Menü

Leyla Sayar Evlenmeyecekmiş

İLK FİLMLERİ — Semih Sergen, Leyla Sayar’ın ilk filmindeki rol arkadaşıdır. İki artist 1957 yılında çevrilen «Duvaklı Göl» de birlikte oynamışlardı. Leyla Sayar, o zaman aralarında hiçbir şeyin geçmediğin söylüyor. Ancak o sıralarda Sergen ilk eşinden ayrılmıştı. Yedi yıl sonra ikisi Ankara’da tekrar karşılaştılar. Bu sefer, Sergen ikinci eşinden de ayrılmıştı.BOMONTİ’DEKİ apartmanın asansörüne binip son kata çıktık. Zile bastık, kapıyı kır saçlı bir adam açtı. Tepeden tırnağa bizi süzdü. «Kimi istiyorsunuz?» dedi. «Leyla Sayar’la konuşmak istiyoruz?». «Ne maksatla beyefendi?». «Mecmuaya yazmak maksadıyla…» Tepeden bakan tavırları hemen değişti. Olgun bir emprezaryo edasıyla incelip eliyle içersini gösterdi. «Buyrun, Leyla Hanıma haber verelim, şimdi gelirler…»

Adam buyur etti, ama biz ayakta duruyoruz… Leyla Sayar içeri telaşla girdi. Sakin, hafif sesle konuşmaya başladık. İçerde birkaç erkek olduğu konuşmalardan belli oluyor. Bir meseleyi müzakere, daha doğrusu pazarlık ediyorlar.

Bize kapıyı açan adam biraz sonra tekrar geldi:-«Leyla Hanım, ‘o’ hususta anlaştık. ‘Öteki şeyi’ de hazırlıyoruz… Görüşmeniz bitince tamamdır…» gibilerden bir şeyler söyledi. Leyla Sayar açıkladı:

-«Ankara’dan getirdim. Bir gazinonun müdürüydü, menecerim oldu şimdi. Benim Amerika işini hazırlıyor…»

Leylâ yarıda kesip başka konuya geçti:

-«Eeee, neler soracaksınız bakalım, haydi bekliyorum?»

Sonra sabredemedi, benden önce davrandı:«Semih’ten bahsedeceksiniz değil mi? Kardeşim, herkes de benimle meşgul… İstemiyorum. Valla istemiyorum. Reklam, şöhret umurumda değil… Zaten, film çevirmeyi bıraktım. Bu yaz bir tek film kabul etmedim. Geçen yıldan bir firmaya kontratım vardı. Belki, anlaşmayı feshetmezsem onu çeviririm. Bu yaz sadece dans edeceğim. Gecede üç bin lira veriyorlar. Hangi sinema yıldızı bırak ayda 90.000’i, ayda 45.000 lira kazanıyor. Ayhan Işık bile boş bekliyor. Kadın yıldızlara bakma… Ellerinde beş para etmez bonolardan başka metelik yok… 500 lira borç için Muhterem Nur’a haciz koymuşlardı. Kızcağız dansetti de belini doğrulttu. Ben dansı çok seviyorum. Bu bir… Parası iyi, bu da iki… Üstelik yarım saat dansedip çıkıyorum sahneden. Bıktım, usandım sinemadan… Hem ben Fox şirketiyle mektuplaşıyorum. Film çevirmek ve dans etmek için sonbahar’da Amerika’ya gideceğim. Menecerim işimi ayarlıyor. Bütün kontratlarımı yapıyor. Çok rahatım.»Leyla Sayar hala konuşuyor, fakat Semih Sergen mevzuuna temas etmiyordu.

-«Semih Sergen’den bahsedecektiniz hani? Evlenecek misiniz?»

-«Kardeşim, insan biriyle arkadaşlık edince hemen evlenmeli mi? O benim en eski partönerim. 1957’de çevirdiğim ilk filmimde «Duvaklı Göl» de, yerli filmciliğe Semih Sergen’le birlikte girdik. 17 yaşımdaydım. O benimle film çevirmeye başlamadan önce ilk karısından ayrılmak üzereydi. Film bitmeden ayrıldılar. İlk filmimizde aramızda aşk yoktu. Yedi yıl geçti. Ben Ankara’da dansederken bir gün geldi: ‘İkinci eşimden de ayrıldım’ dedi. Fakat evlenmek niyetinde değiliz. Hem benim hayattan beklediğim şeyler bambaşka… Amerika’ya gidip Necla Ateş gibi orada yerleşmek istiyorum. Dedim ya iğrendim bu çevreden… Semih Sergen hayatımda unutulmaz bir hatıra olarak kalacak.Bütün sevgimize rağmen evlenmeyeceğiz. Çünkü, evlenince aşkın öleceğine inanıyorum.» Leyla Sayar, sözlerini «Yaaa, işte böyle» diye bitirdi. «Herkes benim hakkımda konuşuyor. Sinema yıldızı olduğum için konuşacaklar tabii, ama ben fazla alınganım ve dedikodulara sevinmiyorum, üzülüyorum. Bazıları şöhretleri artsın diye bunlardan memnun olur. Ben bizim yerli filmcilikteki iğrenç iftiralardan ve herkese leke sürmek isteyenlerin çokluğundan bıktım, usandım. Hatta, onlardan yıldım ve korktum. ilk fırsatta bu çevreden kaçacağım.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-22-sayisi)

28.12.2020 03:16

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:13

  Burcu Semiha

  vay be gercekten hiç evlenmemiş
 • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 18:41

  AHMET SEZEN

  erkeklerle gönül eğlendirmiş resmen ayıp ya :D:D
 • Yayınlandı: 28 Temmuz 2020 18:07

  jmcekycgyd

  Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?