Menü

Malkoçoğlu Kim Olacak?

Malkoçoğlu Kim Olacak?Türk sinemasına bugüne kadar birçok tip gelmiş, fakat ne hikmetse hapsi de kısa zamanda sabun köpüğü gibi sönüp gitmiştir. İşte hatırımızda kalanlar: Cingöz Recai, Fosforlu Cevriye, Fantoma, Baytekin, Ringo, Cango… Bunların hiç biri nedense yerli sinema seyircisi tarafından pek benimsenmemiştir. Demek ki yerli filim seyircisi yabancı tipleri, kahramanları kabul etmiyor. Veya ediyor da, bizim rejisörler bu tipleri halka sevdiremiyorlar. Her neyse, işin bu tarafı bizi ilgilendirmez. Bizim konumuz başka.

Bir de «Karaoğlan» ile «Malkoçoğlu» nu düşünün. İkisi de sinemalarda oynadığı zaman yapımcısına bir hayli para bırakıyor. Yoksa prodüktörlerimiz bu işten para kazanmasalar, durmadan «Karaoğlan», «Malkoçoğlu» yaparlar mı hiç?

«Karaoğlan» ın yaratıcısı hepimizin yakından tanıdığı ressam Suat Yalaz. Çizdiği tip hem kendisine, hem de Devlet Tiyatrosu sahnesi aktörlerinden Kartal Tibet’e ün sağladı. Suat Yalaz için, «Sinemada Kartal’ın babası,» derler.

Sonra ikisi arasında anlaşmazlık çıktı. Karşılıklı ithamlar, isnatlar derken Suat Yalaz, «Karaoğlan» lığa Kuzey Vargın’ı tayin ediverdi.

«Karaoğlan» etrafında kopan fırtına dinmeden, sinemamızda ikinci bir ihtilaf da geçtiğimiz hafta içinde patlak verdi. «Malkoçoğlu» da el değiştirdi.

«MALKOÇOĞLU» NUN BAŞINA GELENLER

Malkoçoğlu Kim Olacak?«Karaoğlan» ın yaratıcısı gibi «Malkoçoğlu» nun yaratıcısı da ressamdır. Ressam Ayhan Boşoğlu, ilk iki «Malkoçoğlu» filmini çeviren Duru Film’le geçtiğimiz hafta içerisinde mukavelesini feshetti ve «Malkoçoğlu» filminin yapım hakkını «Sine Filim» e, Muzaffer Arslan’a sattı. Böylece Yeşilçam’da iki şirket daha karşı karşıya geldiler. Belki şu satırları okurken aklınıza gelebilir. «N’olacak?» dersiniz, «Malkoçoğlu’nu bundan böyle Duru Film çevirmez, Sine Film çevirir.» Hani biraz amiyane bir tabir vardır… «Kazın ayağı öyle değil,» diye. Yeşilçam ou… İhtilaflar öyle çabuk halledilir mi hiç?

HODRİ MEYDAN

«Malkoçoğlu» fırtınası hakkında ilk olarak Duru Film’in sahibi Naci Duru ile konuştuk, «Tarihin yazdığı, herkesin bildiği Fatih devrindeki Malkoçoğlu’nun varisi mi var acaba?» dedi. «Ayhan Başoğlu kime ne satarsa satsın, Malkoçoğlu genel bir isimdir. Kimsenin inhisarında değildir. İsteyen herkes yapabilir. Hodri meydan.

Malkoçoğlu Kim Olacak?«İlk ‘Malkoçoğlu’ onun hikayesiydi. 10 bin lira verdik. İkinci ‘Malkoçoğlu’ ise «Krallara Karşı» olarak çevrildi, ondan da Ayhan Başoğlu’rta 12 500 lira ödedik. Son yaptığımız «Malkoçoğlu nun ise Ayhan Başoğlu’nun eseri ile yalnız ilgisi değil, benzerliği bile yok. O kadar yok ki ‘Kara Korsan’ ismini taşıyor.

«Bütün bunlara rağmen biz kendisini aradık, filmin senaryosunu gene ona yazdırmak istedik. Tek hır-gür çıkmasın diye… Ama İngiltere’de imiş, bulamadık. Mahkeme yolları açık, istediği yere başvurabilir.»

YARATICISI DİYOR Kİ:

Ayhan Boşuğlu ise bu konuda bize şunları söyledi:

Malkoçoğlu Kim Olacak?– «Bir yıldan beri Londra’da bulunuyordum. «Sun» gazetesine «İki Yüzlü Adam» resimli romanını çizdim. Yurda dönünce «Malkoçoğlu» nun benden habersiz filme alındığını öğrendim. Hemen noter kanalı ile protesto çektim tabii. Hakkımı istedim. Para yerine nasihat verdiler. Ben de ‘Malkoçoğlu’nu Sine Film’e sattım. Bundan sonra ‘Malkoçoğlu’ nu Muzaffer Aslan’dan başka kimse yapamaz. Son eserim olan ‘Budin Köprüsü’ bu firma tarafından filme alınacak.

Ayhan Başoğlu, «Cüneyt Arkın ‘Malkoçoğlu’nu oynamaya devam edecek mi?» sorumuzu ise şöyle cevapladı: «Cüneyt Arkın, tam düşündüğüm tip değildir. Ama bütün ‘Malkoçoğlu’ filimlerinde başarılıydı. İsterse gene o olabilir. Arzu etmezse elbette yeni bir ‘Malkoçoğlu’ bulacağız. Talip çok!»

«MALKOÇOĞLU» RENKLENİYOR

«Malkoçoğlu» fırtınasının dördüncü adamı Muzaffer Aslen yepyeni bir «Malkoçoğlu» yaratacağını söylemekte ve sözlerine şunları eklemektedir:

– «Ben ‘Malkoçoğlu’nu renkli ve sinemaskop olarak çekeceğim. Benden başka kimse ‘Malkoçoğlu’ ismini kullanamaz.»

SÖZ CÜNEYT ARKIN’DA

Malkoçoğlu Kim Olacak?Bütün bunlar olup biterken, beyazperdemizin tek «Malkoçoğlu» su Cüneyt Arkın, Çatalca’da filim çeviriyordu. İstanbul’a döndüğü zaman kendisiyle konuştuk. Bize şunları söyledi.

– «Malkoçoğlu’nu Duru Filim’den başka bir firmaya yapmam. Bunun birkaç sebebi var. Bunlardan en önemlisi onlara olan manevi borcum. Ben sinemada bir hiçken ‘Sevgim ve Gururum’, ‘Göklerdeki Sevgili’ gibi filimlerin yükünü bana verdiler. Nasıl ilk kovboy filmimi, Sine Film sahibi Muzaffer Aslan’a yapmış, ve bütün ısrarlara rağmen başka firmalarla çalışmamışsam, «Malkoçoğlu’nda da böyle yapacağım.»

ŞİMDİ NE OLACAK?

Cüneyt Arkın’ın Sine Filme «Malkoçoğlu» filmi yapmamaya karar vermesi, önümüzdeki günlerde beyazperdemizde «Malkoçoğlu» bolluğu yaratacağa benziyor. Sine Film, kendine yeni bir aktör bulup «Malkoçoğlu’nun yeni macerasını filme alacak, Duru Film Cüneyt Arkın la «Malkoçoğlu» çevirmeye devam edecek ve bazı açıkgöz firmalar, «Fırsat bu fırsattır,» deyip herhalde «Malkoçoğlu» adına el atacaklar… Ve işte o zaman siz seyreyleyin gümbürtüyü!…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-38-sayisi)

10.08.2019 23:25

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:24

  MELTEM GÜÖRELGN

  Malkoçoğlu denince akla gelen ilk isim Cüneyt Arkın kalacak heralde her zaman :D
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:25

   DAMLA GÜZEL

   Burak Özçivit iyi oynamıştı öyle deme :D
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:55

  Gizem Ersoy

  malkocoglu dedin mi CÜNEYT ARKIN gelir akıllara burak özcivitte neymiiiş peeh
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:55

  Melis Çiftçi

  Kesinlikle sana katılıyorum gizemcim