca da Antalya’ya gelen «görevlileri», «davetlileri» ağırlıyor..Bu yıl bu obalardan biri, önü rüzgardan korunmak için hasırla örtülü olanı, yerlisi olsun, yabancısı olsun bütün herkesin dikkatini çekti. Obayı biri kız, diğeri erkek, iki kişi paylaşıyordu. Kız uzun saçlıydı. Kolunda dövmeler vardı. Adı Gülay’dı… Ama tanıyanlar onu «Hipi Gülay!» diye çağırıyorlardı. «Bu yıl ölen İzmirli Hipi Perihan’ın yerini alan Ankaralı Hipi Gülay’dır bu…» diyorlardı.

Erkek ise, Türk sinemasının ve alaturka gazino müşterilerinin yakından tanıdığı bir isimdi: Kuzey Vargın…

Evet, Türk sinemasında oyunculuğundan çok flörtleri ile, bir zamanlar da güzellik yarışmalarının gediklisi olmakla ün yapan Tansu Sayın’Ia geçenlerde nişanlanan Kuzey Vargın nedense festivale nişanlısı ile değil de, hipi sevgilisiyle gelmişti. Ve ne gariptir. Tansu Sayın dediğiniz anda hemen, «Evleneceğiz, yakında… Seviyorum onu,» diyordu…Kuzey Vargın, festivale gelen şöhretlerin en dertlisi, en kederlisi, en üzgünü ve karamsarıydı… Hipi Gülay bile onu neşelendiremiyordu… Festival süresince, halk arasına karışmadı, insan içine pek çıkmadı… Ankara’dan getirdiği Hipi Gülay’la Konyaaltı’nda, etrafı hasırla çevrili obasında, kelimenin tam anlamıyla bir «Robenson» hayatı yaşadı… Kasaptan et alıp, yemeğini kendi yaptı… Bazı günler balığa çıktı… Bol bol kitap okudu, denize girdi, güneşlendi… Ama bir an olsun yüzünde tebessümün yarattığı o tatlı izleri görünmedi…Dertliydi Kuzey Vargın… «Niye?» diye sorulduğu zaman derinden derine iç geçiriyor, «Sorma,» gibilerden başını sallıyordu… Ama ısrar edilince başlıyordu anlatmaya… Söylediklerinden çıkarabildiğimiz kadarıyla Kuzey Vargın eski eşini, ayrı kaldığı çocuğunu, eşinin kendisine takındığı ve «yersiz» olarak nitelediği olaylar zincirini düşünüyordu. «Çocuğumu benden kopardılar.» diyordu… «Onu artık görmeyeceğim, aramıyacağım, sormayacağım.»

– «Peki özlemeyecek misiniz? Bu ayrılığa dayanabilecek misiniz?…»

– «Bilmem. Ama görmeyeceğim işte… Beni oğlumdan, öz yavrumdan bile soğuttular…»Ayla Oranlı’dan resmen ayrılmıştı Kuzey Vargın... Ayla Oranlı da Ankaralı bir gençle hayatını birleştirmişti… Nikaha 3 gün kala Kuzey Vargın, eski karısı ve karısının yeni eşiyle Ankara’nın ünlü bir gece kulübünde yüzyüze gelmişti. Eski karısının yabancı (!) bir adamın kollarında dans etmesi ve adeta kendisine nispet verircesine birbirlerine aşırı derecede sokulmaları perişan etmişti Kuzey’i… Perişan etmek ne kelime, çıldırtmıştı… Olanları hayal meyal hatırlıyordu… Gece kulübünden eski karısını ve onun yeni eşini kovalayışını, Kızılay meydanında, havanın ağaracağı saatlerde, kavga edişlerini… Sonra polisler, ifade, zabıtlar…Kuzey Vargın geçmişin kötü izlerini üzerinden atabilmek, bozulan sinirlerini yakıştırmak, yine eski Kuzey Vargın olabilmek için gelmişti Antalya’ya… Gelebildi mi? Ne gezer! Gördüğümüz kadarıyla yine eski Kuzey’di… Kararsızdı, ne yapacağını bilmiyordu. Festivalden sonra birkaç gün daha Antalya’da kalacak, sonra İstanbul’a gelecekti… Gazinolarda şarkı söylemeyi düşünüyordu ama, «Şurada, şu gün,» diye kesin bir tarih veremiyordu… «Filim de çevireceğim,» diyordu. Fakat, «Şu filimde, şu tarihte, şu artistlerle.» diye cümlesini tamamlıyamıyordu. Dalgındı, bitkindi, üzgündü, karamsar ve kararsızdı… Tansu Sayın’dan sonra, uzun saçlı, kolları dövmeli Hipi Gülay, Antalya’nın insanı dinlendiren güneşi, denizi, kumu ve biri boşalıp, biri gelen şarap, rakı, konyak şişeleri bile Kuzey Vargın’ı eski neşesine kavuşturmam işti…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-24-sayisi)

21.01.2021 08:02

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar