Menü

Mary Hopkin Dünyayı Sallıyor

Mary Hopkin Dünyayı SallıyorBütün dünyanın gözü şu günlerde Mary Hopkin’in üzerinde… Her yerde plağa okuduğu «Those Were The Days» çalınıyor. Her yerde onun ismi geçiyor. Daha düne kadar Mary Hopkin isimsiz bir genç kızdı. Vaktaki Beatles topluluğuna gireceği söylenmeye başladı. Mary’nin de adı ağızlarda sakız oldu, ünlü müzik dergileri 18 yaşındaki bu genç kızdan bahsediyorlar, onun Beatles topluluğunun elemanlarıyle çekilmiş resimlerini yayınlıyorlardı. Genç kız bir anda «Beatles Kontesi» olup çıkıvermişti.

Aslında Mary Hopkin’in Baetles topluluğunun beşinci üyesi filan olduğu yoktu. Peki öyleyse Beatle’lar niçin bu reklama lüzum görmüşlerdi. Söyleyelim: Mary Hopkin, Beatles topluluğunun sahibi bulunduğu «APPLE» plak şirketinin lanse edeceği yeni bir isimdi. Ve eğer adı Beatle’larla anılırsa plağı piyasaya çıkmadan meşhur olurdu. Netekim de öyle oldu. Öyle bir durum yaratılmıştı ki, Mary Hopkin’in plağım dinlemeden herkes onu merak ediyor, sesini, duymak için sabırsızlanıyordu. Bir taranan Mary’yi lanse eden Paul Mc Cartney’in gayretleri, diğer taraftan İngiltere’nin ünlü mankeni Twigy’nin Mary’yi «Yılın Şarkıcısı» ilan etmesi 1950 yılında İngiltere’de doğan bu genç kızı bir efsane kahramanı yapmıştı.

Plak ilk olarak «APPLE» şirketi tarafından 43 000 adet basıldı. Netice tahminleri aşacak kadar şaşırtıcıydı. Nasıl olmasın, 43 000 tane basılan plak o gün bitmiş, ertesi gün piyasada «Those Were The Days» i arayanlar eli boş dönmüşler de… «Those Were The Days» söylenmesi güç ve ağır bir melodiydi. Fakat Mary bu güç işin üstesinden gelmesini bilmiş, sesine giden bu melodiki çok başarılı bir şekilde söyleyerek Marianne Faitfull’dan boşlan tahta kurulmuştu. Ama Hopkin için işin asıl güç tarafı bundan sonra başlıyor. Malum ya «Zirveye çıkmak zordur, zirvede tutunabilmekse çok daha zordur,» derler.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-48-sayisi)

10.08.2019 23:50

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 13:48

    TANER GÜNGÖR

    Beatles kontesi ona yakışan en güzel isimdi sanırım.
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:53

    HÜSEYİN ALİM

    grubun üyesi filan olmamıştı ama