Menü

Michele Mercier Zor Virajda

Michele Mercier Zor VirajdaFotoğrafçılar genç kadının gardrobunda ne kadar elbise varsa hepsini birer kere giydirtip kendilerine poz verdirttiler. Sonra da çeşit çeşit fotoğraflerını çekmeye başladılar. Böylece dakikalar birbirini kovaladı. Bir an geldi ki fotoğrafçılar resim çekmekten, karşılarında duran genç kadın da poz vermekten yoruldu. Hele gene kadın neredeyse, «Artık yeter, evimi terk edin,» diye bağıracaktı, fakat kelimeler dudaklarının ucuna kadar geldiği halde kendini toparlayıp fotoğrafçıları kovmaktan vazgeçti. Böyle bir harekette bulunmaya da kendinde hak göremiyordu, zira fotoğrafçılar genç yıldız Michele Mercier’nin yeni çevireceği filmin reklamı için fotoğraf çekmeye gelmişlerdi. Bu fotoğraflar ertesi gün dünya basınına gönderilecek ve Anjelik rolüyle şöhrete ulaşmış olan Fransız asıllı yıldız Michele Mercier’nin bu defa da İngiliz tarihinin en güzel kadınlarından birini Lady Hamilton’u canlandıracağı açıklanacaktı… Yıldız bu bakımdan fotoğrafçılara karşı elinden geldiği kadar nazik davranmak zorundaydı. Netekim fotoğrafçılar resim çekmeyi bırakıp sorular sormaya başlayınca yıldız gülümseyerek konuşmaya başladı:

Michele Mercier Zor Virajda– «Anjelik, Fransız saraylarının dilber kadınlarından biriydi. Beyazperdede böyle bir tipi başarıyle canlandırabilmem benim de şöhrete ulaşmamı sağladı. Anjelik gerçekte de benim idealimdeki kadın tipidir… Peşinde koşan bir sürü erkek olmasına rağmen o bir tek sevgilinin hayaliyle yaşamıştır. Gerçi Anjeiik bir roman kahramanıydı, ama ben gerçek hayatta da onun gibilerine çok rastlanacağını tahmin ediyorum. Şimdi çevireceğim filme gelince… İngiliz tarihinin ünlü Lady Hamilton’u da bir tek aşk uğruna her şeyi, hatta ölümü bile göze almıştır. Bu sebepten daha şimdiden Lady Hamilton’u benimsedim. Bu filmin de Anjelik filimleri kadar başarılı olacağından eminim.»

Michele Mercier, bundan sonra gazetecilere Lady Hamilton rolünde giyeceği elbiseleri de gösterdi. Lady Hamilton’un sevgilisi Amiral Nelson rolünü Ingiliz aktörü Richard Johnson’un oynamasından da sevinç duyduğunu belirtti.

Michele Mercier Zor VirajdaBu arada Michele Mercier, Lady Hamilton rolünü oynamaktan biraz da çekindiğini itiraf etti. Amiral Neison ile Lady Hamilton’un acıklı aşk macerası daha önce birkaç defa beyazperdeye aktarılmış ve Lady Hamilton rolünü oynayan yıldızların hapsi de başarı kazanmışlardı. Bunların arasında bir süre önce ölen Vivien Leigh’in oynadığı Lady Hamilton rolü henüz hafızalardan silinmemişti. Michele Mercier, Vivien Leigh’in oyununu unutturabilecek miydi?

«Caroline Cherie», «Fan Fan La Tulipe» gibi tarihi filimler çevirerek şöhret yapmış olan rejisör Christian Jaque, Lady Hamilton’un macerasını filme çekmeyi tasarlarken çok titiz davranmış, her şeyi iyice düşünmüş, taşınmıştı. Bir zamanlar Martine Carol ile evli bulunan Christian Jaque, yıldızı tarihi filimlerde oynatıp şöhrete ulaştırmıştı. Bu defa Michele Mercier‘nin Anjelik hüviyetinden kurtulmasına yardımcı olacak…

Michele Mercier’nin hayranlan arasında onun sadece Anjelik rollerinde başarı gösterebileceğini, başka bir filimde oynadığı takdirde hayal kırıklığı yaratacağını düşünenler de var… İşte Christian Jacque’ın en büyük gayesi bu şekilde düşünenlerin zihinlerindeki bu şüpheyi silip atmak… Bakalım bunu başarabilecek mi?

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-50-sayisi)

10.08.2019 23:56

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:38

    CEYLAN KIRIMLI

    güzelliği dillere destandı kıskanırdık kendisini filmleride güzeldi tabi :D
  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:39

    NURİYE BIÇAK

    tam bir aşk kadınıymış ama bir kişide kalmayı başaramamış sanırım :D