Menü

Michelangelo Antonioni ve Genç Sevgilisi

SAAT beşte, hava alanında buluştular. İkisi de heyecanlı ve mesut görünüyordu. Bavullarını bagaja teslim ettikten sonra alanın gazinosuna gidip birer içki ısmarladılar. Erkek, kır saçlarını daha da beyaz gösteren açkı kurşuni bir elbise giymişti. Kadının sarı saçları rüzgardan adamakıllı dağılmıştı. Viski kadehlerini kaldırırken bir an gözleri birleşti, sonra ikisi de gülümseyerek «Saadetimize» diye mırıldandılar, ve bir nefeste içkilerini bitirdiler.Onları Akdenizin güneşli aşk beldelerinden birine götürecek olan uçağın kalkma saati yaklaşmıştı. Alanın mikrofonunda tok bir erkek sesi, yolcuları uçağa davet ederken sevgililer, ağır ağır yerlerinden kalktılar. Elele tutuşup gazinodan çıktılar, sonra koşar adımlarla uçağa yürüdüler. Bu arada alanda bulunan birkaç fotoğrafçı, son yılların ünlü çiftinin fotoğraflarını çekmeye muvaffak olmuştu.

Monica Vitti – Michelangelo Antonioni çifti, uzun ve yorucu bir çalışma devresinden sonra çeşitli dedikoduları ve tanıdık çehreleri geride bırakıp başbaşa mutlu bir tatil geçirmek istemişlerdi. İkisi de, özel hayatlarını bir düzene sokma zamanının geldiğini biliyorlardı. Fakat çeşitli işler arasında birbirlerini düşünmeye bile fırsat bulamıyorlardı… Sonra ikisi de her gün yeni bir dedikoduya hedef oluyor, her dakika karar değiştirmek zorunda kalıyordu.Genç yıldız Monica Vitti, Antonioni’yle tanıştığı günden beri dedikoducuların ağızlarına sakız olmaktan kurtulamamıştı. Önceleri ona «kalpsiz bir şöhret avcısı» sıfatını layık görmüşlerdi. Monica’nın, Antonioni’yle maddi sebepler yüzünden dostluk kurmadığı anlaşılınca da genç kadının adını «Evlilik düşmanı» na çıkarmışlardı. Öyle ya, Monica Vitti, Antonioni’yi sevdiğini kimseden gizlemiyordu.

Antonioni güç bela boşanabildikten sonra evlenmeleri için bir mani kalmamıştı. Şu halde niçin bir an önce hayatlarını birleştirmiyorlardı?

Çevirdiği filmler daima başlıbaşına bir hadise olan Antonioni’nin de Monica’dan bıkıp kendine başka bir sevgili aradığı söyleniyordu.İşte bu kadar çeşitli rivayet ve dedikodu arasında önemli kararlar vermek cidden çok güçtü. Sevgililer de bunu bildikleri için bir süre çevrelerinden uzaklaşmayı düşünmüşlerdi.

Antonioni, kasabanın dışında büyük bahçeli muhteşem bir villa kiralamıştı. İlk eşinden olan oğlunun da o villaya gelmesini temin etmiş, burada sevdiği iki insanla mutlu günler geçirmeyi tasarlamıştı.

Bu ilkbahar tatili Antonioni’nin umduğundan daha eğlenceli geçti. Monica da Antonioni de sabahleyin erkenden yataktan fırlayıp bahçede soluğu alıyorlardı. Kahvaltıdan önce bahçede biraz oyalanıyorlar, öğleden önce de mayolarını alıp Akdenizin ılık sularına kendilerini bırakıveriyorlardı.Kasabada onları tanımayan yoktu. Fakat sevgilileri rahatsız etmemek için kimse yanlarına yaklaşmıyor, uzaktan seyretmekle yetiniyordu. Tatil günleri sona ererken yüzüne renk gelmiş, kışın aldığı fazla kiloları eritmiş, hepsinden önemlisi Antonioni’nin küçük oğluyla sıkı fıkı dost olmuştu. Gene bir akşam üstü, sevgililer, güzel günler geçirdikleri villadan elele çıkıp kendilerini sinema dünyasının göbeğine götürecek olan uçağa binmek üzere hava alanına giderlerken bir gazeteci grupu yollarını kesti. Önce Antonioni, muhabirlere: «Söyleyecek bir sözümüz yok, bizi rahat bırakın,». demek ister gibi bir tavır takınmıştı. Fakat Monica onu susturdu, sonra genizden gelen ihtiraslı sesi ile: «Yakında bir sürpriz bekleyin,» diye mırıldanıp sevgilisinin kolunda uçağa doğru yürüdü.

Sevgililer kasabanın kalabalık sokaklarında neşeli neşeli dolaşırlarken, hayranları onların yanına yaklaşmamayı tercih etmişlerdi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-21-sayisi)

13.02.2021 15:01

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 16:39

    Burcu Semiha

    bi genç manita dahaa :d
  • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 15:56

    MEMDUH HAYAT

    para var huzur var villalar filn iyi yaşamış valla :D