Menü

Lale Oraloğlu Yeşilçam’a Döndü

LALE Oraloğlu, tiyatro ve sinemaseverlerin gece kulüpleri müdavimlerinin yakından tanıdığı bir isimdir. Sahneye ilk defa 1951 yılında, yani bundan tam 20 yıl önce Küçük Sahne’de «Yarış» isimli piyesle çıkmıştır. Sonra, aradan geçen yirmi yıl içinde. 60’tan fazla piyesin başrolünde oynamış, 36 eseri sahneye koymuştur.

Tiyatro bir tarafa. Lale Oraloğlu’nun bir de sinema cephesi vardır… Ve bu da en az tiyatro hayatı kadar başarılarla doludur. İlk defa 1952 yılında, «Yavuz Sultan Selim Ağlıyor» filminin setinde kamera ile tanışmıştır. Lale Oraloğlu sinema serüvenini 37 filimde başrolde oynadıktan sonra 1963 yılında. «Kötü Tohum» la kapatmıştır. Oynadığı filimler arasında «Uçuruma Giden Kadın», «Leylaklar Altında», «Kanlı Para», «Tahta Çanaklar» o yılların en büyük filimleri olarak dikkati çekmiş, «Tahta Çanaklar» dakl oyunu ile büyük ün kazanmıştır.Az önce sinema defterini 1963 yılında kapattığını söylediğimiz Lale Oraloğlu, 8 yıl sonra, geçen hafta içinde, hiç kimsenin beklemediği bir atağa kalktı, tekrar Yeşilçam’a geldi ve «Darağacına Giden Kız» isimli filmin hem başrolünde oynamaya, hem de filmi bizzat yönetmeye başladı. Anlayacağınız, öğretmen, sporcu, gazeteci, memur, tiyatro, sinema oyuncusu, hafif Batı müziği solisti Lale Oraloğlu’nun isminin başına bir unvan daha eklendi… Rejisörlük.

«Darağacına Giden Kız» filminin diğer ilginç bir yönü de hemen hemen bütün Oraloğlu Tiyatro ekibinin filimde rol alması. Orçun Alkan’dan tutun da Lale Oraloğlu’nun eşi Gürdal Onur’a kadar herkesin rolü var filimde. Durun deha bitmedi, Lale Oraloğlu’nun asistanlığını da Dormen Tiyatrosu’ndan Tülin Oral yapıyor. Böylece Türk sinema tarihinde ilk defa bir kadın rejisöre bir başka kadın asistanlık yapmış oluyor.Sıkı durun, daha bitmedi bu filimdeki ilginç yönler! Lale Oraloğlu ile Fikret Hakan, bundan on yıl önce «Bir Parmak Bal» isimli piyeste beraber oynamışlar, ama ikisi de 20 yıllık sinema hayatlarında bir defacık olsun kamera karşısında yan yana gelmemişler. Kısmet olmamış, işte şimdi Lale Oraloğlu Fikret Hakan’la birlikte oynarken, «Fikret çok takdir ettiğim ve daima beraber oynamak istediğim bir aktördük. 20 yıl sonra da olsa onunla yan yana oynadığım için çok mutluyum.» diyor.

«Darağacına Giden Kız» filminin önemle bahsedilecek diğer bir yönü de Alev Oraloğlu’nun ilk defa genç kız olarak seyircinin karşısına çıkması. Filimde Alev Oraloğlu, Fikret Hakan’ın sevgilisi rolünde.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-9-sayisi)

19.10.2020 21:54

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar