Menü

Lamia Doyran’ı Kim Meşhur Etti?

İSMET SIRAL İLE Doyran, kendisini bir mevsimde isim yapan orkestra eşliğinde şarkı söylüyor. Solunda topluluğun şefi İsmet Sıral, sağında kirtarist şantör Özdemir Erdoğan.BU hafta sizlere siyah iri gözlü, siyah saçlı, 1.65 boyunda, 47 kilo ağırlığında bir şantözü: Lamia Doyran’ı tanıtacağız. Adapazarı’nda 24 aralık 1946 tarihinde doğan, kendinden bir yaş küçük iki kız kardeşe sahip olan şantöz, tahsil hayatını ortaokuldan aldığı bir diploma ile kapamış. Sonra bir parça daha büyümüş ve bir yazlık gazinoda yapılan ses müsabakasına girmiş. Bu yarışmada aldığı derece de onu müzik dünyasına itivermiş.

Lamia Doyran’ın profesyonel müzik hayatı, İsmet Sıral ve orkestrası eşliğinde geçtiğimiz sezonun ilk günlerinde başladı. Böylece dünyanın en kolay şarkıcı yaratan ülkesi Türkiye’de, bir mevsimde hafif müzik alanı yeni bir isim daha kazanıverdi.

Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca gibi 4 dilde şarkı söyleyebilen Lamia Doyran’a göre en güzel şarkı hissederek söyleneni en fazla hissederek söylediği tek şarkı da: «Demain tu te maries» imiş. Milva, Catherina Valente,Lucho Gatica gibi şöhretlerin hayranı olan şantöz, müziğin yanı sıra amatör bir merakı var; o da resim yapmak. Modern resmi ve bu ekolün isim babalarından Picasso’nun hayranı olan Lamia Doyran’ın sevdiği resim türü gibi, alfabe harfleri içinde beğendiği hayli acayip: Z. Fafori sayısı da: 12. Doyran, bu harf ve sayıda uğur görüyor.

Bu yaz başında İsmet Sıral ile İsveç’e gidecek olan Lamia Doyran şimdi kendini bu seyahata hazırlıyor. Gayesi — özellikle cazın sevildiği bu ülkede — orkestranın önceki şantözü Ayten Alpman’ı İsveçli’lere aratmamak.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-20-sayisi)

27.12.2020 23:55

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:20

    Kaya Sinan

    kim ünlü ettiyse etti iyi ki etmiş cok severim kendisini :)