Menü

Lig Panoraması

Her konuda «çapanoğlu» aramaya fazlaca meraklı olanlar, Altay – Giresun maçının «şike» olduğunu söylemekte elbette sakınca görmeyeceklerdi. Fakat, acaba öyle miydi? Acaba, «şike» olsa, Altaylılar, hem de maçın son dakikasında, direkten dönen şut atarlar mıydı? Ve yine acaba «şike» olsa, harika bir gol atan Giresunsporlular, soyunma odasına döndüklerinde «Dereyi geçtik sayılır» diye sevinçle kucaklaşırlar mıydı?

Dedik ya, «çapanoğlu» bulmaya fazlaca meraklı olanlar için, tüm gerçek olaylar, olsa olsa «minareye kılıf» olurdu.

KAHVEDE SABAH…

Aslında tüm bu kuşkular, geride kalan haftanın futbol panayırında, büyük dalgalanmalar yaratacak nitelikte değildi. Çünkü dikkatler daha çok Fenerbahçe ile Beşiktaş’ın, deplasmanda iki güçlü takımla yapacakları maçlara yöneltilmişti.

Aslında Fenerbahçe – Bursaspor maçı, saatinden çok önce, taraftarlar arasında başlamıştı. Çünkü Fenerbahçe taraftarları, «Hem ziyaret, hem ticaret» diyerek büyük gruplar halinde Bursa’ya gitmişler, otellerde yer bulamayınca da, kahvelerde sabahlamaya karar vermişlerdi. Oysa, kahveler gecenin bir saatinde kapanıyordu. Kahvecilerle taraftarlar arasında beliren anlaşmazlığa zaman zaman polis de katılmış, ama sonunda izin alınarak kahveler açık kalmıştı.

Sonra gün ışımış, öğleye doğru Bursa Atatürk Stadı tıklım tıklım dolmuş, maç başlamış, ilk golü Fenerbahçe atmış, fakat ikinci yarıda Datcu’nun hatası ile başlayan Bursaspor akını golle sonuçlanmıştı.

BEŞİKTAŞ TORPİLE ÇARPTI

Fenerbahçe, Bursa’dan tek puanla dönmüştü ama, Beşiktaş Ankara’da torpile çarpmış, Ankaragücü’ne 1-0 yenilerek ikincilikten dördüncülüğe düşmüştü. Bunun neden böyle olduğunu ise şu ilginç inceleme açık – seçik ortaya koyuyordu.

Ankaragücü ilk yarıda ele geçirdiği 192 topun 123’ünü iyi kullanmıştı. İlk yarıda 10 şuta atan Ankaragücü’ne karşılık, Beşiktaş 3 şut atabilmişti. Yine ilk yarıdaki 117 ikili çekişmenin 48’ini Ankaragücü, 69’unu Beşiktaş kazanmıştı. İkinci yarıda ise Ankaragücü ele geçirdiği 187 topun 143’ünü iyi kullanırken, Beşiktaş yakaladığı 161 topun ancak 109’unu iyi kullanmıştı.

Beşiktaş açısından bir başka hesap, son dört maçındaki 4 golü de defansının sol kanadından yemiş olmasıydı. Bu durum en çok Lütfü’yü üzüyor, «İlk yarı 15 maçta 6 puan kaybetmiştik, ikinci yarıda daha şimdiden 6 puan kaybettik,» diyordu. Antrenör Metin Türel ise, soyunma odasında, çok gayretsiz bir maç oynayan futbolcularını «Hak ettiniz beyler! Hak ettiğinizi de buldunuz» diye azarlıyordu. Ankaragücü ise kelimenin tam anlamıyla «mutlu»ydu.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-4-sayisi/)

16.07.2019 04:46

Kategoriler:   Spor

Yorumlar