Menü

Manikürcü Vivi Bach

Vivi Bach da, Pascale Petit, Elke Sommer ve Gina Lollobrigida gibi genç kızlık günlerinde manikürcülük yaparak hayatını kazanmıştı.

DOĞUM günü pastasının üzerinde tam 13 tane mum yanıyordu. Pasta da şahaneydi hani. Üstelik babası kendi eliyle yapmıştı. Onun Kopenhag’da şöhreti o derece büyüktü ki, kıral ailesi bile onun pastanesinden alışveriş eder, ona özel siparişler verirdi. Genç kız mumları bir nefeste söndürdükten sonra, sıra hediye paketlerini açmaya gelmişti. Her paketin ambalajı açılırken Kopenhag’lı küçük kız bir sevinç çığlığı atıyordu. Sıra kocaman bir paketteydi. Kızcağız heyecanlandı ve her halde içinde yepyeni bir elbise vardır, diye düşündü. Fakat paketten bir kitar çıkmıştı… Ama 10 elbise çıksaydı Vivi o kadar sevinmezdi…Genç kız artık evinde boş vaktini kitar çalmakla geçiriyordu. Pikaba Ella Fitzgerald’in plaklarını koyuyor hem söylüyor, hem de kitarıyle ona eşlik ediyordu.

Aradan iki yıl geçti; Vivi Bach 15 yaşına gelmişti. Artık erkek arkadaşları ile dans etmeye gidiyordu. Bir gün orkestra şefi kendisini mikrofona davet edip bir şarkı söylemesini rica etti. Vivi, şarkısını bitirdiği zaman salon alkıştan inliyordu. O gün peşpeşe 5 şarkı söylemek zorunda kaldı…

Vivi böylece sık sık lokale gidip şarkı söylemeye başlamıştı. Mutluydu, bir dereceye kadar da olsa arzusuna ulaşmıştı. Fakat günün birinde babası durumu öğrenince kızılca kıyamet koptu. Nasıl olurdu da kızı dans salonlarında sarhoşlara aşk şarkıları söylerdi!… Ertesi günden tezi yok Vivi doğru dürüst bir meslek sahibi olmalıydı. Ama adamcağız nereden bilsindi ki bütün bunlara kendi eliyle almış olduğu kitar sebep olmuştu…Vivi, birkaç gün sonra bir güzellik enstitüsüne devama başladı. Bu öğrenim devresi bir yıl kadar sürdü ve Vivi özellikle manikürcülükte ihtisas yaptı. Babası da artık hayatından memnundu. Fakat bir noktayı unutmuştu bu arada.

Manikürcülükte sanki bir tılsım vardı. Birçok manikürcü kız sonradan beyaz perdeye geçmişti. Mesela Pascale Petit, bir ara Elke Sommer ve bugünün birçok isim yapmış yıldızı sinemada oynamadan önce güzellik enstitülerinde saç yapmak, krem sürmek, manikür ve pedikür yapmakla hayatlarını kazanıyorlardı.

Bir gün, genç kızın çalıştığı salona saçlarını yaptırmaya gelen bir kadın gazetecinin, Vivi’yi görünce «Ne kadar da Brigitte Bardot’ya benziyorsun. Sinemada oynamak ister misin?» diye sorması üzerine Vivi’ye beyaz perdenin yolu açılmış oldu.

1961’de Viyana’lı dekoratör ve ressam Heinz Sebeck ile evlenen Vivi Bach, bu ilk evliliğinde aradığı mutluluğu bulamadı. Aradan bir yıl geçmeden karı koca ayrıldılar.Filmlerinde daha ziyade dansedip şarkı söyliyen genç yıldız son filmi «Denn die Musik und die Liebe in Tirol» (Her Şeye Sebep Tirol’deki Aşk ve Müzik) de gene bol bol şarkı söyleyip dans ediyor.

Bu kordelede aynı zamanda misafir sanatkar olarak Elke Sommer ve Peppino di Capri de oynuyor.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-38-sayisi/)

16.09.2020 20:23

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 15:26

    Belis Badem

    Dünyanın en güzeli insanı sanırım :))
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 11:54

    SANCAK ASYA

    tabi o zamanlar manikürcülük ilk adımdı yapmayan şöhret olamıyordu :D