Menü

Meral Zeren, Akile Sultan Oluyor

OSMANLI tarihinin belki de en ilgine dönemi «Genç Osman» dönemidir. Bir yanda yeniliklere açık, ileri görüşlü bir padişah, bir yanda saray entrikaları… Öte yanda ise Genç Osman ile Akile Sultan’ın aşkı…

Turan Oflazoğlu’nun aynı adlı eserinden sahneye uygulanan «Genç Osman» adlı piyes, sergilendiği Rumelihisarı’nda tarihimizin bu ilginç dönemini yansıtıyor… Tiyatroseverler tarafından ilgiyle izlenen bu piyes, şimdi de beyazperdeye aktarılıyor. Yavuz Film adına çekilecek filmde Genç Osman’ı Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Cemil Özbayer, Akile Sultan’ı ise Meral Zeren oynayacaklar. Yavuz Film prodüktörü Yavuz Işıklar, bu konuda şöyle konuşuyor:«Sinemamızda böylesine görkemli bir tarihi film bugüne kadar yapılmadı. Kültür Bakanlığı ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ayrıca ordunun da yardımını sağlayabilirsek, ortaya mükemmel bir eser çıkacaktır. Temmuz ayı sonlarına doğru çekimlerine başlanacak olan Genç Osman’ı gerçek mekanlarda filme almak istiyoruz. Topkapı Sarayı ve Yedikule zindanlarında çalışacağız.»

Cemil Özbayer ve Meral Zeren’in dışında Cüneyt Gökçer, Bozkurt Kuruç ve Devlet Tiyatrosu oyuncularının da rol alacağı «Genç Osman» filminin 15 milyona mal olacağı söyleniyor. Genç Osman’ı oynayacak olan Cemil Özbayer ise filmle ilgili olarak şunları söylüyor:«Uzun süredir Genç Osman’ı sahnede oynuyorum. Bu kez Genç Osman’ı kamera önünde canlandıracağım. Sanıyorum güzel bir film ortaya çıkacak. Sekiz yıldan bu yana tiyatro çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu süre içinde hiç film çevirmedim. Bu ilk denemem olacak.»

Akile Sultan’ı canlandıracak olan Meral Zeren ise, «Genç Osman»la ilgili şöyle konuşuyor:

«Yavuz Işıklar’ın bu filmde oynamam için teklif yapmasından hemen sonra ‘Evet’ cevabını verdim… Senaryoyu inceleme gereği bile duymadım. Çünkü daha önce piyesini de izlemiştim. Çok güzeldi.»Şu anda, 2.5 saatlik piyesin sinema için senaryosu hazırlanıyor… Her şey tamamlanınca da filme başlanacak.

Şu günlerde Cüneyt Gökçer ile Bozkurt Kuruç, Ankara’da bulunuyorlar. Kültür Bakanlığı ile temaslar kurulduktan sonra da sıra senaryo çalışmalarına gelecek. Kostümler ve filmin dahili çekimlerinde kullanılacak dekorlar Devlet Tiyatroları’ndan sağlanacak… Sözü yine prodüktör Yavuz Işıklar alıyor:

«Önemli olan gerçek bir tarihi filmi, gerçek olayları ile sinemaya aktarmaktır. TV’de gösterilen sayın Turan Oflazoğlu’nun eseri ‘IV. Murat’ büyük ilgi görmüştü. Bu da gösteriyor ki, seyircimiz gerçek tarihi filmlerin özlemini duyuyor. Bu özlemi gidermek için elimizden geleni yapacağız.»Genç Osman’ı uzun süredir sahnede canlandıran Devlet Tiyatrosu sanatçısı Cemil Özbayer, Yavuz Işıklar’ın uzattığı mukaveleyi imzalarken şunları söylüyor:

«İnanıyorum ki, kamera önünde çok daha başarılı bir ‘Genç Osman’ Filmin kostümleri ve dahili sahnelerdeki dekorlar Devlet Tiyatroları’ndan sağlanacak, kompozisyonu Çizeceğim.» 15 milyon liraya çıkacak olan filmde Cemil Özbayer ile Meral Zeren oynayacak…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-28-sayisi)

26.11.2020 08:51

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar