Menü

Lady Diana’nın Kraliçeliğe Adımı

BU peri masalının ilk günlerine dönmek istiyoruz. Bu aşkın ilk ortaya çıkısı, Diana ve Charles’ in bir evden çıkarken fotoğrafçılara yakalanmasıyla oldu. Bu evin, Charles’in yakın bir arkadaşına ait olduğu öğrenilince olay deşildi… Önceleri bu 19 yaşındaki küçük kızın, prensin geçici maceralarından biri olduğu sanıldı. Kraliyet çevresine yakın bir aileden gelen Diana’nın ablası Lady Sarah Spencer ile de bir zamanlar ilişkisi olan Prens’in, bu ilişkiyi neden gizli tutmaya çalıştığı merak ediliyordu kamuoyu tarafından. Şimdiye kadar 600’ün üzerinde sevgili değiştiren Charles, bu utangaç, sıkılgan kızın nesine vurulmuştu?O zamanlar bir çocuk yuvasında çalışan Lady Diana, Prens’in daha önce arkadaşlık ettiği kızlara hiç benzemiyordu. Çılgın gençlerden de değildi. Çocukları, açık havayı çok seviyordu. 32 yaşındaki Prens’in, Lady Diana ile nişanlanacağını açıklaması, öncelikle Kraliçe Elizabeth’i sevindirmişti. Uçarı oğlunun nihayet aradığı aşkı bulduğuna inanıyordu. Lady Diana da bir kraliçede bulunması gereken bütün özellikleri taşıyordu. En azından çapkın Prens’i kendine bağlamasını bilmişti.

Nişandan sonra Ana Kraliçe’nin sarayında oturmaya başlayan Lady Diana gittiği her yerde fotoğrafçıların hücumuna uğruyordu… Artık dünya basını Diana’nın hayatını araştırmakla meşguldü. Babasının, daha önce kızının hiç flörtü olmadığını açıklaması üzerine Diana’nın tüm okul arkadaşlıkları incelendi.. Bazı asılsız dedikodulardan başka hiçbir şey elde edilemedi. Evet güzel Lady Diana, Prens Charles için biçilmiş kaftandı.Prens Charles’in Avustralya gezisi sırasında İngiltere’de bulunan nişanlısıyla yaptığı telefon konuşması, bir gazeteci tarafından dinlenmişti. Tüm dünya basınında yayınlanan bu uzun telefon konuşmaları bir gerçeği vurguluyordu: Prens Charles ve Lady Diana birbirlerine delice aşıktılar.

İki gencin evlilik kararları bazı genç kızların hayallerini suya düşürdü ama, 20. yüzyılda iki insanın -bunlar Kral ve Kraliçe adayları bile olsalar- peri masallarındaki gibi birbirlerini sevebileceklerini tüm dünyaya kanıtladı.

Bütün genç kızlar, bir anda dünyanın bir numaralı kadını haline gelen Lady Diana’yı taklit eder oldular. Özellikle İngiltere’de caddeler Lady Diana biçimi kesilmiş saçlarla dolaşan kızlardan geçilmiyordu.

T-shirtlara, küçük bayraklara Prens Charles ve Lady Diana’nın resimleri basılıyor, her yerde onların aşklarından söz ediliyordu. İngiliz halkı sevgili Prens ve müstakbel mutluluklarına bu şekilde ortak oluyordu.

Ve sonunda beklenen gün gelip çatmıştı. Bugün düğün günüydü… Pamuk Prensesin sevgili Prens’ine kavuşacağı gündü. Töreler gereğince gelinle damat düğünden bir gün önce birbirlerini görmediler. Bu süre içinde heyecanları bir kat daha artmıştı.Zaten utangaç bir genç kız olan Lady Diana, biraz da yaşından ileri gelen sıkıntılı bir tavırla babasının kolunda ilerlerken etrafına gülümsüyordu. Aslında her genç kızın isteğidir, beyaz gelinlikler içinde sevdiğiyle evlenebilmek. İşte Lady Diana’nın isteği de sevgili Charles ile evlenebilmekti. Kilisedeki heyecanında, binlerce insanın onu ve dillere destan gelinliğini incelemesinin, geleceğin kraliçesi olmaya doğru ilk adımları atmasının payı yok değildi. Bir Prenses olarak, bir Kraliçe adayı olarak bundan sonra çok dikkatli davranması gerekiyordu genç kızın. Nişanlılığı sırasında gerek Ana Kraliçe, gerekse Kraliçe Elizabeth bu konuda onu aydınlatmaya çalışmışlardı. Babasının kolunda nikahlarını kıyacak olan rahibe doğru ilerlerken karmakarışık duygular içindeydi Lady Diana. Ama karışık olmayan bir duygusu da vardı: Prens Charles’e aşıktı ve onsuz bir yaşam düşünemiyordu. 8 metre uzunluğundaki kuyruğu olan romantik gelinliğinin içinde, sevgili Prens’iyle evlilik yemini ederken hayatının en mutlu ve heyecanlı anlarını yaşıyordu.Ya Prens Charles’e ne demeli? Şimdiye dek düğünlerde hep gelinler ağlamıştır. Ama 20. yüzyılın peri masalının kahramanları bu kuralı bozdular. O uçarı, o çapkın Prens rahibin önünde, gözyaşlarını tutamadı.

Onların bu heyecanını, bu mutluluğunu görmemek ve bunlara katılmamak elde değildi. Dünyanın her tarafından bu düğüne gelmiş krallar, kraliçeler devlet adamları böyle bir düğün şahidi olmaktan mutluydular.

Dikkatleri üzerine çekip, şahane gelinliğiyle göz alan 20. yüzyılın gelini, St. Paul Katedrali’ne Lady Diana Spencer olarak girdi ve bir saat sonra Gal Prensesi Diana olarak çıktı. Gözlerindeki mutluluğu görmemek için insanın kör olması gerekirdi.

Kolay değildi. 20 yaşında bir genç kız hem kraliçeliğe doğru ilk adımlarını atıyor, hem de sevdiğine kavuşuyordu. Ve binlerce insan onun bu mutluluğuna kendi mutluluklarıymış gibi seviniyorlardı.

TV’de milyonlarca, caddelerde 300 bin insan, çağın düğününe şahit oldular. 20. yüzyılda yaşanan bu peri masalının mutlu sonunu görmek istiyorlardı. Çoluk çocuk yollara düşen İngiliz halkının yanı sıra Londra’ya akın eden binlerce turist, iki gencin mutluluğuna katıldılar. Hatta, Amerikalı turistlerin, güzel prensesi göremeyecekleri kuşkusuna kapıldıkları için, gelinin arabasıyla geçeceği caddedeki evlerin pencerelerini haftalar önce 200 Frank’a kiraladıkları açıklandı. Öte yandan kraliçeye yapılan son suikast olayından sonra telaşa düşen İngiliz kraliyet ailesi, geleceğin kral ve kraliçesini korumak için 2250 silahlı askeri ve 3000 Scotland Yard polisini görevlendirdi.Törenin yapıldığı caddeye, binaların tepelerine dizilen bu koruma polisleri ellerinde telsizleri biricik Prens ve Prenseslerini doğabilecek tehlikelerden korumak için dikkat kesilmişlerdi. Hiçbir olay meydana gelmedi.

Tüm bu telaş uçarı prens ve utangaç prensesi hiç ilgilendirmiyordu. Onlar yalnızca muratlarına ermeyi düşünüyorlardı; erdiler de. Düğünden sonra Buckingham sarayının balkonundan mutluluklarına katılan halkı selamlarken, Prens ve Prenses’in ne kadar duygulandıkları gözden kaçmıyordu. Bu coşku dolu sevgi gösterileri yeni gelin ve damadın mutluluklarına mutluluk katmıştı. Neden Lady Di bu kadar çok sevilmişti? Neden bu düğün halkın böylesine ilgisini toplamış, milyonlarca insan bir düğün ailesi gibi sokaklara fırlamıştı? Herşeyden önce bu Lady Di’nin kişiliğinden, halk gibi, yapmacıksız, sevimli yapısından geliyordu. Genç kızın bu özelliğini Buckingham çok iyi değerlendirmiş, saray yıllar sonra halkla yakınlaşmıştı. Düğün ise tıpkı bir masal gibi düşünülmüş, gelinlik de öyle seçilmişti. 20. yüzyılın sorunlarından bunalmış insanlar için bundan ideal bir eğlence olabilir miydi dersiniz?

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-33-sayisi)

02.10.2020 11:55

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar