Menü

Listeleri Sallayan Adam Tom Jones

Son iki yıldır sesi kulaklardan, adı dudaklardan, kendi gözlerden eksik olmayan bir şarkıcı var.

Listeleri Sallayan Adam Tom JonesGailer’in yeşil kırlarını gölgeleyen, kömür dumanı gibi kaplayan Tom Jones. Londra’daki ünlü Carnaby Street’i dolduran uzun, düz saçlı, narin vücutlu, yanık-kısık sesli delikanlıların karşısına sportmen vücudu, karmakarışık kıvırcık saçları, gür sesiyle dikilip adlarını neonlarda silikleştiren, plak listelerinde tepetaklak eden Tom Jones. Kocaman sahnelerdeki üç – beş elektronik enstrüman yerine, senfonik orkestraları getiren Tom Jones. Asırlardır süregelen aşkın müzikle anlatılış şeklini değiştirip kaba bir romantizm yaratan Tom Jones…

Bu kaba hatlı, kaba gülüşlü, kaba vücutlu taşralı adama, dünyada Elvis Presley ve Beatle’lardan sonra üçüncü mucize deniliyor. Fakat ne Elvis’in Rock’n Roll’u, ne de Beatle’lann Beat’i gibi değişik bir müzik tarzı yaratmış. Yıllarca önce dünyayı kasıp kavuran romantik şarkılardan, Amerika’nın, çıldırtan müziğine, James Bond filimleri şarkılarından, zenci müziğine kadar akima ne gelirse her şeyi söylüyor.

Tom Jones, şarkılarında genellikle tema olarak bedbahtlığı ve ihaneti işler. Bazen kadının ihanetini lanetler. «Bir daha asla sevemem» der. Bir bakarsmız sesinin tonu ile şarkının sözlerinin dışına çıkıp adeta sevdiği kadına yalvarır; söylediklerini aynı şarkı içinde tekzip eder. Tom Jones bazı şarkılarında da kendini suçlar. Hayatının kadınından geriye dönebilmesi için kendine bir fırsat vermesini ister, yalvarır. Dünya sinemasının ünlü yıldızı Sophia Loren’e göre, şarkıcıyı dünya kadınlarının ilahı yapan da işte bu yalvarışları ve pişmanlığıdır.

Sophia Loren bakın bu konuda neler diyor: «Hiç bir kadın yoktur ki, şuur altında kocasının kendisine ihanet etmesini, sonra da ondan böylesine içli, böylesine etkili bir şekilde af dilemesini istemesin. İşte Tom Jones, yeryüzündeki bütün kadınların bu şuur altı hislerinin tercümanı oluyor. Böylece de dünya kadınlarım çılgına çeviriyor.»

Hayatının her safhası hayranları tarafından ezbere bilinen Tom Jones için dünya şöhretlerinin düşünceleri şöyle:

Listeleri Sallayan Adam Tom JonesCLİFF RİCHARD: «Nihayet dünya hakiki bir şarkıcıya kavuştu. Tom benim rakibim değil, en iyi arkadaşımdır.»

JONH LENNON (Beatles): «Onu ilk dinlediğim günden beri şarkıcı değil de, topluluk olarak çıktığımıza şükrediyorum. Menejerimizin dinlemeyeceğim tek sözü, Tom’la birlikte konsere çıkmamızdır.»

ENGELBERT HUMPERDİNCK: «Bir gün onun gibi olursam, kendimi dünyanın en mutlu insanı hissedeceğim.»

ELVİS PRESLEY: «Tom Jones müzikte benim gibi bir çığır açmadı, ama buna rağmen halkın gönlünde kendine sarsılmaz bir yer yaptı. Bunu, o herkeste bulunmayan sesine borçlu bence.»

NANCY SİNATRA: «Bugün müzik aleminde eğer bir Tom Jones varsa, bunun sebebi kadınlardır. Kadınları bu derece çılgına çeviren bir ses, dünya yüzüne gelmemiştir ve gelemez de.» e PRESİDENT ROSKO (Disc – Jockeyler Kralı): «O, bu süratli makineleşme çağında, medeniyete yetişemeyen insanı, onun acılarını temsil ediyor. Şarkılarına bir ezilişin, bir mücadelenin ümitsiz, vahşi haykırışları hakim. Halk, hislerini en güzel belirten kişi olduğu için Tom’a hayran.»

SHİRLEY MAC LAİNE: «Şarkıları seks dolu. Tom Jones‘la tanışdığım gün evli olduğuma sevindim.»

SEVDA AYDAN: «Tom Jones mu? Korkunç bir şarkıcı. Onu dinlerken içim bir tuhaf oluyor.»

BAŞAR TAMER: «Bir çığır açtı. Gelmiş, geçmiş şarkıcıların en iyisi. Onun gibi söylemek mi? Nerede?…»

AJDA PEKKAN: «Adam müthiş. Hangi şarkıyı söylese listeye giriyor. Tom’u 24 saat dinlesem bıkmam.»

ÖMÜR GÖKSEL: «Ben Frank Sinatra’yı kimseye değişmem. Fakat Tom Jones’un şarkılarım söyleyip para kazanıyorum.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-36-sayisi)

10.08.2019 23:30

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:25

    Belis Badem

    ben tanımıyom kim bu listeleri sallayan adam :D
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:32

    MAHMUT YILDIRIM

    Çok iyi sallayamamış demekki :D:D