Menü

Margit Smith ile Çapkın İbrahim’in Aşkları Beyazperdede

Margıt Smith İle Çapkın İbrahim'in Aşkları BeyazperdedeAŞK hikayeleri dillere destan olan, ikiz çocuklu Alman kadım Margit Smith ile, Kalabalı sevgilisi çapkın İbrahim’in hayatını konu edinen “Sana Yar Olamam” adlı kordelanın çekimine Kayseri’de başlanmıştır.

Yasak aşkının meyvası ikiz çocuklarım yanma alarak, kendisini terkeden yakışıklı Türk sevgilisi çapkın İbrahim’in peşinden Kayseri’ye gelen tipik Alman güzeli Margit Smith’in, duygulu aşkım konu edinmekle beraber, İbrahim Kesti,dolayısiyle Almanyadaki Türk işçilerinin aşk yaşantılarına da geniş ölçüde yer verecek olan filmin, başarılı bir kordela olabilmesi için çalışılmaktadır.

HÜSRANLA BİTEN AŞK

Konu sunu, Margit Smith İbrahim Kesti arasındaki sonu hüsranla biten aşk hikayesinden olan filmin bütün sahneleri Kayseri’de çekilmektedir. Bazı kısa sahneler ise, Margit’in mecburi ikamete gönderildiği Ürgüp’ün Ortahisar köyü ile yaşantısını bir müddet çocukları ile birlikte devam ettirdiği bu köydeki mağara evinde tamamlanacaktır.

Çekimine bir kaç gün önce başlanan “Sana Yar Olamam” filminde Margit Smith rolünü, rejisör Halit Refiğ’in İsveç asıllı yeni eşi Ewa Bender oynamaktadır. Vücut hatları itibariyle Margit’i andıran yeşil gözlü sarı saçlı Ewa için, bu filmin sanat hayatında bir, aşama olacağım iddia eden Halit Refiğ, çapkın İbrahim rolünü ise beyaz perdenin yeni jönlerinden Bilal İnci’ye oynatmaktadır. Tip olarak çapkın İbrahim’e benzeyen Bilal İnci, diğer özellikleri ile de İbrahim’i aratmamaktadır. Zira, o da sinemaya geçmeden önce uzun yıllar işçi olarak Almanya’da çalışmış, maceralı bir aşk yaşantısından sonra gönül verdiği Alman sevgilisinden çocuğu olmuş, sonunda da onunla evlenmek zorunda kalmıştır.

HÜRRİYET IŞIK TUTTU

Margıt Smith İle Çapkın İbrahim'in Aşkları BeyazperdedeAhmet Mekin, Margit’e çeşitli yönlerden yardımı dokunan bir Türk işçisini canlandırırken, filmin diğer rollerini Osman Alyanak, Aynur Akarsu ve Seden Kızıltunç paylaşmakta, Margit’in ikiz çocuklarından Adnan’ı, aktör Bilal İnci’nin 6 yaşındaki oğlu Zafer Fatma’yı da, Kayserili amatörlerden 8 yaşındaki Sema Yüce oynamaktadır.

“Sana Yar Olamam” filminin, meslek hayatı için bir dönüm noktası olacağını ümit eden Halit Refiğ, Margit Smith İbrahim Kesti arasındaki aşk hikayesini bütün detayları ile yansıtan “Hürriyet” gazetesinin, bu şekildeki ilginç bir konunun işlenmesinde kendilerine ışık tuttuğunu belirtmekte ve şöyle demektedir:

– “Memleketimizde senede 150-200 filim yapılır. Bunlardan ancak iki veya üçü kaliteli denebilecek ölçü taşır. Üzerinde çalıştığımız kordela, konu itibariyle de bambaşka bir özellik taşıyacaktır. Zira, Batıda hümanizma, insanın fert değeri üzerinde işler… Halbuki (Vahdeti Vücut) insanın moral cephesini topluma mal etmek, ve tanıtmak kaygısındadır..

Türk mistikleri, cemiyetin merhamet kapısmdan geçerek giriyorlar. Batı insanları severek kişilikte karar kılar…

Halbuki Türk mistiği Allah’ı tanıdıkça bütün insanları ve insanlığı daha fazla sever ve onu korur, onu kurtarır.. Biz, bu filimle, beyaz perdede garba nazaran Türk İslam düşüncesinin beşeriyete sunduğu gerçek hizmetleri ve değerleri vermek istiyoruz.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/7-gun-dergisinin-1969-tarihli-30-sayisi)

16.09.2015 09:39

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:18

    Belis Badem

    ne aşktı ama..