Menü

Metin Erksan ve ”Kuyu”

DÖNÜM NOKTALARI

Erksan’ın meslek hayatında iki dönüm noktası vardır ve bu iki dönüm noktası şaşılacak benzerlikler göstermektedir. Önce her iki dönüm noktası bir filme dayanmaktadır. (Aşık Veysel’in Hayatı – Susuz Yaz). Her iki filimde de ikisi erkek, biri kadın «üçlü» 1er filmi başından sonuna kadar alıp götürmektedirler. (İlkinde Ayfer Feray, Açlan Sayılgan, Kemal Bekir; İkincisinde Hülya Koçyiğit, Erol Taş, Ulvi Doğan). Her iki filmin üçlüsü de ya amatör, ya şöhretsiz artistler tarafından canlandınlmıştır.

Erksan’ın halen Afyon’un Dinar kasabasında çektiği «Kuyu», dönüm noktası olan bu iki filme çok benzemektedir. Yine bir «üçlü» vardır, yine bu «üçlü» iki erkek – bir kadın olarak kurulmuştur ve üçü de şöhretsizdir.

Filmin başrollerini Hayati Hamzaoğlu ile paylaşan iki isimden kadın olanının adı Nil Göncü’dür ve henüz ilk filmini çevirmektedir. Üçlünün son ismi ise Demir Karahan’dır. «1968 SES Sinema Artisti Yarışması» finalistlerinden olan Demir Karahan’ın bu, ikinci filmidir.

VASİYET

Metin Erksan ve ''Kuyu''Metin Erksan son filminin konusunu bir gazete haberinden almış. Adamın biri, sevdiği kadını tam beş defa dağa kaçırmış, ama kadın hiç birinde sevmediği adamın arzularına ram olmamış. Bu dağa kaçırmaların birinde dağda gezen bir idam mahkumuyla karşılaşmışlar. Mahkum ikisinin hayatına girmiş… Bizim bildiğimiz bu kadar. Filmin sonunu şu anda Metin Erksan’la asistanının dışında kimse bilmiyor. Senaryoya, «Final Afyon’da yazılacaktır,» diye bir not düşülmüş. Metin Erksan yola çıkmadan bütün ekibe vasiyet etmiş: «Ben ölürsef filmi Fikret Uçak tamamlayacak.»

Bakalım, «Kuyu» dan ne çıkacak? Daha doğrusu iyi bildiğimiz, güçlü bellediğimiz rejisörlerin ya sustuğu, ya da piyasa şartlarını kabullenip birbirinden kötü filimlere imzalarını attığı bir dönemde maddi, manevi bütün sıkıntılara göğüs gerip direnen Erksan «Kuyu» da ne yapabilecek? Bu, önce filmin tamamlanmasına, sonra vizyona girmesine bağlı tabii…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-40-sayisi)

11.08.2019 00:48

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 18:16

  Ayşe Bilgiç

  köşe yazısından cıkan film
 • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 14:05

  SERDAR KANIT

  tam özlediğimiz zaman güzel bir filmle geri dönmüştü metin erksan :)
 • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 14:05

  NUR HAYAT YÜZEN

  film tam anlamıyla harikaydı