Menü

Mata Hari’nin Aşkı

Birkaç yıldır ünlü modacı Pierre Cardin’le arkadaşlık etmesine rağmen onunla evlenmeye niyetli görünmeyen Jeanne Moreau, şimdi eski eşi Jean Louis Richard yönetiminde “Mata Hari” filmini çeviriyor.SABIK EŞLER VE OĞULLARI – Jeanne Moreau, eski eşi J. Louis Richard yönetiminde film çevirirken ilk evliliğinden olan oğlu Jerome, sık sık onu ziyaret etti.

BAZILARI, «Uzun süren arkadaşlıklardan kaçının, çünkü sonu evlenmeyle biter,» derler. Ama bu söz, her halde Moreau – Cardin çifti için söylenmemiş olsa gerek. Uzun zamandan beri tanınmış film yıldızı ile moda yaratıcısı arasında süregelen arkadaşlık, bu gidişle daha yıllarca devam edecek gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz hafta içinde Paris’in ünlü moda evlerinden Cardin’de düzenlenen bir defile, bazı dedikodulara sebep oldu. Halbuki teşhir edilen kreasyonlar arasında monokini veya göğsü açık tuvalet gibi «dehşetli» bir yenilik de yoktu. Davetlilerin bakışları, mankenlerin üzerindeki sonbahar yeniliklerinden çok Jeanne Moreau ile Pierre Cardin’e takılıp kalıyordu. Defile süresince ikisinin de her hareketini inceden inceye izleyenler kendi kendilerine şu suali sorarak salondan ayrıldılar: Evlenecekler mi? Evlenmiyecekler mi? Bunda da pek haksız değillerdi hani… Paris gibi bir yerde bile, uzun süren arkadaşlıkların ya evlenmeyle sona ermesi, ya da çiftlerin ayrılması artık beklenir olmuştu…Jeanne Moreau, Pierre Cardin’in ilk kış modellerini teşhir edeceğini haber aldığı zaman Paris dışında «Mata Hari» isimli son filminin bazı sahnelerini çeviriyordu. Jeanne ilk vasıtaya atladığı gibi Paris’in yolunu tuttu ve defileye son anda yetişti. Mata Hari’yi, eski eşi Jean – Louis Richard’ın çevirdiği düşünülecek olursa, artistin hareketi bu yönden de anlam kazanmaktadır.

Jeanne Moreau, 7 yıldan beri kırılmış hayalleriyle başbaşa yaşıyordu. Hayata küskündü, bütün tesellisini mesleğindeki başarılarında arıyordu. Zaman zaman beraber çalışmalarına rağmen eski eşiyle bir araya gelmesine de artık imkan yoktu. Kader bir gün, Moreau’nun karşısına Pierre Cardin’i çıkardı. Tanınmış bir moda evinin sahibi olan Cardin, Jeanne ile yakından ilgilenmişti. Bir gece kulübünde başlıyan arkadaşlıkları moda evinin delifle salonlarında devam etti. Artık herkes onları beraber görüyor, ama, arkadaşlıkları için,«Jeanne Moreau gibi aşktan ağzı yanmış bir kadın bu arkadaşlığı uzun sürdürmez,» diyordu. Fakat beklenilen çıkmadı. Arkadaşlıkları sona ereceği yerde daha da kuvvetlendi.

Genç ‘kadının düzene girmiş gibi gözüken günleri hareketlenmiş, renklenmişti. Hele bu yaz başında beraberce uzun bir deniz yolculuğuna çıkacakları zaman, müşterek dostları, onların evlenmeye karar vermiş olarak Paris’e döneceklerini bile beklemeye başladılar. Gidecekleri yer Ege Denizi’nin sapa bir adası olan Paros’tu. Ege’nin sihirli mavilikleri arasında gözden kaybolan Paros, öyle turistlerin rağbet ettikleri bir ada da değildi. Balıkçılarla ailelerinden başka yabancı bir kimsenin pek uğradığı olmazdı. Bunun için Paros’lular iskeleye yanaşan motordan Jeanne Morau ile Hierre Cardin’in çıktığını gördükleri zaman turist sanarak çok şaştılar.Ama daha o akşam sahildeki tavernada onları baş başa görünce onların sadece aşık olduğunu anladılar.

Paris’e döndükleri zaman kendilerini yakından tanıyanlar yine hayal kırıklığına uğradılar: Tahminleri doğru çıkmamıştı. Herkesin eninde sonunda evlenecekleri gözüyle baktıkları Cardin’le Moreau ayrılmışlar, biri moda evinin başına dönmüş, diğeri «Mata Hari» isimli son filminin hazırlıklarına bağlamıştı. Görünüşte iki sevgili ayrıydılar. Fakat Jeanne Moreau’nun bu filmde giyeceği 16 elbisenin modelini Pierre Cardin bizzat çizmişti. Cardin, Paris’te yine sevgilisini düşünüyor, öte yanda Jeanne Moreau Paris’ten uzak olduğu zaman başkentten her aradıklarında, belki Pierre’dir diyerek kalbinin heyecanla çarpmasına mani olamıyordu.Önümüzdeki mevsim Jeanne Moreau’yu sevenler, onun üstüste birkaç filmini birden seyredecekler. Londra’da Rex Harrison, Ingrid Bergman, Alain Delon, Shirley Mac Laine ile beraber çevirdiği «Sarı Rolls – Royce» den başka, Burt Lancaster ile birlikte oynadığı «Tren» adlı filmin afişleri şimdiden Paris’te duvarlara yapıştırılmaya başlandı bile… «Mata Hari» ise onun meslek hayatının en önemli rolü olacak…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-41-sayisi)

25.12.2020 11:41

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 16:30

    Anıl Dündar

    Ne güzel bakıyorlar birbirlerine