Menü

Mersin İdmanyurdu Evine Zaferle Döndü

İKİ «Yaralı» kurt İstanbulspor ve Mersin İdmanyurdu, geçtiğimiz hafta tarihlerinde dokuzuncu kez karşı karşıya geldiler ve İnönü Stadı’nda tam anlamıyla eski günlerin özlemini giderdiler. Bu randevunun anılarla dolu öyküsü de vardı. Örneğin; her iki takım da İkinci Lig’de ilk kez karşılaşıyorlardı. 9. buluşmadan karlı çıkan Mersin İdmanyurdu, İkinci Lig takımı olarak İstanbulspor’u 1-0 yenip rakibi önünde beşinci galibiyeti alıyordu. Birbirlerine attıkları gol toplamı 16’ydı. Bunun 9’unu Mersin İdmanyurdu atmış ve 9 karşılaşmanın 5’ini kazanmıştı. İki takım da Birinci Türkiye Ligi’nde 1969’dan 1972’ye dek ikişer kez karşı karşıya gelmişlerdi.Matematiksel hesapların tartıya konulmasıydı tüm bunlar.

Üç yıllık bir ayrılıktan sonra Mersin İdmanyurdu’yla yeniden buluşan İstanbulspor’da Ömer ve Raşit vardı yalnızca rakiple tanış olan. Mersin İdmanyurdu’nda ise Davut (Beşiktaş), Metin (Ankaragücü), Kamuran (Eskişehirspor) ve Şeref (Sakaryaspor) bir çok kez İstanbulspor karşısında oynamışlardı.

Gerçekten güçlüydü Mersin İdmanyurdu. Zenginliğini yaptığı transferlerle, güzel futbolunu bilinçli oyuncularıyla en iyi şekilde kanıtlamıştı. Geri dörtlüde Davut ve İsmail, «Kılıç Kalkan Ekibi» gibi gelen akınlara başarıyla karşı koyarlarken, orta sahada «Tatar» Metin tam bir mendirek görevini yerine getirmişti, ileri kanatlar ise her top gelişte uçmaya hazır bir dirilikteydiler. Şeref, Nevruz ve Doğan «Akıncı Beyleri» gibi tüm ataklarında İstanbulspor kalesini bunaltmakta ustaydılar.İstanbulspor’a gelince. Parasızlığın çekilmez yükü vardı üzerlerinde. Beyoğlu’ndaki lokalden Taksim’e 5’er kişilik ekipler halinde dolmuşla gitmişlerdi, oradan da İnönü Stadı’nı yürümüşlerdi.

Daha maç başlangıcında bir yönetici şöyle diyordu: «Keşke karşımızda Galatasaray ya da Beşiktaş olsaydı. Onlar Mersin İdmanyurdu gibi, daha lig başında böylesine bir şampiyonluk hırsıyla bilenmezlerdi hiç olmazsa». Gençti İstanbulspor. Yaş ortalaması 22-23 arasında diri ama, tecrübesiz elemanlara sahipti. Bu yıl iddialı olmadıklarını söylüyordu Ziya Taner.Böylece Şeref’ten ikinci yarıda gelen gol Mersin uçağına iki puanı da yüklüyor ve Güney’in güçlü sesi Mersin İdmanyurdu şampiyonluğa doğru önemli adım atıyordu.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-31-sayisi)

18.01.2021 18:23

Kategoriler:   Spor

Yorumlar