Menü

Margaret Lee İstanbul’da

Türkiye’deki prodüksiyon masraflarının hayli düşük olduğunu duyan ve filmlerine İstanbul’un dekorlarını katmak isteyen yabancı prodüktörler, yazın akın halinde yurdumuza gelecekler. Bu akının öncü grupu ile gelen Marilyn Monroe’nun dublörü Margaret Lee, son günlerde en çok ilgi toplayan yabancı artist oldu.

GENÇ kadının, üzerinde sırtı iyice açık, kan rengi bir elbise vardı. Kısa kesilmiş saçları sarıydı. Kalkık ve küçük bir burnu vardı. Oturduğu masadan çevresini dikkatle izliyordu.Rejisör Terence Hathaway:

-«Atensione!…» dedi.

Kadın masadan kalktı. Kısa bir sessizlikten sonra rejisörün sesi tekrar duyuldu:

-«Motore!…»

Genç kadın yanındaki erkekle piste doğru yürüdü. Dens edenlerin arasına karıştılar.

Bazı bölümleri İstanbul’da çekilen ve bir Fransız-İtalyan-İspanyol ortak yapımı olan «İstanbul’da Darbe» adlı filmin setindeyiz. Sarışın genç kadın İngiliz artisti Margaret Lee… Dans ettiği erkek oyuncu da Ken Clark…Bir vergi tahsildarının kızı olan Margaret Lee, Londra’da doğmuş. Genç yaşta model olarak çalışmaya başlamış… Bir şampuan reklamı için çektirdiği resim, ünlü rejisör George Cukor’un eline geçince de Marilyn Monroe’nun dublörü olarak Hollywood’a çağrılmış ve «Gel Sevişelim» in çekimi sırasında Margaret, çoğu zaman hastalanan ya da kapris yaparak sete gelmeyen Marilyn’in yerine ilk defa kamera karşısına çıkmış. Filmin en başarılı sahnelerinden biri olan dans bölümlerinin çoğunda Margaret Lee, kendisinin oynadığını söylüyor. Margaret Lee, Hollywood’dan ayrılıp, şansını İngiltere’de denemek istiyor. Birçok filmlerde küçük roller almış sonra 1961’de İtalya’ya geçip «Masist Canavarlara Karşı» adlı filmde oynamış. Özellikle vücudunu teşhir ediyor.Roma’da rol peşinde koşan ve her teklifi kabul eden bir figüran ordusu içinde «Samson Korsanlara Karşı», «100 Geyşa İçin İki Samuray», «Üç Düşman» gibi macera ve güldürücü filmlerde oynayan Margaret Lee, gene bir komedi şeridi olan «Dul Kadın» da ilk defa baş role çıktığını belirterek:

«Bu tarz komedi filmleri beni başta şaşırtıyordu. Çünkü İngiliz esprisi çok daha ince ve çok daha zariftir… İnsanları gülmeye değil, gülümsemeye sevkeder. Espriyi, kaba şakalar silsilesi olarak almak benim için çok güçtür.» diyor.MARILYN GİBİ — Resimlerde görüldüğü gibi vücudunu cömertçe teşhir eden İngiliz sinema yıldızı Margaret Lee, nedense Türkiye’de bu çeşit resimler çektirmek istemedi. Oysa yabancı sinema mecmuası fotoğrafçılarına Marilyn’vari pozlar verip, kendini sinema dünyasına «yeni bir Marilyn» olarak tanıtmaya çabalıyordu.

Marilyn Monroe’ya benzediği için kısa bir sürede İngiliz sinemasının en aranılan «Kapak Kızları» ndan biri olan Margaret Lee, iki yıldır Romalı bir «artist ajanı» ile evli olup, dokuz aylık da bir çocuğu vardır.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-20-sayisi/)

27.12.2020 23:06

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:23

    Soner Çiftalan

    rüyalarımızın kadını :)
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 17:44

    SUZAN İLERi

    dublorü kendinden güzelmiş marilyn monroe'nun :D:D