Menü

Leyla Sayar’ın Evi

BOMONTİ…

Modern bir apartmanın üst katı… Küçük antrenin solunda aynalı bir portmanto ve beyaza boyanmış, buzlu camlı, iki iç kapı… Soldakinden yemek odasına, sağdakinden ise oturma odasına geçiliyor. Yerler parke döşeli. Oturma odasının duvarları Leyla Sayar’ın çeşitli pozlardaki, siyah – beyaz resimleriyle süslenmiş. Bir köşede pikaplı büfe. Üzerinde radyo ve kristal camdan modernize edilmiş bir kuğu. Balkona bakan geniş pencerelerde kırmızı renkli perdeler… Odanın diğer yanında vitrinli, cilalı siyah büyükçe bir büfe. İçinde, itinayla yerleştirilmiş kristal viski bardakları, fincanlar, porselen çay takımları… Üç modern koltuk ve bir divan. Divanın duvara dayandığı yerde iki gözlü bir kitaplık. Alt yüzü boydan boya aynalı. Çeşitli biblolar… Kitaplığın yanında gece lambası ve «Kauçuk» denilen bir salon bitkisi. Yeşil halının üzerinde «puf» tipi yer yastıkları. Odanın her yanına koyu renk hakim. Sayar:



-«Genellikle koyu renkleri seçiyorum,» diyor. «Öteden beri aydınlıkta ve ışık altında oturmayı sevmem. Geler misafirler bu durumdan şikayetçiler. Alışık olmadıkları bir havayla karşılaşıp, garipsiyorlar.»

Yemek odasına geçiyoruz… Antre kapısının yan tarafında bir buz dolabı. Orta yerde, dört sandalyeli yemek masası. Üzeri cam kaplı. Yemek odasının sağında mutfak, onun yanındada kiler… Yatak odalarına ve banyoya giden holün tavanında koyu kırmızı bir ampul yanıyor sadece. Gene loş ve gölgeli…

Bu içe kapanık, ağır hava, Leyla Sayar’ın yatak odasında da aynı. Karyola ve iki kapılı gardırop maundan yapılmış. Gene maun sehpanın üzerinde yeşil renkli bir telefon… Yatağın baş ucundaki duvarda yağlıboya bir çıplak tablo ve bir de gondol gece lambası. Leyla Sayar gece lambasını işaret ederek:



-«Bu gondol, annem – babam dahil, bütün yakınlarımdan ve arkadaşlarımdan çok daha sevdiğim bir insanın hediyesidir,» diyor.

Banyo, yatak odasının tam karşısında. Holün bitiminde de misafir yatak odası var… Leyla Sayar, kirayla oturduğu bu daire için her ay 1 200 lira ödüyor ve kendi dairesine sahip olacağı günü heyecanla bekliyor.

KÜTÜPHANE Oturma odasının köşesinde duvar kitaplığı görülüyor. Leyla Sayar boş vakitlerini, divana uzanıp, kitap okuyarak geçiriyor. Oturma odasında, Leylâ’nın kendi siyah – beyaz resimleri dışında, bir tek yağlı boya tablo yok. Evinde topu topu iki tablo var. Anlamadıktan sonra gösterişe ne lüzum var» diyor Leyla.



BANYODA Leyla Sayar iş dönüşlerinde daima duş alır. «Ancak bu şekilde rahatlıyorum» diyen genç yıldız, banyodan çıktıktan sonra, siyah dantelli sarı ipek sabahlığını giyecek ve dinlenmek üzere yatağına girecektir.

YATAK ODASI 1.200 lira kirayla oturduğu dairede yalnız iki yağlı boya tablo varmış. Biri yemek odasında, diğeri de yatak odasında. Karyola ve gardırop maun. Leyla, yatak odasındaki en önemli eşyanın, duvardaki gondol şeklindeki gece lambası olduğunu söylüyor.



YEMEK ODASI Yemek odasına, oturma odası ve antreden geçiliyor. Leyla Sayar, hayranlarından gelen mektupları, çoğunlukla resimde görülen camlı, yemek masasında cevaplandırır. İşte güzel yıldız, hizmetçisi yemeğini hazırlarken, bu arada, ekmek sepetine konulmuş mektupları okuyor. Diğer odalarda olduğu gibi yemek odası da daima hafif bir loşluk içinde. Sevimli yıldız Leyla Sayar fazla ışık altında oturmaktan kaçınıyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-49-sayisi)

26.12.2020 03:14

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 16:25

    Sinem Selin

    Güzelliği için meşhur olan bi kız dahaa
  • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 16:58

    AHMET SEZEN

    o zamanlar güzel paraydı güzel kazanıyomus demekki cok rahat ev sahibi olabilrmiş:d