Menü

Melina Mercouri Kara Listede

Farklı Yol Aynı DurakBugünlerde Hollywood’da o kadar çok yabancı var ki, Hollywood’un yerlilerini bunların arasından ayırmak tabii çok zor oluyor.

Hollywood’da son günlerde en fazla dikkati çeken yabancı da Yunanlı yıldız Melina Mercouri ile İtalyan rejisörü Michelangelo Antonioni. Yunan asıllı yıldız Melina Mercouri, daha önceki yıllarda da birkaç defa Hollywood’a gitmişti. Fakat son ihtilal olayından sonra yıldızın Yunanistan’a girmesi yasaklanınca o da Amerika’yı özellikle Hollywood’u kendine ikinci anavatan kabul etmek zorunda kaldı.

Melina Mercouri, Fransız asıllı rejisör kocası Jules Dassin ile Hollywood’a yerleştikten sonra «Gaily Gaily» (Neşeli Neşeli) isimli bir filim çevirmeye başladı. Bir taraftan da yeni Yunan hükümeti aleyhindeki siyasi faaliyete katılıyordu. Bir ara Melina’nın öldürtüleceğine dair bir haber de yayılınca, Yunanlı yıldız, çalıştığı filim setini polis kordonuna aldırtmak zorunda kaldı. Her şeye rağmen siyasi mücadelesinden vaz geçmeyeceğini bildiren Melina Mercouri, Hollywood’da filim çeviren yabancı artistler arasında Hollywood’u gerçekten çok sevmesiyle dikkati çekiyor.

Farklı Yol Aynı DurakHollywood’daki ikinci yabancının buraya gelip filim çevirmesinin ise siyasi meselelerle hiç bir ilgisi yok. Onun gelişi bir tesadüften ibaret. İtalyan sinemasının ünlü rejisörü Michelangelo Antonioni, İngiltere’de çevirdiği «The Blow Up» filminin Hollywood’daki galası için Amerika’ya geldiği zaman sinema başkentinde filim çevirmeyi hiç aklından geçirmiyordu. Fakat bir Amerikan gazetesinde gözüne ilişen küçük bir ölüm haberi, Antonioni’nin planlarını değiştirmesine sebep oldu. Kiraladığı uçakla Arizona civarında dolaşırken kazaya uğrayıp ölen genç bir pilotun dramı mükemmel bir filim konusu olabilirdi. Antonioni hemen ilk vasıtayla kazanın olduğu yere gitti. Burada araştırma yaptı ve kararını verdi. Bu olayı filme çekecekti. Böylece yılların ünlü İtalyan rejisörü, Hollywood’ da ilk filmini çevirmek üzere hazırlıklara başladı.

Antonioni’nin «Zebraskie Tepesi» ismini verdiği filmin çekimine önümüzdeki günlerde başlanacak. İtalyan rejisörü Hollywood’da ikinci bir filim çevirmesinin «Zebraskie Tepesi» nin temin edeceği başarıya bağlı olduğunu söylemektedir.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-39-sayisi)

10.08.2019 22:23

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 16:30

    Cemre Kan

    hollywooda değişik isimler girip cıktı zaten senelerce