Menü

Laurel – Hardy ‘nin Koltuğunu Kim Dolduracak?

Laurel - Hardy 'nin Koltuğunu Kim Dolduracak?İlk filmini 1913’te çevirmişti. Sevimli tombul yüzü, iri göbeğiyle sessiz sinema devrinin seyircilerini tek başına pekala güldürebiliyordu. Hem de hiç gık demeden, sadece hareketleriyle. Sonra aradan yıllar geçti. Kendine ipince, zayıf, ufak tefek bir arkadaş buldu. Dış görünüş itibariyle birbirlerinin tam zıddıydılar, ama ikisinin de bir tek gayesi vardı: Sinema seyircisini güldürmek, işte böylece yıllar yılı hafızalardan silinmeyen «Oliver Hardy – Stan Laurel» çifti doğmuş oldu, 1926 yılında ilk defa kamera karşısına çıktılar… Ve çıkış o çıkış oldu… Bütün dünya bu komedyen çifte tapıyordu. Laurel – Hardy filimierinde sadece çocuklar değil, dünya dertlerinden uzaklaşıp kana kana gülmek isteyen büyükler de tiryaki olmuşlardı…

Ünlü çift, 1950 yılına kadar Laurel – Hardy filimlerini çevirmeye devam etti. Ama kısa zamanda ulaşılan şöhret, uzun ve yorucu çalışmalar, ikisini de vakitsiz, yıpratmıştı. Henüz pek yaşlı sayılmamalarına rağmen kamera karşısında rol yapacak kuvveti kendilerinde bulamıyorlardı. Aralarında da bazı anlaşmazlıklar çıkmaya başlamıştı. Nihayet ayrıldılar. Komik çiftin şişmanı yani Oliver Hardy, tek başına birkaç filim daha çevirdi. Ama maddi imkansızlıklar yüzünden filim çalışmalarına devam edemedi. Sonra sinema seyircileri de Oliver Hardy’yi Stan Laurel ile beraber seyretmeye öylesine alışmışlardı ki, sadece Oliver Hardy’li filimler pek yavan geliyordu. Bu arada hastalıklar da Oliver Hardy’nin kamera karşısına çıkmasını güçleştirmeye başlamıştı. Nihayet 1957 yılında bir ağustos sabahı Oliver Hardy’nin hayata gözlerini yumduğu öğrenildi. Onun ölümüyle sinemada bir devir kapanmış oluyordu.

Laurel - Hardy 'nin Koltuğunu Kim Dolduracak?Oliver Hardy’nin rol arkadaşı Stan Laurel ise ülkenin bir başka köşesinde sefil, perişan bir halde hayatının son demlerini yaşamaktaydı. Hollywood filimcileri Stan Laurel’in feci durumuna bir çare bulmak için stüdyolarının kapılarını yılların şöhretlerine ardına kadar açmışlardı. Ancak Stan Laurel yatağından kalkacak durumda değildi. Vücudunun büyük bir kısmına felç gelmişti.

1965 yılında Stan Laurel’in de hayata gözlerini kapamasıyla Laurel – Hardy çifti hafızaları süsleyen tatlı birer hatıra olarak kaldı.

Ama sinemaseverler, Laurel – Hardy çiftinin yerini dolduracak, onlar gibi seyirciyi güldürecek bir çiftin eksikliğini hissediyorlardı. Laurel Hardy filimlerinin seyrekleşmeye başladığı sıralarda Jerry Lewis, Dean Martin, Bud Abbott, Lou – Castello komik çiftleri, ilk komedyen çiftin boş bıraktığı koltukları doldurmaya çalıştılar, ama nafile. Bir kere Laurel – Hardy kadar sık filim de çeviremiyorlardı.

Laurel - Hardy 'nin Koltuğunu Kim Dolduracak?Geçenlerde Marty Ailen ve Steve Rossi isimlerinde iki televizyon artisti yeni bir Laurel – Hardy olmak sevdasıyle kolları sıvayıp çalışmaya başladılar. Paramount filim şirketi de iki komedyene her türlü maddi yardımda bulunacağını açıkladıktan sonra mesele kalmamıştı. Fakat Marty – Steve Rossi çiftinin ilk filmi, onların yeni bir Laurel – Hardy olamayacaklarını açıkça ortaya koydu. Laurel – Hardy filimlerini seyretmiş olanlar için Ailen – Rossi’yi seyretmek azaptı.

Nihayet bir ay kadar önce İngiliz artisti Susannah York ve Beryl Reid bir filim setinde Laurel – Hardy kılığına bürünerek ortaya çıktıkları zaman bu ünlü çiftin yerlerinin bir daha doldurulamayacağı kesinlikle anlaşıldı. Oliver Hardy on bir yıl önce, Stan Laurel ise üç yıl önce hayata gözlerini yummuşlardı, ama tahtları hala boştu. Hatıraları asla unutulmayacak, yerlerini kimse alamayacaktı.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-32-sayisi)

11.08.2019 00:28

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 27 Ağustos 2015 11:20

    Kaya Sinan

    hey gidi laurel hardy hey
  • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 17:58

    MEMDUH HAYAT

    bu kadar komiği yoktu doldurulmadı gerçekten