Menü

Mavi Işıklar Orkestrası Faytonda Halka Konser Verdi

Mavi Işıklar Orkestrası Faytonda Halka Konser Verdi«Kısmetinde olanın kaşığında çıkar,» derler. Mavi Işıklar topluluğu tam yaz sezonunun başında, çalışmalarını bir süre tatil ettiler. Topluluğun iki elemanı (Çetin Yavuzdoğan ile Nejat Toksoy) kalkıp İngiltere’ye gittiler, yepyeni enstürümanlar ve elektro ses tesisleri aldılar. Herkes onların İstanbul’ da çalışmaya başlayacaklarını umarken kalkıp Adana’ya gittiler ve yeni enstürümanlarıyle, yeni ses düzenleriyle ilk konserlerini Adana’da verdiler.

Mavi Işıklar Orkestrası Faytonda Halka Konser VerdiMavi Işıklar, Adana’da tam bir hafta süreyle Emirgan bahçesiyle Şehir Parkında çalıştılar. Evet, yanlış okumadınız bildiğiniz Şehir Parkında… Efendim, «parkta konser» şöyle başladı. Mavi Işıklar, en hızlı ve gürültülü parçaların yanısıra repertuvarlarında bulunan arrajmanlarla, her yaşta ve her sınıfta seyircinin gönlünü kazana dursunlar, günlerden bir gün, kaldıkları otele bir Adanalı geldi ve hayatı filimlere konu olan meşhur «Asfalt Rıza» nın kendilerini görmek istediklerini haber verdi. Mavi Işıklar da, «Fırsat bu fırsattır, hem ziyaret, hem ticaret yaparız. Hem Asfalt Rıza’yı tanırız, hem de şehir bahçesini gezeriz,» dediler ve hemen bir paytona atladıkları gibi şehir parkının yolunu tuttular. Şehrin en işlek caddelerinden Atatürk Bulvarı ile Adliye caddesinin çevrelediği dörtyolağzındaki parkta «Asfalt Rıza» ile konuştular ve onun çok ilgi çekici bir teklifini kabul ettiler. Hemen otele dönüp aletlerini aldılar ve paytona binip parkın yolunu tuttular. Türkiye’de ilk defa bir orkestra parkta konser veriyordu. Konser biter bitmez etrafa toplanan «seyirciler», onları önce hararetle alkışladılar, sonra da birlikte bol bol hatıra resmi çektirdiler.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-33-sayisi)

01.09.2015 10:24

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 21 Ağustos 2015 14:01

    Ahmet Güçlüce

    bir zamanlar hayatımızda faytonlar vardı şimdi sadece adalarda var
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:51

    Ayşe İnan Kamber

    Faytonda bide konser vermişler be ahmet. Şimdiki şehircilikte faytona yer yok ki unuttular gittiler. Oysa ki faytonlar bizim için ne kadar önemliydi