Menü

Levi Strauss’un Büyük İcadı

HOŞA gitmemek için her şeyi vardı. Bir defa sertti… Tene değdiğinde zımpara kağıdı etkisi yapıyordu. Üstelik daha ilk yıkanmada rengi atıyor, birkaç kere giyişten sonra ise iyice soluyordu. Maden işçileri, çiftçiler ve Orta Amerika’da yaşayan kovboylar için yapılmıştı zaten. Tam 111 yıl önce Jean doğduğunda böyleydi işte. Bütün kalitesizliğine rağmen yılları aştı da günümüze kadar uzandı, geldi… Üstelik 19. yüzyıla adını vererek…Jean diğer giyeceklerin tersine eskidikçe cazip hale geliyor ve değeri artıyor. Çünkü yumuşuyor ve vücuda daha iyi oturuyor. Ünlü Sunday Times’da çıkan bir makalede, «İncir yaprağından bu yana en sınıfsız giyecek» diye tarif edilmişti Jean. Gerçekten de Jean’e şimdiye dek eşi, benzeri görülmemiş uluslararası bir fenomen gözüyle bakılıyor.

Bu sıradan ve çirkin pantolon, 1873 yılında Bavyeralı Levi Strauss isimli bir göçmen tarafından icat edildi. Levi, Amerika’ya 1847 yılında göç etmişti. O zaman henüz 17 yaşındaydı ve moda, insanları korselere, rödengotların içine sokuyordu. Bunların hepsi geçti gitti ama, Jean ilk dikildiği modelle kaldı. Levi Strauss’un 1850 yılında kurduğu firma da günümüze kadar geldi. 70 ülkeye yayılmış fabrikalarında tam 40.000 işçi çalışıyor ve yepyeni modellerin yanında 501 kod numaralı 5 cepli ilk Jean modeli de üretilmeye devam ediyor.Jean bugün dünyanın her yerinde giyiliyor. Güney Amerika’dan, ülkemize, Meksika’dan Japonya’ya ve hatta Çin’den SSCB’ye. Hiçbir engelle karşılaşmadan demirperdeyi aşmayı başaran nadir mallardan biri olarak.

1980 yılında yapılan bir istatistiğe göre ABD dışında her yıl 380 milyon adet Jean satıldığı saptanmış. Jean’in yerleşmesi, doğumundan 87 yıl sonra 1960’larda başlamış.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-25-sayisi)

21.01.2021 23:52

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar