Menü

Mankenlerin Gizli Dünyası

MANKENLİK günümüzde genç kızlarımızın en çok arzu ettikleri mesleklerden birisi. «Mankenlik» denilince akla birbirinden güzel ve alımlı kıyafetler, orijinal aksesuarlar ve tüm bakışları üzerinde toplayan bir incelik ve zerafet geliyor…Kendilerinin olmasa bile, birbirinden güzel kıyafetleri taşıyarak alkış toplamak pek çok kişinin düşlerine giriyor. Ama eski mankenlik anlayışı artık değişti… Uzun bir boy, ince bir vücut ve keklik gibi sekerek yürüyen mankenlerin yerini, tüm bu özelliklerinin yanı sıra, iyi dans eden, bale yapan, hatta atraksiyon yapan mankenler aldı… Artık seyirci yalnızca kıyafetleri seyretmekle yetinmiyor, müzik istiyor, dans istiyor. Onun için de tüm bunları bir arada verebilecek mankenlere ekmek kapıları açık.

Geçtiğimiz günlerde pek çoğunuzun zevkle izlediği Podyum Show’un provalarını görmek ve mankenlerin bu gösterilere nasıl hazırlandıklarını öğrenmek için çalışmalarını izledik. Ülkemizin kızlı-erkekli 20 gözde mankenini kan ter içinde çalışırken bulduk. Bir kısmı koreograf Cem Ertekin’in denetiminde çalışmalarını sürdürürken, diğer grup tiyatro sanatçıları gibi tekstler ellerinde rollerini ezberlemekle meşguldü… Keyfi çay içmek, oturmak, laflamak yok.. Sıkı bir çalışma içinde olan mankenlerin sorumlusu kıdemli manken Sema German, «Disiplinsiz bir çalışmadan hayır gelmez. Dostluk başka iş başka» diyerek işe geç gelip çalışmayı aksatandan, asgari bin lira olmak üzere ceza kesiyor. Podyum Show’un düzenleyicisi Behçet Denizmen’in ricaları bile kar etmiyor.BUNCA ÇALIŞMANIN İÇİNDE AŞKA ZAMAN VAR

Çalışmalarından vakit bulan mankenler, bir sigara yakarak dinleniyorlar. Bunların bir istisnası yeni nişanlanan manken Ece Okyar ile Zafer Gürayça. Çalışmaktan fırsat buldukça bir araya gelerek gelecek için planlar yapıyorlar. Ve yorgunluklarını birbirlerinin dizlerinde çıkarıyorlar. 1979-1980 Türkiye Güzeli Funda Aydoğdu, Kıbrıs’ta bronzlaştırdığı teniyle ilgi çekerken, mankenlikle öğrenciliği bir arada yürütmek için hayli efor sarfediyor. Tüm mankenler size bir saatlik bir show sunabilmek için bir ay her gün beş saat olmak üzere prova yapıyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-24-sayisi)

28.11.2020 02:42

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar